fotka

Polaris RZR 1000 Turbo - znovu na špici

  • vydáno: 10.8.2015
  • autor: Matěj Oliva

Začíná to vypadat, že v segmentu side-by-side nastává doba přeplňovaná, nebo chcete-li doba turba. Po Can-amu se nenechal zahanbit ani Polaris a namísto navýšení objemu motoru zvolil pro dohnání výkonového deficitu stejný systém, jako konkurence z Kanady.

Nebudeme se s tím mazat a půjdeme rovnou k jádru věci. Pod plasty Polarisu najdeme řadový litrový dvouválec, na který jsme zvyklí. Co je ale zajímavější je klasické turbodmychadlo, díky kterému bude mít RZR k dispozici hned 144 koní a to je hodnota, za kterou se nemusí stydět ani klasické auto.

Devětkrát kolem světa

Pokud si říkáte, že je motor překoňovaný a bude nespolehlivý, má pro Vás Polaris jasný vzkaz - "Při testování jsme najeli stejnou vzdálenost, jako byste devětkrát objeli svět a vyladili systém motorku k naprosté spolehlivosti". Motor je klasický řadový ProStar 929ccm, který po instalaci přeplňování slibuje s RZR zrychlení z nuly na sto za 5.89 vteřiny. Motor byl pro přeplňování náležitě upraven, má jiné ventily, novou klikovku, jiné písty a samozřejmě jiný řídící management.

Aby šel výkon přenést na kola, bylo třeba upravit spojku a variátor, které teď dokážou efektivněji přenášet vysoký výkon. Pro vyšší rychlost je uzpůsoben i podvozek a poprvé jsou v sérii použité tlumiče FOX Podium Internal Bypass Shocks. Ty mají větší expanzní nádobky, které jsou umístěné mimo tělo tlumiče a efektivněji se tak chladí. Tlumiče také slibují progresivní chod. Na kolech jsou obuté klasické Maxxis Bighorn o velikosti 14".

Při rychlé a dlouhé jízdě rozhodně oceníte posilovač řízení. Ten se bude hodit zejména po zapojení náhonu 4x4 se systémem přední uzávěrky on demand. Abyste turboRZR mohli bezpečně zastavit, má posílené brzdy s novými třípístkovými brzdiči.

Polaris rozhodně odpověděl na hozenou rukavici v podobě Mavericku Turbo velmi silně. Na trhu tak neustává boj o nejrychlejší a nejvýkonnější bugynu. Uvidíme také, co předvede prvního září Yamaha, která by mohla konečně narušit hegemonii Severní Ameriky.

Další články z rubriky:


Novinky na SKUTRMANIA.CZ
Novinky na QUADWEB.CZ
Novinky na OFFROADWEB.CZ
Copyright © 2010-2017 quadweb.cz