fotka

Jawa Happy Style - terénní tříkolka

  • vydáno: 17.7.2013
  • autor: Matěj Oliva

Bohužel jen u konceptu, který můžete najít v muzeu motorek na Konopišti skončil připravovaný projekt terénní tříkolky ve stylu těch, které v té době ve velkém chrlila Honda, Yamaha, nebo Suzuki a ovládaly pláže i závodní tratě Spojených Států.

Tahle zvláštní Jawa stojí dost opomíjená v rohu muzea a moc lidí se u ní nezastaví, tedy až na čtyřkolkáře, kteří se zájmem zkoumají, jak to vlastně v Jawě myslí.

Jako základ slouží jak jinak než klasická třiapůle v poslední generaci svého vývoje a s výkonem 18 kW. Motor je zabudován do kolébkového rámu a využito je maximum komponentů z typu 350/640. Nádrž, plasty i sedlo pochází z klasické motorky, stejně jako řídítka, ovladače, nebo palubní deska.

Přední vidlice je tlačná a poctivě rozšířená pro široké přední kolo, to brzdí bubnová brzda schovaná v ráfku. O odpružení se stará dvojice tlumičů původně určených pro zadní kolo. Vzadu najdeme pevnou osu poháněnou řetězem odpruženou opět dvojicí tlumičů a s velkými písečnými koly na konci.

Jezdce chrání rozšířené zadní blatníky s praktickými nosiči. Pod originálními stupačkami jsou nášlapy s vevařenou drátěnkou. Ovládání je stejné jako na klasické motorce, zadní brzda vpravo, řazení vlevo, spojka na levé ruce, přední brzda na pravé.

Svezení s Jawou asi nebylo tak akční, jako na japonských tříkolkách, ale jako lidová ATV to nemusela být špatná myšlenka. No a když by se vás pak někdo ptal, jestli máte Čínu, Japonce, nebo Ameriku, můžete hrdě říct „Čecha“. . .

Další články z rubriky:


Novinky na SKUTRMANIA.CZ
Novinky na QUADWEB.CZ
Novinky na OFFROADWEB.CZ
Copyright © 2010-2017 quadweb.cz