fotka

Zima se blíží, jak se na ní obléct?

  • vydáno: 28.11.2014
  • autor: Matěj Oliva

Čtyřkolka je celoroční záležitost a není problém s ní jezdit za každého počasí a každým terénem. Kdo ale problém mívá je jezdec, kterého čeká příprava na teploty hluboko pod nulou, ve kterých může být i pomalá jízda hodně mrazivá. Podívejme se na pár možností, jak si jízdu ve sněhu užít a nezmrznout při ní.

Vrstvy a dobrý materiál

Doby, kdy jsme si na jawách cpali do kalhot noviny už jsou ty tam a na trhu je celá řada hodně zajímavého oblečení. Důležitá je spodní vrstva, ideální je thermoprádlo, nebo Merino, které zahřeje, ale nespotíte se v něm. Thermo trička dnes začínají okolo 300 korun, což není nic přehnaného. Další vrstvy už jsou na vás, trička, mikiny, fleecové bundy. Jako předposlední vrstvu není špatné použít bundu s membránou proti profouknutí.

Navrch už pak zbývá oblečení, které nejen, že pomůže proti prochladnutí, ale mělo by mít i ochrannou funkci, tedy integrované protektory. Na trhu je řada bund, které tato kritéria splňují. Rozhoduje samozřejmě zpravidla cena, která se u bundy vybavené membránou Gore-tex může pohibovat i okolo 15000 korun. Dobrou bundu na čtyřkolku ale seženete už okolo 5000 korun a je to investice, která se rozhodně vyplatí.

Pozor na ruce

Nejnamáhanější částí těla v zimě jsou ruce. Fouká na ně, navíc často používáte prsty pro brzdění, nebo přidávání plynu. Chránit se dají několika způsoby. Základem jsou samozřejmě rukavice. I zde je dobré použít více vrstev a začít tenkými thermo rukavicemi. Dále jsou na trhu motorukavice určené na ježdění v zimě, které jsou silné a jen tak neprofouknou. Kromě rukavic fungují výborně návleky na řídítka, které lze koupit za pár stovek a službu udělají výbornou. Stačí je navléct na řidítko, páčky máte přímo v nich a můžete stroj bez problémů ovládat.

Špatné samozřejmě nejsou ani plastové chrániče rukou, které nejen že odklání proudící vzduch od rukou, ale zároveň chrání páčky a při případném převrácení. Špatná varianta není ani kompletní štít, který pomáhá chránit nejen ruce, ale odklání proud vzduchu i od řidičova těla.

Volty zahřejí

V poslední době jsou hodně populární vyhřívané části čtyřkolky i oblečení. Vyhřívat se dá dnes už v podstatě všechno. Základem jsou vyhřívané rukojeti. Ty mají jednoduché zapojení na baterku a ani montáž není nijak složitá. Cenou se pohybují od 600 do zhruba 2500 korun. Poskytovaný komfort je přitom k nezaplacení. Při nákupu si ale dejte pozor, aby rukojeti byly opravdu určené na čtyřkolku. Ty motocyklové totiž mají pravou rukojeť s větším průměrem pro montáž na plynovou rukojeť. Čtyřkolkové rukojeti se navíc často doplňují vyhříváním plynové páčky.

Další hodně zajímavou možností je vyhřívání sedla, které poskytuje velký komfort a eliminuje pocit, kdy jezdec po průjezdu závějí, nebo brodem sedí v mokru. Montáž je složitější, protože je třeba rozpárat sedačku a vložit pod potah dečku. Vyhřívání samozřejmě můžete ovládat na řídítkách. Cena se pohybuje okolo tisíce korun + nějaká ta práce s montáží. Je tu i varianta montáže na sedlo, ta ale není moc praktická z hlediska kompaktnosti stroje, mytí, atd.

Velký Boom zažívá vyhřívané oblečení. K dispozici jsou vložky do bot, rukavice, vesty. Princip je jednoduchý, od vyhřívané části vede kabel k modulu s baterií, který snadno upnete na opasek, nebo okraj boty. Oblečení se pak může vyhřívat za pomoci baterií, nebo připojením k baterii čtyřkolky. To samozřejmě zajišťuje nezávislost na bateriích, ale trochu komplikuje pohyb na stroji, když třeba potřebujete slézt a pomoci zapadlému kamarádovi. Vyhřívané rukavice lze koupit v ceně okolo dvou tisíc korun a najdete je například na www.sensormet.cz

Další články z rubriky:


Novinky na SKUTRMANIA.CZ
Novinky na QUADWEB.CZ
Novinky na OFFROADWEB.CZ
Copyright © 2010-2017 quadweb.cz