fotka

Journeyman Gladiator X450 - první seznámení

  • vydáno: 27.4.2015
  • autor: Matěj Oliva, Foto: František Chobot

Uplynulý víkend jsme strávili ve společnosti hodně zajímavého stroje. Na trh brzy dorazí nový model od Journeymanu, který jsme měli možnost vyzkoušet ještě ve fázi prototypu, kterých bylo vyrobeno pouze 16 a jsou rozeseté u dovozců po světě, kteří ladí poslední mouchy.

Čtyřipade na první pohled tipnete na daleko větší objem. Je mohutná a z produkce Journeymanu se asi nejvíce podobá modelu X8. Má podobná přední světla a linie plastů, nechybí tu ani nárazník tvořený tyčí na přední straně, pouze není chromovaný, ale lakovaný.

Motoricky jde o velice podobný motor, jako u modelu Gladiator 550. Motor je vlastně až na zdvih stejný. Má stejný spodek, převodovku, hlavu i vrtání. Menší zdvih má blahodárné účinky na točivost a živost motoru, který je hladový po otáčkách. Výkon motoru je 32 koní v 7000 otáčkách.

Je samozřejmě plněný vstřikováním, takže i nezajetý motor krásně chytal a hned po krátkém zahřátí se pouštěl do boje s váhou poměrně velké dlouhé čtyřkolky. Ani u čtyřipade nechybí plnohodnotný náhon 4x4 s uzávěrkou předního diferenciálu. Zavěšení kol je na dvojitých A ramenou s klasickými tlumiči, na kterých lze nastavit předpětí pružin.

Zajímavé je to i za řidítky. Nová je palubní deska, která je menší, ale přináší všechny podstatné informace v přehledné formě. Čtyřkolka má také jen jednu brzdovou páku. Na rozdíl od americké a kanadské konkurence ale na pravé straně. Brzdy jsou standardní, dva kotouče na předních nábojích a jeden na kardanu k zadní nápravě.

Doteď se jedná o standardní výbavu, teď ale k tomu zajímavému. Naše čtyřkolka byla vybavená i navijákem, celkem luxusními litými koly, ale hlavně posilovačem řízení, který v této kategorii rozhodně není běžný. Za jaký příplatek bude se necháme překvapit. Zajímavostí je USB zásuvka vedle té klasické na 12V, v bahně si tak můžete třeba dobíjet svůj iPhone. Zajímavě vyřešený je i přístup do zadní schránky, do které se dostanete odklopením zadního světla.

Po krátkém seznámení musíme konstatovat, že se na náš trh chystá hodně zajímavá novinka, i když je otázkou, jaký bude cenový rozdíl oproti modelu 550. V červnu bude představena krátká verze bez posilovače, která bude zastávat funkci základního modelu.

Další články z rubriky:


Novinky na SKUTRMANIA.CZ
Novinky na QUADWEB.CZ
Novinky na OFFROADWEB.CZ
Copyright © 2010-2017 quadweb.cz