fotka

Kubota RTV X-series - Diesel Power

  • vydáno: 15.12.2013
  • autor: quadweb.cz

Zdálo by se, že do světa pracovních UTV už nejde přijít s ničím novým. Diesel pod kapotou, neotřelý design a slušné terénní schopnosti, jak to funguje jsme mohli vyzkoušet v nejtěžším terénu.

Ačkoliv jste o této značce asi nikdy neslyšeli, ve Spojených Státech se jedná o nejprodávanější dieselové UTV vůbec. A to tu je silná konkurence v podobě naftového Polarisu, nebo Kawasaki Mule.

Pod kapotami Kuboty můžou být hned dva motory. Vybírat můžete z 898ccm tříválce o výkonu 21,6 koní. Druhá varianta je zajímavější, 1123ccm diesel, rovněž se třemi válci a výkonu 26 koní. Mnohem zajímavější je ale točivý moment dostupný v podstatě od volnoběhu, což je pro práci to nejdůležitější. Novinkou u obou motorů je pro sezonu 2014 chlazení. Chladič je větší o 20% a je umístěný výš, takže se vyhýbá zanášení nečistotami.

Převodovka je standardní, vpřed můžete jet rychle, nebo s redukcí, pak je tu jedna rychlost vzad. Podvozek má nezávislé zavěšení na dvojitých A ramenou. Světlá výška je 25cm. Pracovalo se i na interiéru, na lavici se vejdou dva jezdci. K dispozici mají odkládací schránky a více prostoru. Řízení je pak osazeno posilovačem, který je při práci k nezaplacení. Zajímavé je i hydraulické zvedání korby, které se hodí zejména při vykládání těžkého nákladu, kterého se Kubota rozhodně nebojí.

Naložená Kubota váží tunu, ale na jízdě to téměř není znát. Podvozek i při plném zatížení pracuje výborně. Dieselový motor zatahuje od nejnižších otáček, spojka je citlivě nastavená a díky motoru se dostanete v podstatě ze všeho. Nečekejte žádnou divokou jízdu, to naftový motor zkrátka neumožňuje. Maximálka se pohybuje okolo sedmdesátky a ve vysokých rychlostech už je reakce na plyn v podstatě nulová. O to tu ale nejde. Kubota je především vynikající pracovní stroj, který utáhne, utlačí a uveze obrovský náklad, dobře se ovládá a vyžaduje minimální údržbu při minimální spotřebě paliva. Na český trh se ale pravděpodobně nikdy nedostane.

Další články z rubriky:


Novinky na SKUTRMANIA.CZ
Novinky na QUADWEB.CZ
Novinky na OFFROADWEB.CZ
Copyright © 2010-2017 quadweb.cz