fotka

Dakar 2011 - potřetí v Jižní Americe

  • vydáno: 30.11.2010
  • autor: quadweb.cz

Zkoumání nového kontinentu pokračuje a pořadatelé před dvěma dny představili trasu vedoucí z velké části po nových oblastech severu Argentiny a Chile, přestože stěžejním regionem opět budou obrovské duny v poušti Atacama.

Po klasickém startu prvního ledna v Buenos Aires na závodníky čeká hodně kontrastů a během jediného dne vystřídají celou řadu typů krajiny a suchých i mokrých cest. První dny v Argentině se peloton dostane až k hranicím s Bolivií a bude se pohybovat v okolí slavné jihoamerické Route 40. Pak se pokračuje na sever do Chile přes Paso de Jama, za kterým začíná boj s pouští Atacama až těsně k hranicím s Peru. Po několika dnech boje s pískem a náročnou navigací v dunách závodníci opět zamíří do Argentiny a vyjedou nahoru na náhorní plošinu. I pak je ale čekají bílé duny Chilecito následované kaňony a vyschlými říčními koryty. trasa končí 16. ledna opět slavnostním dojezdem do Buenos Aires. Celkem na soutěžící i doprovod během 13 etap čeká přes 9500 km a z toho více než 5000 km v rychlostních zkouškách. Mapu a kompletní rozpis etap najdete na konci článku.

Na start se postaví 33 quadů, české fanoušky tohoto strhujícího sportu ale určitě bude zajímat, kdo bude na čtyřkolkách hájit naše barvy. Na start se tentokrát postaví tři jezdci českého týmu KM Racing. Jejich stroje již tento týden vyrazily lodí napřed na Americký kontinent. Konkrétně pojedou Josef Macháček, Martin Plechatý a tým doplní Lukasz Laskawiec z Polska.

Tisková zpráva KM Racing - kategorie Quad

V silné sestavě zamíří na jihoamerický kontinent čtyřkolkářská sekce. Vedle matadora Josefa Macháčka pojede Dakar podruhé Martin Plechatý a třetím do pomyslného mariáše bude polský mladíček Laskawiec, který si v lednu odbude svou dakarskou premiéru.

Všichni se představí na strojích z Macháčkovy konstruktérské dílny Yamaha Raptor 900. Tentokrát to je Vévoda & Komtesa.

„Motorky musí být na vysoké úrovni, ale jenom v nich tajemství úspěchu nespočívá. Důležité je hlavně to, kolik kterého jezdce při závodě potká příjemných nebo nepříjemných okamžiků. Proto si myslím, že pak ani moc nezáleží na tom, jakou mají soupeři techniku,“ přemítá třiapadesátiletý Macháček, který letošní Dakar kvůli havárii a zranění nedokončil.

Proto má pětinásobný dakarský šampión velkou chuť na další vavřín, i když se o blížícím se závodě vyjadřuje s pokorou. „Budu se snažit v klidu a bez šrámů dojet do odpočinkového dne a pak se uvidí, jaká bude situace. Pokud neudělám nějakou chybu, chtěl bych po letošním odstoupení dojet a plácnout se někde vepředu. Dakar není zase tolik o tom, kolik toho člověk umí, ale je hodně o štěstí. Stačí jediná chyba a jede se domů,“ poukazuje na záludnost pouštního maratónu.

Do Argentiny vysílá Machus čtyřkolku, kterou už tradičně pojmenoval. Po Diktátorovi a Nezmarovi zvolil tentokrát poněkud komplikovanější název Vévoda & Komtesa. „Jako že k sobě patříme,“ vysvětluje s úsměvem. „Vévoda jsem já a čtyřkolka Komtesa mě ovládá... Ale teď vážně. Po posledním nedokončeném Dakaru je ve mně touha dosáhnout na co nejpřednější umístění. Letos mám za sebou osm závodů, z nichž jsem šest vyhrál. Myslím, že jsem v přípravě nic nepodcenil,“ věří Macháček.

Souhrnné video z loňského ročníku

Mapa a rozpis etap

DATE START FINISH

01/01 Buenos Aires Victoria

02/01 Victoria Córdoba

03/01 Córdoba San Miguel de Tucumán

04/01 San Miguel de Tucumán San Salvador de Jujuy

05/01 San Salvador de Jujuy Calama

06/01 Calama Iquique

07/01 Iquique Arica

08/01 Rest day

09/01 Arica Antofagasta

10/01 Antofagasta Copiapo

11/01 Copiapo Copiapo

12/01 Copiapo Chilecito

13/01 Chilecito San Juan

14/01 San Juan Córdoba

15/01 Córdoba Buenos Aires

A na závěr ještě pěkné poselství jezdcům od ředitele závodu:

Další články z rubriky:


    Novinky na SKUTRMANIA.CZ
    Novinky na QUADWEB.CZ
    Novinky na OFFROADWEB.CZ
    Copyright © 2010-2017 quadweb.cz