fotka

Pár paragrafů, které je dobré znát - díl třetí

  • vydáno: 2.12.2010
  • autor: quadweb.cz

Je dobré vědět, k čemu nás při jízdě na čtyřkolce různé zákony a vyhlášky opravňují, nebo co nám naopak zakazují. Tento seriál se pokusí srozumitelným způsobem vnést jasno do toho, jaké jsou nastavené mantinely.

Předchozí díly: Nezapomeňte se podívat na předchozí díly našeho seriálu http://quadweb.cz/clanek/25-par-paragrafu-ktere-je-dobre-znat.html

Kapitola třetí – účelové komunikace

V této kapitole se pokusíme rozplést klubko záhad, jménem účelové komunikace. Na začátek si připomeneme zákon o pozemních komunikacích č.13/1997. Konkrétně první odstavec § 7 ,který jízdu na nich upravuje.

- Účelová komunikace je pozemní komunikace, která slouží ke spojení jednotlivých nemovitostí pro potřeby vlastníků těchto nemovitostí nebo ke spojení těchto nemovitostí s ostatními pozemními komunikacemi nebo k obhospodařování zemědělských a lesních pozemků. Příslušný silniční správní úřad může na návrh vlastníka účelové komunikace a po projednání s příslušným orgánem Policie České republiky upravit nebo omezit veřejný přístup na účelovou komunikaci, pokud je to nezbytně nutné k ochraně oprávněných zájmů tohoto vlastníka.

Podle toho je na účelové komunikace vjezd povolený, pokud není omezen některou ze zákazových značek. Ta značka musí být schválena nejen příslušným úřadem a policií, ale musí být i schváleného typu a provedení.

Lesní zákon

Časté dotazy se týkají Lesního zákona 289/1995 Sb. ,který v paragrafu 20, odstavci prvním pod písmenem gé uvádí, že v lesích je zakázáno:

- jezdit a stát s motorovými vozidly

Jak to tedy je? Jeden zákon nám něco povoluje, aby to druhý vzápětí zakázal. Celkem chaotické.

Opak je pravdou

Ono totiž, je-li rozpor mezi zákony, vždy platí mladší úprava. Takže zákon o pozemních komunikacích je „nadřazený“ lesnímu zákonu. Dále by se dalo mluvit o tom co je a co už není les, ale to je celkem složité a nudné povídání. Raději se podíváme na postoj k problematice očima Policie:

Preventivně informační odbor PP ČR | 8. 5. 2009, 10:59
DOTAZ:
Dobrý den, nedávno jsem řešil tento problém a v silničním zákonu jsem ho dostatečně nenašel:
1)Mohu na motocyklu na polní cestu?
2)Mohu na motocyklu na lesní cestu?
3) Jak rozpoznám lesní cestu, není-li označena značkou či závorou? (resp. kam až mohu zajet a kam už ne)
děkuji Vám za odpověď.


ODPOVĚĎ:
Dobrý den,
z ustanovení § 7 zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích vyplývá, že komunikace, která slouží ke spojení jednotlivých nemovitostí pro potřeby vlastníků těchto nemovitostí nebo ke spojení těchto nemovitostí s ostatními pozemními komunikacemi nebo k obhospodaření zemědělských a lesních pozemků je účelovou pozemní komunikací.
Polní a lesní cesty (sloužící k obhospodaření zemědělských a lesních pozemků) jsou tedy účelovými komunikacemi.
Příslušný silniční správní úřad může na návrh vlastníka účelové komunikace a po projednání s příslušným orgánem Policie české republiky upravit nebo omezit veřejný přístup na účelovou komunikaci. Na lesní nebo polní cestu tedy vjet můžete, pokud na ni není omezen přístup.
S pozdravem

kpt. Mgr. Veronika Benediktová
Policejní prezidium ČR
Preventivně informační odbor
Strojnická 27
170 89 Praha 7
telefon: 974 834 448
GSM: 725 190 260

No a příště se koukneme na… , nechte se překvapit.

Další články z rubriky:


Novinky na SKUTRMANIA.CZ
Novinky na QUADWEB.CZ
Novinky na OFFROADWEB.CZ
Copyright © 2010-2017 quadweb.cz