fotka

Offroadmaraton Ústí - Miřejovský a Polaris Team

• vydáno: 1.9.2011
  • autor: TZ - Offroadmaraton

Pátý díl seriálu OffROAD Maraton 2011 se jel uplynulý víkend 27. a 28. srpna v Ústí nad Labem. Šlo o druhý nejnáročnější závod sezony - auta absolvovala 12hodinové, motorky a čtyřkolky 4hodinové klání. Titul absolutního vítěze ukořistil letos již podruhé Polaris tým se speciálem do 1000 ccm. Mezi čtyřkolkáři si pozici absolutního vítěze udržel Martin Miřejovský z kategorie Mistr Quad SP.

V sobotu se jako první postavily na start automobilové posádky. V devět hodin ráno svítilo slunce, a tak se do druhého nejdelšího klání v sezoně pustili s úsměvem a odhodláním vytřískat z něj co nejvíce. Snažení mnohých zkomplikoval několika hodinový déšť, který se spustil kolem půl třetí.

Nepropustnému bahnu dokázalo úspěšně vzdorovat jen několik posádek. Nejlépe si vedl Polaris tým se svým Ranger RZR XP 900 ve složení Tomáš Kočar, Petr Grospič, Marcel Výchopeň, Vanda Grospičová a Roman Baštýř, který během dvanácti hodin nakroužil 115 kol a bezproblémovou jízdou ujel zhruba 430 kilometrů.

„Pro mě osobně to byl dvanácti hodinový orgasmus, což pochopí jen ti, kteří s takovým autem jezdí. Trať v Ústí byla dle mého názoru letos nejlepší, vyloženě nám sedla, měla všechno, co autíčka do litru potřebujou – krátké, rychlé, hrbolaté úseky, paráda. Řidiči měli na úspěchu podíl jen deset procent, výsledek prakticky udělal náš stroj RZR 900. Předváděl, že mu nevadí bahno, výjezdy, sjezdy, tráva, uklouzaná rovinka. Dobré bylo i to, že první půlka závodu byla jiná než druhá, trať změnila jízdní vlastnosti a shodli jsme se na tom, že jsme si tu druhou půlku užili více, než první na suché trati.

Poprvé mi bylo po dvou hodinách líto, že musím do depa předat řízení ostatním natěšeným. Chtělo by to více osmi, deseti a dvanácti hodinovek,“ spokojeně okomentoval jízdu šéf týmu Tomáš Kočař. Cíl v této sezoně vidí jasně: obhájit prvenství v kategorii z roku 2009.

Sérii absolutních vítězství v závodech čtyřkolek drží od druhého klání v Sedlčanech Martin Miřejovský z MM Quad teamu. A to i přesto, že měl již v zaváděcím kole karambol. Martin jel „seznamovací jízdu“ na novém stroji, který má jiné pérování, než jeho starý. A dostaly ho tři muldy za sebou: první i druhá ho nakoply a třetí „snědla“. Pád lehce odnesla řídítka a Martinova hlava, ale nic nezabránilo tomu, aby závod dokončil a přeťal cílovou pásku jako první se 49 koly.

„Vždyť já bych se nemohl ukázat na vesnici, kdybych nevyhrál! Pepa Macháček i Láďa Novotný pochází ze stejného místa jako já,“ popsal Martin Miřejovský vesele. „Čtyřhodinovka byla opravdu náročná, první dvě hodiny jsem udržoval tempo, ale pak jsem už jen tak odkružoval. Měl jsem ale dojem, že si mí konkurenti závod spletli s dvaceti minutovým motocrosem. Trať byla sice rozbitá, ale hezky připravená.“

Za Martinem Miřejovským dojel Josef Hort z Galaxy4bike (Mistr Quad 4x4) se 46 koly a Martin Krejčík z Eurotrans racing teamu (Pohár Quad SP) s další jednokolovou ztrátou. Nejlepším starším juniorem byl Dominik Škarka z Domina teamu, který za hodinu zvládl 11 kol.