fotka

Mistrovství Německa – Konec favoritů a česká smůla

  • vydáno: 1.8.2011
  • autor: Matěj Oliva

Uplynulý víkend měl být ve znamení Mistrovství Slovenska, které bylo nakonec pro nepříznivé podmínky na trati zrušeno, o to zajímavější byla účast na Mistrovství Německa, kde byly na startu dva čeští jezdci, David Tušl a Lukáš Studený.

Německé mistrovství je v každém ohledu velice kvalitní šampionát, který je obsazen i řadou jezdců z Mistrovství Evropy. Trať v Geisleden má výborné zázemí a jede se na ní jen několik závodů v roce, po zbytek roku je zarostlá trávou a slouží jako pastvina pro dobytek. Závody se jedou jako dvoudenní, kdy v sobotu jsou v plánu volné tréninky a kvalifikace, v neděli pak jezdci absolvují volný zahřívací trénink a dvě závodní jízdy.

Počasí nad tratí rozhodně nebylo ideální, déšť, zima a silný vítr nebyly znamením ničeho dobrého. Travnatá trať byla na volné tréninky hodně kluzká, což sedělo našim jezdcům, Lukáš i David zajížděli podobné časy, jako německá špička. V kvalifikaci si Lukáš s Davidem vyměnili pozice a startovní pozice do závodu byla hodně slibná. Nedělní počasí nebylo o moc lepší, na teploměru svítila desítka a na trať se nikdo moc nehnal, zahřívací trénink podle toho také vypadal, jelo se volně a jezdci spíše osahali trať. Jako první stály na startu motorky kubatury 125ccm, dále pak sajdy, nakonec pro nás nejzajímavější quady. těch se postavilo na start první jízdy 27.

První jízda Smolná pro Čechy

Startovní pole německého mistrovství je hodně rozmanité, najdou se tu jezdci z Belgie, Holandska, Německa, Rakouska, Maďarska, Itálie a z Čech. Právě čeští jezdci měli na startu velké problémy. David s Lukášem odjeli ze startovacího zařízení mezi prvními a do prví zatáčky najížděli bok po boku. Bohužel Lukáš Studený doplatil na kolizi dvou jezdců před ním a dlouho se vymotával ze spárů Suzuki, do které se zaklínila jeho KTM. Mnohem hůř bohužel dopadl David Tušl, který měl kolizi hned v následující zatáčce, David byl po kontaktu se soupeřem vymrštěn mimo trať a závodní den pro něj bohužel skončil. Lukáš začal stíhací jízdu časy na úrovni první pětky, kterými se propracovával startovním polem vzhůru. . V Německu se ale jezdí jen na 20 minut a ty Lukášovi nestačili na lepší, než šestnáctou příčku se ztrátou menší než jednu minutu na vítěze.

Ve druhé jízdě byla česká stopa daleko viditelnější. Hned po startu Lukáš poznal tvrdost soupeřových kol, po hodně razantním kontaktu se dvěma soupeři, všechno naštěstí ustál a cílem prvního kola projel jako devátý. Jeho časy šly opět dolů a začal stahovat jezdce před sebou. Dotáhl se až na Maďara Busze, se kterým udržoval těsný kontakt a společně se dostali ještě přes několik jezdců. Předjet ho už nestihl, ale v nabité konkurenci z toho bylo výborné páté místo. Celkově si tedy Lukáš z Geisledenu odváží osmé místo.

Ve druhé jízdě potkala smůla největšího favorita závodu a suverénního vítěze první rozjížďky, Němce Schreibera, který si vypracoval suverénní náskok, který ale přišel nazmar poté, co musel odstavit svou KTM pro poruchu. Vítězství tak spadlo do klína Joe Maessenovi, který byl v první jízdě druhý. Stříbro si odváží Dany de Cuyper, třetí dojel Kevin Ristenbieter. V celkovém pořadí šampionátu znamená bohužel výpadek Davida Tušla, který do tohoto závodu figuroval na celkové druhé příčce propad v celkovém pořadí prestižního německého mistrovství.

Účast na německém mistráku byla rozhodně zajímavou zkušeností i z pohledu diváka a fotografa, naši organizátoři by se měli co učit, harmonogram je dokonale přesný, aparatura v areálu kvalitní, moderátor v obraze, startovné poloviční a diváků naprosto nesrovnatelné množství. Závody samotné pak mají samozřejmě nesrovnatelné větší spád a startovní pole je vždy zaplněné. Všichni teď hlavně doufáme, že se David dá dohromady a co nejdříve ho uvidíme na českých tratích.

Další články z rubriky:


    Novinky na SKUTRMANIA.CZ
    Novinky na QUADWEB.CZ
    Novinky na OFFROADWEB.CZ
    Copyright © 2010-2017 quadweb.cz