fotka

Polaris Sportsman ACE - Baby RZR

  • vydáno: 17.12.2014
  • autor: Dan Pejzl, Foto: Autor, RZQ

Tohle byla pro Polaris trefa do černého! Aktuálně nestačí fabrika vyrábět Ace a uspokojovat tak enormní poptávku, kterou tahle jednomístná buginka ve Státech vyvolala. Tahle značka nedělá nic jen tak a všechno má hlavu a patu. A tak, i když u nás z toho asi žádný bestseller asi nebude, je takováhle začátečnická hračka tím pravým, s čím si začít bezpečně osahávat terén a osvojovat si offroadové návyky.

Sportsman Ace je prostě náhražka čtyřkolky, řekněme si to natvrdo. Je totiž na světě velká spousta lidí, co mají problém s čímkoliv, co má řídítka, a ty, jak známo, čtyřkolky pořád ještě mají. Zavání to tím, že to nebude tak snadné jako v autě a bude potřeba se něco nového učit, vypadat u toho nějaký čas jako ucho a nechat se mentorovat od zkušenějších kámošů. To není pro každého… Auto ale řídí každý Amík od dovršení šestnáctého roku života, a tak jde prakticky o jejich přirozenost. Jestliže potom chtějí občas vyrazit do terénu a nechtějí zrovna investovat do velkých UTV, je tu rozpočtová jednomístná bugina rozměrově na úrovni čtyřkolky, se kterou se nebude bát nikdo vyjet mimo silnici. Vždyť to má bezpečnostní pásy, pohodlnou sedačku a kolem jezdce masivní ocelový rám pro strýčka příhodu. Už je to srozumitelné? Prostě první teréňák, skorokolka, junior bugina…

Vzhledem k tomu, že Ace nemá konkurovat větším RZR, nesnaží se navozovat pocit, že to je snad závoďák. Jednoválcová třístovka má sice slušný výkon, ale skromný točivý moment se rozpustí ve váze vozítka (379 kilo), takže s Acem si tak skutečně zajezdíte jako se čtyřkolkou o obsahu kolem čtyř set kubíků. Nezazdí vás výkonem, ale nemá problém s rychlostí přes 60 km/h. Pod pravým chodidlem v tomhle případě nemáte nálož dynamitu jako u velkých RZR, ale spíš postupně prohořívající hromádku střelného prachu. Pozvolný nástup variátoru nechává motor roztočit do vyšších otáček, kde 330 kubíků odevzdá to nejlepší a příjemně a vcelku bezpečně pobaví.

To, že se při stavbě Ace hodně přemýšlelo, dokládá jak snadný přístup ke vzduchovému filtru pod korbičkou, tak třeba i bezvadně dostupné víko variátoru v levém podběhu nebo přítomnost diferenciálu i mezi zadními koly. S tímhle výkonem to totiž na otočky plynem moc nebude, při rozepnutém diferáku navíc netrpí ani poloosy, klouby atd. a asfalt nemusí být jen nutným utrpením.

Že jedete v takovém „základním RZR“, poznáte na tratích, které jste už předtím absolvovali s dospělým RZR. Tam totiž podvozek Ace ukazuje svoje omezení. Základní Sachsy jsou na běžnou jízdu bezproblémové, na rozbité trati se ale dostávají na limit, stejně jako přední náprava McPherson. Srovnání ovšem nebylo moc fér, protože tím RZR, se kterým jsem předtím úsek projížděl, byl XP 1000… K tomu má Ace opravdu na míle daleko. Ovšem při ceně (na americkém trhu) odpovídající střední čtyřkolkové ráži a ne dost slušného auta jako u litra.

Mezi konkrétní postřehy z testování Ace ještě patří: místa je v něm fakt dost a díky seřizování sedačky (10 cm) a volantu (9 cm) se tu usadí prakticky kdokoliv. Nastupuje se po odepnutí síťky bezproblémově a rám kolem kabiny působí hodně uklidňujícím dojmem, stejně jako ochrana ramen a loktů. V krosových botách je tu málo místa kolem plynového pedálu, chce to malé boty nebo malé nohy. Tradičně dobré jsou brzdy, i když větším RZR se tu nevyrovnají a nástup není tak citlivý.

Zkušeného offrouďáka Ace neohromí, ale začátečníka nejspíš nadchne – je jednoduše ovladatelný, nejde z něho strach, je bezpečný a navíc – je fakt hezký!

Hodnocení

Motor ********

Brzdy *********

Řazení **********

Podvozek *******

Ovládání *********

Zpracování **********

Celkově 8,8

Další články z rubriky:    Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /data/web/virtuals/306600/virtual/www/domains/quadweb.cz/system/content.php on line 4551

    Warning: file_get_contents(http://motomedia.cz/motodeniknovinkyostatni-redesign.php) [function.file-get-contents]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /data/web/virtuals/306600/virtual/www/domains/quadweb.cz/system/content.php on line 4551
    Copyright © 2010-2016 quadweb.cz