fotka

Mistrovství Moravy - Crossracing Cup Bělá u Jevíčka

  • vydáno: 13.9.2011
  • autor: Jarek #6

Finále dvanáctidílného seriálu závodů MM Crossracingcup 2011 je takřka za dveřmi. Jezdci tak mají před sebou již jen dvanáctý, tedy poslední podnik, který tento seriál závodů završí. Pokud se nic závažného nestane a nádherné počasí vydrží, tak by tomu mělo být právě za 14 dní v Dlouhé Loučce. Ale nepředbíhejme. Určitě vás více zajímá, jak dopadl závod v pořadí jedenáctý. Pořadatelství se ujala již po třetí v sezoně Bělá u Jevíčka, kam se jezdci a příznivci quadkrosu sjeli do místního areálu. Trať v Bělé nemá cenu skalním příznivcům příliš představovat - terénní členitostí je více než známá. Nově však pořadatelé připravili malé zpestření pro jezdce i diváky. Na skocích se objevily skokodélkometry, zkrátka tabulky oznamující jezdci kam až ho vítr zanesl. Tuto technickou vymoženost možná více využili diváci. Bylo zajímavé sledovat dav diváků podél tratě, jak při skocích za cedulku s číslem dvacet, jako jeden muž otvírá a zavírá hubu nadšením. Za to pořadatelům dávám palec nahoru.

Vztyčený úd pravé ruky si zaslouží také nádherné slunečné počasí , které na sklonku léta přilákalo do motokrosového areálu v Bělé, na stodvacet jezdců v již tradičních kategoriích MX, Quad a také Side. Jak již je na Moravě zvykem, nechyběla kompletní republiková špička. Přední jezdci MČR a také početná skupina jezdců zahraničních, zejména z Polska a Slovenska, ti všichni byli zárukou nádherného sportovního zážitku, který si nenechalo ujít velké množství diváků. O jedny z posledních bodů do celkového hodnocení seriálu, přijeli bojovat úřadující MČR David Tušl, také Martin Liška tentokrát i s pejskem neznámého jména a také Lukáš Studený. Své umění před domácím publikem zde předvedl také Marian Klíč, jehož přijel potrápit velmi zkušený jezdec, Slovák Repa. Nechyběli Vikoušové, Faktorové, Jendřišákové, Rejholcové, naopak zase chyběli Jasánci a Kalousové. Dopolední kvalifikační jízdy ovládl David Tušl, který velmi rychlou jízdou dosáhl jako jediný jezdec času pod 1:43 a svým soupeřům nadělil více než vteřinovou ztrátu. Velice rychlý byl také Slovák Repa, jenž zajel druhý nejrychlejší kvalifikační čas, avšak s již zmíněnou více než vteřinovou ztrátou na Tušla. Liškovi se moc nevedlo, v pořadí byl až na šestém místě s více než vteřinovou ztrátou.

Do sloučeného závodu nejmladších jezdců se již rozhodl nezasáhovat mladý Klíč. Jeho bodový náskok na druhého jezdce ve třídě 4K junior je již dostatečný, k získání titulu ve své třídě. Marian se tedy rozhodl šetřit síly a plně se soustředit na třídu 4K hobby, které se, i přes svůj mladý věk, rovněž velmi úspěšně účastní. Ve třídě Junior si tak se soupeři nejlépe poradil Štěpánek, třídu Děti opanoval Ondřej Král. Oba jezdci zvítězili v obou finálových jízdách, odvezli si tedy plný počet bodů. Výborně si však vedli i ostatní - junioři Stachura (celkově druhý) a Malach (třetí příčka). I v dětech bojovali srdnatě všichni jezdci, nicméně vyhrát může jen jeden, toho už jsme si představili... Za Králem na dalších pozicích dorazili jako královský doprovod Koutecký a polský jezdec Rozmus.

Ve třídě 4K Hobby nastoupilo za startovní rošt jedenadvacet jezdců. Očekával se souboj mezi favoritem závodu a vedoucím jezdcem v této třídě, Picmausem a Nogajem. Picmaus však neponechal nic náhodě a suverénně zanechal své soupeře, i Nogaje za zády. Vítězství v obou finálových jízdách tak znamenalo jediné - upevnění pozice vedoucího jezdce seriálu se ziskem plného počtu bodů. Smolně z první jízdy vyšel mladý Klíč, který hodně ztratil v kolizi se soupeřem. Do cíle tak dorazil o kolo zpět. Nicméně ve druhé jízdě předvedla dvojice Nogaj - Klíč nádhernou jízdu v těsném závěsu za sebou. Zatímco Picmaus si kontroloval s půlminutovým náskokem vedoucí pozici, Nogaj a Klíč si navzájem nic nedarovali a bojovali o každou píď tratě. Ze souboje však vítězně vyšel Nogaj, který Klíče před svou Suzuki nepustil.

Vrcholem dne byly jízdy třídy 4K Profi, jež byly sloučeny společně s třídou Elite a Veterán. V první jízdě si výborně vedl Slovák Repa, který naplno využil své bohaté jezdecké zkušenosti. S jeho výkonem si neporadil ani druhý v pořadí Liška, ani třetí Tušl. Repa dovezl svoji KTM do cíle s více než sedmivteřinovým náskokem před Liškovým „kladivem". Třída Elite byla doménou zahraničních jezdců, ostatně jak jinak. Suverénně zvítězil Slovák Hanko, následován krajanem Rehákem a třetí pozici vybojoval polský jezdec Kepa. Ostatní příčky zbyly na české a moravské chalany. Ve veteránech zářil Jendřišák, který svým největším soupeřům - Faktorovi, Rejholcovi a Vikovi nadělil kolo ztráty. Tak to byly první jízdy. V jízdách druhých se jezdci snažili výkony vylepšit, případně ti úspěšní zopakovat.

Takže : druhé finálové jízdy ve třídě Profi proběhly podle úplně jiného scénáře. David Tušl odolal tvrdému ataku Lišky a dojel si pro vítězství. Velmi pěkně jel domácí jezdec Marian Klíč, který si s přehledem hlídal třetí pozici za vedoucí dvojicí. Nikým neohrožen si dojel do cíle pro bronz s méně než dvacetivteřinovou ztrátou. Smolná byla tato jízda pro Slováka Repu, který cíl v této jízdě neviděl, i když výborně odstartoval, po tři kola vozil své soupeře za sebou. Na jeho post se tak dostal Tušl, na kterého dotíral Klíč, než byl však pojet Liškou. Štestí nepřálo ani Lukáši Studenému, jenž jízdu první nedokončil pro prasklý čep řízení. V jízdě druhé dorazil až na pozici čtvrté, za Klíčem. Třída Elite se nedočkala žádného překvapení. Pořadí v jízdě: Hanko, Rehák, Kepa bylo také pořadím celkovým. Ve veteránech zopakoval úspěch Jendřišáka z jízdy první, zkušený veterán Jaroslav Faktor a všechny své soupeře zanechal s kolovou ztrátou za zády. Lepší výsledek v této jízdě jej vynesl také na stupně vítězů před Jendřišáka. Vedoucí jezdec seriálu v kategorii veterán Pavel Palme se tentokráte nezůčastnil, patrně dal přednost zaslouženému odpočinku s rodinou na dovolené. Může si to dovolit, jeho bodový náskok je dostatečný.

Závody Mistrovství Moravy Crossracingcup 2011 spějí nekompromisně ke konci. Nicméně na kvalitě spíše gradují. Nádherné počasí pozdního léta, velmi silné jezdecké zastoupení, perfektní organizace - všechny tyto aspekty sebou přinesly sportovní zážitek, té nejvyšší kvality.

Další články z rubriky:


    Novinky na SKUTRMANIA.CZ
    Novinky na QUADWEB.CZ
    Novinky na OFFROADWEB.CZ
    Copyright © 2010-2017 quadweb.cz