fotka

Jak na výměnu poloosy

  • vydáno: 4.8.2011
  • autor: Aleš Vajdák

Přátelé, pro ty z vás, kteří by si doma chtěli sami přehodit poloosu či vyměnit manžetu, tu mám popis, který snad napomůže. Jako modelový stroj nám posloužila Suzuki King Quad 750.

Sponzor článku: Aligátor AVS - náhradní díly a příslušenství pro ATV http://www.aligatoravs.cz

V první řadě si vypustíme z rozvodovky olej, protože poté, co byste vytáhli poloosu, by vytekl, a to je určitě škoda. Poté, co je olej odchytnutý v nádobě, zašroubujeme vypouštěcí šroub zpět do rozvodovky.

Čtyřkolku si zajistíme proti pohybu zvedneme ji a poté sundáme kolo z unašeče (nezapomeňte si povolit šrouby, dokud je čtyřkolka na zemi).

Jako další věcí si odjistíme matku poloosy je jištěna závlačkou kterou doporučuji při vráceni zpět vyměnit za novou protože stálé ohýbání jim nedělá dobře.Po vytažení závlačky 30 ořech a povolíme matku poloosy pokud máte rázovou utahovačku tak je to jednodušší než ráčnou .

Povolíme vrchní a spodní šrouby které drží ramena s těhlicí , vytáhnem unašeč kola , šrouby co drží ramena taky ven pokud nejdou lehce vyklepnout gumovou paličkou v žádném případě kovovým aby se nepoškodily závity. Na horní rameno aby nezavazelo mám jednoduché „udělátko“ v podobě zahnuté kulatiny a zavěsím ho pod podběh. Lze si ale pomoci i jinak, nebo může posloužit kamarád, který rameno podrží.

Sundáme těhlici a zůstane nám už jen poloosa kterou budeme muset vytáhnout ven z rozvodovky. Poloosu chytneme oběma rukama trochu ji zatlačíme a pak rázně škubnem směrem k sobě. Poloosa nám vyjede z rozvodovky ven. Očistíme gufero u rozvodovky pokud by bylo špatné, byla by rozvodovka špinavá od oleje. V tom případě je nutné gufero vyměnit za nové.

Při nasazování poloosy postupujeme opačným způsobem než jsme ji sundávali ze čtyřkolky. Namažeme hřídel kterou budeme nasazovat do gufera rozvodovky např.mazivem ve spreji, poté poloosu nasadíme opatrně do rozvodovky. Dejte si pozor, abyste nepoškodili gufero. Pak už stačí poloosu nacvaknout.

No a pak jak lego složíme vše jak bylo a zakončíme nasazením závlačky a nakonec kola. Nezapomeňte také nalít zpět olej do rozdvodovky, nebo diferenciálu. Při demontáži a zpetné montáži postupujte systematicky a bez zbrklých úkonů. Na nic by neměla být zapotřebí zbytečná síla.

Další články z rubriky:


Novinky na SKUTRMANIA.CZ
Novinky na QUADWEB.CZ
Novinky na OFFROADWEB.CZ
Copyright © 2010-2017 quadweb.cz