fotka

Maxima racing oils – do čtyřkolky i vodního skútru

  • vydáno: 8.9.2011
  • autor: quadweb.cz

Maziv je na našem trhu nepřeberné množství a orientovat se v nich dá hodně práce, dováží se k nám maziva z celé Evropy, Asie, nebo ze Států. Jednu americkou značku jsme se vám rozhodli představit podrobněji a zároveň otestovali několik produktů na vlastní kůži.

Firma Maxima je dílo dvou Američanů, Dicka Lechlena a Rolanda Reeda. První z nich propadl motorsportu a jezdil závody dragsterů napříč všemi vypsanými třídami. Roand Reed byl jeho partnerem v obchodě s motorkami, skútry a vším, co k nim patří. Jejich roční obrat byl přes 2500 motorek a čtyřkolek všech značek, včetně strakonické ČZ.

Tyto dva pány k olejům ale přivedl až nedostatek tehdejší doby. Syn Dicka Lechena závodil na dvoutaktních motorkách, pro které ale nebyl na trhu dostatečně kvalitní olej. No a když něco není, je třeba si to vyrobit. Po řadě neúspěšných pokusů se dvojici podařilo vyrobit produkt, který neměl obdoby. Ten vzbudil obrovský zájem a výroba se rozjela ve velkém. Pak už to šlo ráz na ráz a přibývaly další produkty. Dnes má Maxima opravdu široký záběr a v nabídce jsou i hodně speciální produkty, jako oleje pro vodní skútry odbouratelné ve vodě.

Oleje Maxima jsou určeny především pro závodní stroje a používají je špičkové teamy nejen v USA, jako třeba team Makita Suzuki, Monster Kawasaki, jezdec Roger Lee Hayden a u nás několikanásobný mistr v quadcrossu Martin Liška.

Test

Pro test jsem vybral nejpříhodnější příležitost – čtyřdenní závod v Rumunsku, kde motorka jede ve všech možných režimech, přehřívá se, rychle se chladí, dlouho spojkuje, okolo se práší i létá bahno. První produkt, který v motoru skončil je převodový olej, ten starý už připomínal spíš surovou ropu a převodovce to evidentně prospělo, tišší chod, jemný záběr spojky, zkrátka vše, jak má být. Ani spojka, ani převodovka nepřišla k úhoně, vše fungovalo jak mělo, takže tady Maxima obstála bez problémů.

Zajímavější je přípravek na čištění vzduchových filtrů. Ty dostávaly v Rumunsku díky kombinaci prachu a bahna hodně zabrat a každý večer bylo o zábavu postaráno. Sprej po aplikaci vypadá jako jemná bílá pěna a smrdí jako kombinace čpavku, sava a jaru, nicméně funguje, filtr stačí promnout, opláchnout, usušit a znovu namazat sprejem na filtry, který má Maxima rovněž v nabídce. Jen si dávejte pozor, aby filtr nebyl nastříkaný moc, nebo naopak málo, dokáže to hodně znepříjemnit den.

No a teď ke zbytku, psát recenzi odměrky na olej, nebo spreje na kontakty nemá moc smyslu, vše funguje jak má a k naměření nějakých relevantních hodnot bychom potřebovali laboratorní podmínky. Za redakci tedy můžeme Maximu s klidným svědomím doporučit.

Další články z rubriky:


Novinky na SKUTRMANIA.CZ
Novinky na QUADWEB.CZ
Novinky na OFFROADWEB.CZ
Copyright © 2010-2017 quadweb.cz