fotka

Novou, nebo ojetinu?

  • vydáno: 27.4.2016
  • autor: Jiří "Cort" Cibulka

Při koupi čtyřkolky máme většinou dilema. Koupit novotou vonící stroj, nebo šáhnout po starším kousku, který dělal službu a radost někomu před námi. Rozhodnutí není jednoduché, tak si zkusíme probrat všechna pro a proti obou variant.

Nová čtyřkolka je jistě sázka na jistotu. Prodejce na ní poskytne záruku, kromě pořizovací ceny Vás čekají první investice až při garanční prohlídce, prostě žádné starosti a nemilá překvapení v podobě nečekaných výdajů.

Proti mluví vyšší pořizovací cena a i to, že při prodeji proděláte. Proto je dobré pečlivě volit a při výběru se neunáhlit. Taky je příjemné mít prodejce poblíž bydliště, jezdit na servis přes půl republiky asi nikdo z nás nechce.

Ojetý stroj nese rizika, tedy pokud neznáme jeho majitele a historii čtyřkolky. Dá se koupit stroj ve výborné formě, ale můžeme i narazit na vrak, který se stane noční můrou jak naší, tak i peněženky. Je to daň za nižší cenu.

Možností kde koupit jetou čtyřkolku je několik, tou nejlepší je stroj koupit z „výkupu“ od prodejce. Ten stroj většinou dobře zná a sám na něm prováděl servis. Tím pádem ví o předchozích závadách, karambolech, čili o komplexní historii čtyřkolky.

Druhou cestou je bazar, tam ale prodavač o čtyřkolce zpravidla ví jen to, co mu o ní řekl její předchozí majitel.

Koupit lze i od dovozce, v tomhle případě je dobré se optat jak je to se servisním zázemím, technickým průkazem a homologací stroje.

No a naposled se nabízí možnost koupě přímo od majitele, ale tady buďme obezřetní. Nemusí nám o čtyřkolce říct vše a případné vymáhání opravy potažmo peněz za skrytou vadu se celkem táhne.

U ojeté čtyřkolky je dobré hned po koupi provést výměnu oleje (jů), není to tak velká částka, ve srovnání s cenou opravy motoru úplně zanedbatelná. Vhodné je i seřízení ventilů, vyčištění vzduchového filtru a u strojů s variátorem jeho kontrola. Promazáním podvozku také chybu neuděláme.

Další články z rubriky:    Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /data/web/virtuals/306600/virtual/www/domains/quadweb.cz/system/content.php on line 4551

    Warning: file_get_contents(http://motomedia.cz/motodeniknovinkyostatni-redesign.php) [function.file-get-contents]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /data/web/virtuals/306600/virtual/www/domains/quadweb.cz/system/content.php on line 4551
    Copyright © 2010-2016 quadweb.cz