fotka

Journeyman Gladiator Sport 720 - První setkání

  • vydáno: 22.7.2013
  • autor: Matěj Oliva, Foto: Filip Tichý

Do Čech dorazil první prototyp dlouho očekávané sportky od Journeymanu. My jsme měli jedinečnou příležitost podívat se, jak bude jedna z největších novinek této sezony vypadat.

Nový stroj pochází z dílen Taiwanského SMC. O pohon se stará stejný jednoválcový motor, který pohání populární Jumbo. Zbytek čtyřkolky už je ale zcela jiný. Vše je uzpůsobeno rekreační jízdě a hlavním rozdílem je hmotnost čtyřkolky, nová sportka je totiž o více než 10 kg lehčí, než pracovní kolega. Vliv na to mají plasty, světla a menší nosiče. Výsledná hmotnost by měla být 310 - 315 kg, což vůbec není špatné.

Design je věcí vkusu, ale nám se líbí, čtyřkolka je moderní, ucelená a je i praktická. Jediné, co se nám moc nezdá je hodně nízko umístěný přední nárazník. Od věci určitě nejsou ani velká 14“ litá kola v matné černé. Obuté jsou tradičně do Bighornů. To vše by měla mít i produkční verze. Co naopak bude nové jsou polepy, které jsou na prototypu jen prozatimní.

V sedle

Novinka už byla zprovozněna, takže jsme neodolali malé testovací jízdě. Sice bez pořádné výbavy, ale odolat prostě nešlo. Start karburátorem plněného motoru je až překvapivě hladký a agregát se okamžitě nechá vytáčet. Rychlost zapadá bez problémů a variátor zabral překvapivě rychle. Úbytek váhy je znát a čtyřkolka vyráží kupředu s velkou razancí.

Ovladatelnost je vynikající a díky subtilnějším plastům je ze čtyřkolky lepší rozhled i se na ní lépe pohybuje. Sedlo je ale stále stejně pohodlné. Řízení je sice poměrně rychlé, ale zároveň zůstává čtyřkolka dostatečně stabilní. Tlumiče zatím nejsou finální, takže odpružení těžko hodnotit, to si povíme až u finální verze. Zapomenout nesmíme ani na brzdy, ty jsou typické, nemají nijak ostrý nástup, ale čtyřkolku bezpečně zastaví.

Tolik první seznámení, které nás potěšilo, produkční verze bude ještě lepší a doladěná do posledního detailu, dočkat bychom se jí mohli už během srpna, momentálně se čeká jen na novou grafiku polepů. Gladiator sport budete moci koupit ve dvou variantách a to v základní za 174 990,-, ta obsahuje litá 14" kola na pneumatikách Maxxis Bighorn, homologované tažné zařízení, přední i zadní nosič. Navíc zdarma dostanete naviják na 3500 liber. Pokud si připlatíte deset tisíc, dostanete navíc nastavitelné nitrogenové sportovní tlumiče.

Pořádný test čeká čtyřkolku na rumunském maratonu, kde pojede po boku Journeymanu Z8 a dostane tu pořádně zabrat.

Další články z rubriky:    Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /data/web/virtuals/306600/virtual/www/domains/quadweb.cz/system/content.php on line 4551

    Warning: file_get_contents(http://motomedia.cz/motodeniknovinkyostatni-redesign.php) [function.file-get-contents]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /data/web/virtuals/306600/virtual/www/domains/quadweb.cz/system/content.php on line 4551
    Copyright © 2010-2016 quadweb.cz