fotka

Interview s Camélií Liparoti

  • vydáno: 11.8.2011
  • autor: FilipT, Matěj Oliva

První žena, která na čtyřkolce dokončila Abu Dhabi Desert Challenge, druhá žena jež dojela letošní Dakar Rally. To je 42letá italo-francouzka Camélia Liparoti, která se z fotografky a novinářky doprovázející řadu ročníků Dakarské rally stala závodnicí.

Svoji speciální závodní Yamahu YFM700R v limitované edici Black Storm si překřtila na „Black Blonde Storm“ a v závodním poli ji poznáte podle růžové přilby. Zatím největším úspěchem Camélie je dvojnásobný titul mistra světa v ženské kategorii ATV endura, druhé místo v ATV letošní Desert Challenge a desáté místo mezi AVT na letošním Dakaru.

Přešla jsi na jinou značku čtyřkolky, proč jsi zvolila Yamahu místo KTM?

Závodila jsem dva roky na KTM 525 ve světovém šampionátu a jela na ní dva Dakary. Cítila jsem ,že jsem připravená přestoupit na něco většího a od ledna 2011 jezdím Yamahu 700R, která na letošním Dakaru podala opravdu dobrý výkon.

Jak vidíš letošní ročník Dakaru? Přes polovinu strojů závod nedokončilo, bylo to o tolik těžší než minulé ročníky?

Dakar Rally 2011 bylo nejtěžším ročníkem na Jihoamerickém kontinentu. Velmi obtížný terén, měkké písky, enduro stezky s trialovými pasážemi, feš-feš... A to všechno každý den z těch 15 závodních etap. Ale mě to vyhovovalo, čím techničtější podmínky, tím líp jedu! :-)

Jak se připravuješ na rally Dakar? Jak vypadá tvůj trénink?

Fyzicky trénuji tady v horách ve Francii a hodně jezdím, to není žádné tajemství. Po technické stránce spoléhám na perfektní přípravu mého quadu s pozorným posouzením všech detailů a přesným nastavením na moji váhu. Všechno musí být co nejjednodušší.

Jak k tobě přistupují ostatní závodníci? Nakonec, jsi jediná žena ve startovním poli ATV…

Jsem jediná žena na Dakaru ve čtyřkolkách, ale jsou tam další kolegyně na motorkách a v autech. Pánové závodníci jsou na mě velice milí. Vztahy mezi čtyřkolkáři v bivaku nebo na trati jsou velice přátelské.

Jak dlouho už jezdíš na čtyřkolkách? Byly dálkové rally vždy tvým snem?

Ano, snila jsem o poušti a o rally už od dětství. Začala jsem jezdit díky svému zaměstnání sportovního fotografa a novináře. Poprvé jsem se projela na čtyřkolce během Dakaru 2005 v „cathedral dunes“ v Mauritánii. A od té chvíle jsem končila jako novinářka a začínala jako quadbiker ! :-)

Jsi profesionální jezdec, nebo máš nějaké zaměstnání?

Jak jsem již zmínila, jsem sportovní fotograf a novinář a pracuji pro italský časopis MOTO 4 a francouzský časopis Quad Pratique. Takže jsem stále za foťákem i před objektivem a střídám práci a závodění!

Jaké máš plány na nadcházející sezónu? Doufám, že tě uvidíme na startu Dakaru 2012?

Už za sebou mám dvě etapy Rally World Championship 2011. Dojela jsem na celkovém druhém místě v Abu Dhabi/UAE a celkově čtvrtá v Sardinii/Itálii. Takže jsem teď na druhém místě v celkovém pořadí rank rally a na prvním místě mezi ženami v motorkách i čtyřkolkách dohromady. Chystám se ještě na jeden závod - Pharaons Rally v Egyptě v říjnu. A samozřejmě se moc těším na účast v dalším Dakaru!!!

Co bys vzkázala mladým závodnicím, které by rády následovaly tvůj příklad?

Často se na mě obracejí mladé jezdkyně s prosbou o technickou či duševní radu. Ráda jim pomáhám a odpovídám na jejich dotazy. Jsem také šťastná, když pak moje „žačky“ zajedou dobrý výsledek. Moje hlavní rada je „Jdi do toho!“, důvěřuj si, jeď bezpečně! Závod končí až ve chvíli, kdy protneš cílovou pásku!

Díky za rozhovor a hodně štěstí v horách i poušti.

Díky a zdravím čtenáře Quadwebu!

Další články z rubriky:


Novinky na SKUTRMANIA.CZ
Novinky na QUADWEB.CZ
Novinky na OFFROADWEB.CZ
Copyright © 2010-2017 quadweb.cz