fotka

Nářadí z AMA – Can-am DS 450 MX

  • vydáno: 5.3.2012
  • autor: Matěj Oliva

Sedím si takhle v klidu doma u přípravy článků a najednou telefon od Kuchťáka. „Nazdar, co děláš? Tak si vem věci a přijeď na trať!“ Po zimě a stěhování najdu stěží přilbu a nějaké ty drobnosti a vyrážím na menší trať za ruzyňským letištěm, kde už létá nad lavicemi mistr Imba.

O tom, s čím budu mít dnes tu čest jsme už psali, takže jen ve zkratce, Mirek Kuchta si přivezl tovární Can-am od Chada Wienena, který je postavený pro závody AMA ATV Motocross, tedy nejprestižnější sérii světa. Beru věci, dostávám od majitele trhačku a sedám za řídítka. Čtyřkolka je na mě poměrně malá, sedačka je hodně nízko a je dost tvrdá, řídítka jsou naopak dost vysoká. Ohřátý motor chytá okamžitě a hned se žene do otáček. U toho bych se rád trochu zastavil, protože to, co dokáže fabricky upravený motor jsem u jednoválce nikdy neviděl, pokud stisknete páčku naplno, motor jde během sekundy do omezovače, nepřidusí se, nesbírá se, prostě se vytočí, k tomu se z výfuku MotoWorks ozývá hodně zajímavý sound.

Jednička zaklapne a jde se na to. Spojka Hinson je dobře dávkovatelná a nijak zvlášť silná. Jedničku mohli každopádně z převodovky klidně vyndat, zátah motoru je takový, že jí nebudete potřebovat. I další rychlosti jsou hodně krátké a vytáčí se rychle. Motor Canamu je naladěn tak, aby byl motor silný, ale aby měl také lineární průběh. To se na trati ukazuje na výjezdech ze zatáček, kde i ze středních otáček čtyřkolka vyrazí vpřed a zůstává při tom stabilní.

Jak jsem před jízdou chválil reakci motoru na plyn, tak za jízdy už z ní tak nadšený nejsem, tedy po třech kolech jízdy, kdy moje fyzička začíná dostávat dost zabrat a každé sebemenší stlační páčky znamená akceleraci, která někdy není úplně v plánu. Vynikající je, že když před lavicí, nebo odskokem nemáte rychlost, stačí přidat plyn a Can-am vás okamžitě katapultuje do vzduchu. Skoky jsou vůbec příjemnou záležitostí, čtyřkolka je už v sérii nejlehčí na trhu a ladičům od Wienena se podařilo další kila sundat. Ve vzduchu tedy stačí přidat plyn, zabrzdit, přenést váhu a stroj okamžitě poslechne.

Podvozek od Foxu funguje naprosto precizně, jediným nedostatkem je nastavení zadní jednotky, která není na mojí váhu, ale to je celkem maličkost. Každopádně pokud se na roletách odvážíte přidat, podvozek se vám odmění naprosto hladkým průjezdem a stabilním brzděním. K brzdám není co psát, zkrátka fungují, dobře se dávkují, tady není co řešit.

Náš Tip: Test závodního speciálu KTM http://quadweb.cz/clanek/126-v-sedle-sampionky-ktm-sx-505.html

Na Can-amu jsem najezdil okolo deseti kol a rozhodně to bylo jedno z nejlepších svezení na čtyřkolce vůbec, nicméně je třeba si přiznat, že na tenhle stroj nemám, pokud chcete být rychlí, musíte mít mašinu neustále pod kontrolou, což s ubývajícími silami jde jen velmi těžko a výkon motoru i jeho nástup vás pak může zle potrestat. Pokud se vám ale daří stroj ovládat, odměnou je přesná a rychlá jízda. Není se také čemu divit, čtyřkolku si postavil jeden z nejlepších jezdců světa a je to na ní sakra vidět!

Vyzkoušeli jsme i pár startů, kde ze začátku dělal problémy nástup výkonu, který čtyřkolku neustále staví na zadní, když ale tohle eliminujete, sedíte opět na velmi silné zbrani, která dokáže ostatním ukázat záda už na startovní rovince!

Co říci závěrem? Rád bych něco vzkázal jezdcům – Ano tahle čtyřkolka má na mistrovský titul a pokud Kuchťák změní životosprávu apřejde z klobásy na salát, bojte se ho!

Další články z rubriky:    Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /data/web/virtuals/306600/virtual/www/domains/quadweb.cz/system/content.php on line 4551

    Warning: file_get_contents(http://motomedia.cz/motodeniknovinkyostatni-redesign.php) [function.file-get-contents]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /data/web/virtuals/306600/virtual/www/domains/quadweb.cz/system/content.php on line 4551
    Copyright © 2010-2016 quadweb.cz