fotka

Rozhovor o občanském sdružení ZABUČ

  • vydáno: 13.3.2012
  • autor: Matěj Oliva

Na výstavě v pražských Holešovicích jsme mohli potkat několik pánů ve zvláštním tričku s nápisem Zabuč. O co se jedná jsme se zeptali toho nejpovolanějšího z nich – Danem "Houbákem" Šenkýřem, zakladatele stejnojmenného občasnského sdružení.

Dane, co vlastně znamená kýžený název Zabuč?

Ahoj, není to nic složitého, ale jak je zvykem, jde o zkratku, jedná se o slova ZA Bezpečné Užívání Čtyřkolek, takže opravdu nejsme fanoušci skotu, nebo něco podobného.

Jaký je program a cíle vašeho sdružení?

Naším cílem je naučit jezdce bezpečnému ovládání čtyřkolky, spousta jezdců nezvládá řízení stroje a může to způsobit celou řadu nebezpečných situací. Program sdružení nakonec určuje i jeho název.

Proč ATV trial, jak jste se k tomu dostali?

Pracovní čtyřkolka není svým určením zdaleka vhodná pro nesmyslné okruhové závody, jezdec se zde navíc v jejím ovládáním nijak extra nezdokonalí. Proto je ideální disciplínou pro tyto stroje trial, kde dostanete čtyřkolku na hranu jejích možností v nízkých rychlostech, kde nehrozí velká destrukce jezdce ani stroje.

Jaké kategorie se v rámci seriálu ATV trialu pojedou?

A1 – 4x4 do 550

A2 – 4xč nad 550

B1 – quad do 400

B2 – quad nad 400

C – UTV

D – Invalidé

Budou pro různé třídy nějak odlišné tratě?

Trať bude pro každého stejná, pouze pro UTV budou rozšířené brány. Pokud se jezdec na danou překážku nebude cítit, může zvednout ruku a sekci objet.

Jaký statu bude seriál závodů mít?

Pojede se pod hlavičkou AČR, jako mistrovství republiky, tedy vítěz bude nosit titul mistr ČR. Závod ale stále zůstává bezlicenční.

Kolik závodů se v sezóně pojede?

Pro první sezónu bude mít seriál šest závodů, z toho jeden bude společný s auty. Většina se pojede ve středních Čechách, ale ATV trial budete moci vidět i na Moravě.

Jakou očekáváte účast?

Podle ohlasů to zatím vypadá na účast okolo třiceti strojů. Doufáme samozřejmě v co největší počet účastníků.

Podporují závody města, u kterých se jede?

S městy se samozřejmě snažíme spolupracovat, například na Kladně, kde bude seriál startovat je podpora opravdu velká.

Jak to vypadá s podporou sponzorů?

Spolupracujeme s řadou značek, zatím se vše finalizuje, zatím jsou to například firmy ASP Group, Journeyman, Emu, GOES, Galaxybike.

Jak bude použit výtěžek z akcí?

Veškerý výdělek jde na podporu akcí pro Centrum Paraple Zdenka Svěráka, Rehabilitační ústav v Kladrubech a na akce spojené s Motoklubem vozíčkářů. Nejsme tedy jen sdružení, které něco pořádá a učí bezpečnost jizdy na čtyřkolkách, ale jsem také jediné čtyřkolkářské sdružení, které opravdu účelně pomáhá druhým a nakopává lidi po vážných zraněních míchy zpátky do života.

Kde můžou naši čtenáři najít více informací o sdružení a závodech?

Vše najdou na našich webových stránkách www.zabuc.cz

Hodně štěstí do sezóny!

Další články z rubriky:


Novinky na SKUTRMANIA.CZ
Novinky na QUADWEB.CZ
Novinky na OFFROADWEB.CZ
Copyright © 2010-2017 quadweb.cz