fotka

Jak vyzrát na sníh – Se sypačem a radlicí

  • vydáno: 12.12.2013
  • autor: Matěj Oliva

Zima se s námi rozhodně ještě nerozloučila a sníh pořád zlobí nejen silničáře. Pro boj se sněhem je čtyřkolka ideálním nástrojem a pár tisícovek investovaných do radlice, nebo sypače vám může ušetřit velkou spoustu času a práce.

K testu jsme si tentokrát vybrali příslušenství značky Cycle Country. Ta je na trhu už od roku 1981 a má na svém kontě mnoho zajímavých řešení. Tím nejzajímavějším je asi výroba radlic z kombinace oceli a odolného plastu, které zajišťují dobrou účinnost, nízkou hmotnost a vysokou odolnost. Radlice se i v dnešní době vyrábí v USA, což zajišťuje dobrou kontrolu kvality.

Zajímavý je i způsob montáže na čtyřkolku, který obsahuje dvě pružiny, které tlumí rázy například při nárazu na nerovnost na cestě. Ovládání zdvihnutí radlice je napojeno na naviják a radlici tak můžete pohodlně zvedat tlačítkem na řídítku. Pokud na svém stroji naviják nemáte, není problém dokoupit ruční ovládání. V rámci variability zavěšení radlice jí lze natáčet do stran v několika úhlech.

No a jak se s radlicí pracuje? Díky možnosti jí zdvihnout na navijáku dost vysoko je jízda terénem naprosto bez problémů a při vyjížďce se mi nikde nepodařilo si radlicí někde škrtnout. Hlavní je ale její funkce při úklidu cesty. Sedmistovka od Arctic Catu si s odporem sněhu poradila naprosto bez problémů a po nastavení sklonu radlice už stačilo jen jezdit a jezdit. No a je třeba říct, že nás to zatraceně bavilo, uklidili jsme snad všechny cesty v okolí Žebráku a bavili se jako malí.

Práce s radlicí není složitá a jediné, co si musíte hlídat jsou překážky, do kterých byste mohli narazit. Pak stačí jen jezdit a jezdit. Dvůr, nebo malé parkoviště tak uklidíte bez námahy a velice rychle. Radlice nevyžaduje žádný zvláštní servis a její demontáž na jaře není dlouhá.

Sypač

Druhým zajímavým doplňkem na našem Arctic Catu byl jednoduchý sypač soli. Ten je namontován velice elegantně v držáku tažného zařízení, kam jej stačí zasunout a zajistit. Sypač ale nefunguje mechanicky, takže je třeba jej připojit k elektroinstalaci čtyřkolky a vyvést jeho ovládání do řidičova dostahu. Nejde ale o nic složitého a za slabou hodinku máte hotovo.

Pak už stačí naplnit zásobník posypovou solí, zakrýt ho průhlednou fólií a vyrazit na cesty. Sypač není složité zařízení, pravidelně rozhazuje sůl rotujícím kolem s drážkami. Bez problémů dokáže pokrýt širší chodník a pomoci tak radlici v její práci.

Video

Další články z rubriky:    Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /data/web/virtuals/306600/virtual/www/domains/quadweb.cz/system/content.php on line 4551

    Warning: file_get_contents(http://motomedia.cz/motodeniknovinkyostatni-redesign.php) [function.file-get-contents]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /data/web/virtuals/306600/virtual/www/domains/quadweb.cz/system/content.php on line 4551
    Copyright © 2010-2016 quadweb.cz