fotka

Gladskijoring aneb na lyžích za pásákem

  • vydáno: 24.1.2013
  • autor: FilipT foto: Jan Altner

Už jste zkusili uvázat za čtyřkolku lano a tahat lyžaře v hlubokém sněhu? Pak uznáte, že to moc nejde. Ale když máte opravdu velký a silná stroj jako Journeyman Gladiator 830 EFI na pásech Tatou, je to rázem o něčem jiném! O tom nejlépe svědčí video na konci článku...

Už při prvním testu Gladiatora UTV 830 v Krušných horách jsme si vymínili, že si přijedeme tuhle mašinu na pásech vyzkoušet ještě jednou s lyžemi. Se strojem na kolech to totiž není ono - boří se a nemá moc šanci dosáhnout ve sněhu pořádnou rychlost. Zato na pásech... Vyzkoušeli jsme to s UTV i s novým Jumbem.

Základem je mít hodně dlouhé tažné lano, to z kufru auta opravdu nestačí, musíte být od čtyřkolky dostatečně daleko, jinak do ní snadno najedete. Delší vzdálenost je důležitá i proto, že na vás nebude lítat tolik sněhu. Další krutě odzkoušenou radou je nedržet lano za uvázanou smyčku, ale radši jen za uvázaný uzel, protože vám ve smyčce uvázne rukavice, může to být dost dobrodružné.

Poslední podmínkou je přilba, opravdu si vezměte aspoň tu lyžařskou, ke kontaktu se strojem může dojít ani se nenadějete! Lyžař totiž jezdí ze strany na stranu a řidič jen stěží tuší, kde v tom oblaku zvířeného sněhu za pásy je zrovna lyžař. pak stačí zatočit na jinou stranu, než se kterou počítá lyžař, a hned máte dost starostí.

Jaké tedy je ježdění ve vleku za pásákem? Hodně zajímavý zážitek, ale je to ukrutná dřina, zvlášť při jízdě do kopce. Naopak z kopce začnete čtyřkolku dojíždět a musíte přibrzdit nebo jet na stranu. Nejlepší je to na rovině, kdy čtyřkolka jezdí ve velkém oválu a lyžař se vždy nechá vynést ven z oblouku. Jak se louka trochu ujezdí a dá se trochu hranit, začne to být o rychlosti a zábavě, občas se podaří i nějaký menší skok přes brázdu od čtyřkolky.

Sáňky jsme ani nezkoušeli, ty by šlo tahat jen rovně. Už při zkoušce s malým plastovým bobem jsme totiž zjistili, že jak to bobaře vynese v rychlosti ven ze zatáčky, v devadesáti procentech případů skončí na boku a v kotrmelcích.

Tolik tedy stručný report z lyžování do kopce, jen co trochu víc nasněží, máme v plánu snowboard!

Video z nové disciplíny Gladskijöring

Další články z rubriky:


Novinky na SKUTRMANIA.CZ
Novinky na QUADWEB.CZ
Novinky na OFFROADWEB.CZ
Copyright © 2010-2017 quadweb.cz