fotka

Jak do bahna

  • vydáno: 26.5.2013
  • autor: Matěj Oliva

Projet se občas se svým strojem v hlubokém bahně rozhodně není špatná zábava. Pokud vás to ale chytlo, je třeba na to svůj stroj pořádně připravit. Sériová čtyřkolka totiž na hluboké brodění až na výjimky není připravena a kromě horší prostupnosti bahnitým terénem jí také dáváte co proto.

Podívejme se na několik věcí, které je třeba na čtyřkolce udělat, než se vydáte do bahnitého terénu.

Šnorchly

Nejslabším článkem při brodění je variátor a sání, které jsou nízko a jakmile vjedete do hluboké vody, dostane se voda nejdříve do variátoru, který začne prokluzovat a později i do sání a tím i do motoru. Tento problém řeší takzvaný šnorchl, který vyvede sání většinou na přední kapotu. Pořídit můžete buďto kompletní kit pro svůj stroj, nebo můžete zapojit svou fantazii, nakoupit trubky v Hornbachu a systém si vyrobit, úspora je tu hodně razantní. Každopádně šnorchly jsou naprostý základ a bez něj do hluboké vody prostě nemůžete.

Chladič

Vyšším levelem úprav je vyvedení chladiče na přední nosič. Chladič na svém běžném místě je v bahně v podstatě okamžitě zalepený a přestává plnit svou funkci. Proto je třeba ho přemístit na přední kapotu. Opět jsou dvě cesty, buďto můžete pořídit originální kit, kterých ale u nás zatím moc k dostání není. Druhou variantou je opět samovýroba.

Pneumatiky

Pokud to s bahnem myslíte vážně, musíte přezout na pořádné gumy. Tady platí jednoduché pravidlo, čím větší lopatky, tím lépe. Jakmile jste pod vodou, pneumatika už ztrácí trakci a zabírá právě jen lopatkami, kterými žene čtyřkolku kupředu. Bohužel bahenní gumy nejsou pro běžnou jízdu třeba po lese zrovna to pravé.

Naviják

Když už se vám v bahně nezadaří, přijde ke slovu naviják, který rozhodně není od věci. Pokud se chystáte do bahenních radovánek, volte prověřenou značku a prověřte si odolnost proti bahnu a vodě.

Zvýšení

Trochu extrémní přestavbou je zvyšování světlé výšky čtyřkolky. Použít můžete speciální kity ramen a tlumičů, s tím souvisí ale i delší poloosy a mnoho dalšího, tady už to rozhodně levná zábava nebude.

Jde to i s volantem

Bahna se nemusíte bát ani v side-by-side. Pro bahenní radovánky tu platí vlastně stejná pravidla jako u čtyřkolek, jen je všechno trochu pracnější.

Jak na jízdu

Návod na bahno je celkem jednoduchý, v bahně potřebujete hodně plynu, trochu odvahy a dobré přenášení váhy. Jezdí se ve stupačkách a důležité je přenést váhu na zadní část stroje. Ostatně dost inspirace můžete najít třeba na Youtube.

Malá inspirace

Další články z rubriky:


Novinky na SKUTRMANIA.CZ
Novinky na QUADWEB.CZ
Novinky na OFFROADWEB.CZ
Copyright © 2010-2017 quadweb.cz