fotka

David Tušl - "Plány jsou jasné"

  • vydáno: 6.10.2011
  • autor: Matěj Oliva

Sezona quadcrossu je za námi a pro Davida Tušla rozhodně nebyla ideální. Smůla, zranění a nevydařený závěrečný závod nebyly rozhodně podle představ před startem sezony. Co na to říká David?

Sezona je za námi, považuješ po jejím průběhu druhé místo za úspěch, nebo spíš prohru?

Ještě před pár týdny jsem byl smířený s tím, že si kvůli zranění v letošní sezoně již nezajezdím. Nakonec jsem se rozhodl to nevzdat. Skočil jsem na mašinu a snažil se ze všech svých sil. I přes zranění, které mě dost omezovalo, mi mistrovský titul unikl jen o vlásek.

Co byl největší zlom v letošní sezoně?

Tak to je jasné. Můj závod v Geisledenu všechno změnil. Perfektně rozjetá sezona pro mě v první minutě závodu skončila. A naděje na titul mistra Německa se rázem rozplynuly.

O něhodě v Německu se hodně mluvilo, ale chybí nám oficiální verze, co zapříčinilo tvůj pád?

V Německu šlo zezačátku vše jak po másle. Zajel jsem třetí místo v kvalifikaci. Na Schreibera mi chyběla jenom sekunda, což byla nejrychlejší kvalifikace, kterou jsem kdy zajel. V průběžném pořadí Německého mistráku jsem si držel druhé místo a měl jsem slušnou šanci se stát mistrem Německa. Bohužel první rozjížďka vše změnila. Hned po první zatáčce po startu jsem se dostal do kleští dvou závodníků a za okamžik na to se mi zavřely rejdy, mašina se zakousla a šla do salt. Naneštěstí se vše odehrálo před vysokým převisem, díky kterému bylo přistání hodně tvrdé, a navíc jsem za ním nebyl vůbec vidět. Hned po dopadu na zem jsem se snažil utéct z tratě, ale bylo příliš pozdě. Než jsem se zvedl, narazila do mě KTM s vytočenou čtyřkou. Bolest byla ohromující. Později se ukázalo, že mám sub-totálně natržené tříslové svaly na obou nohách. Doktor mi oznámil, že zranění se bude hojit několik měsíců. Což by znamenalo konec letošní sezony.

První dva týdny po pádu byl můj největší úspěch, že jsem se sám dostal k lednici pro něco na zub. Situace se pomalu zlepšovala a zanedlouho jsem se propracoval od berlí ke kulhavé chůzi. Následovala rehabilitace v bazénu, po které jsme usoudili, že by bylo možné se zúčastnit zbylých tří závodů mistráku.

V první jízdě v Březové jsi dobře odstartoval a vypadalo to, že smažeš Martinův náskok, pak tě ale předjel, co se stalo?

V Březové jsem odstartoval jako druhý. Po pár kolech jsem Martina předjel na cílové lavici. Vypracoval jsem si slušný náskok, ale vše se obrátilo proti mně po průjezdu vrchní šikanou v zadní části tratě. Šikana byla brutálně rozbitá a při průjezdu jsem dostal ránu do nohy. Můj tříslový sval to nevydržel a znovu se lehce natrhl. A to byl začátek konce. Musel jsem zvolnit. Martin se na mě dotáhl a ve sjezdu z kopce mě předjel. Druhou rozjížďku jsem sice vyhrál, ale to na celkové vítězství nestačilo.

Je možná ještě brzy, ale jaké máš plány na příští sezonu? Jaká bude příprava?

Plány jsou jasné. Sehnat sponzory, abych mohl reprezentovat ČR na mezinárodních závodech.

Co technika, zůstaneš u Yamahy?

Tak to nevím. S Yamahou jezdím od začátku kariéry a jsem s ní spokojen, ale záleží hlavně na sponzorech.

Jezdíš i mistrovství Německa, jaké je srovnání s českým mistrákem?

V Německu jezdí evropská špička, která se s rychlostí našeho mistráku nedá srovnávat. Když jste rychlí, čekají na vás hodnotné ceny. Zato tratě jsou dost náročné a většina z nich není moc pěkná. Náš mistrák vyniká hezkými tratěmi, ale ve všem ostatním za Německem pokulháváme.

Je něco, co bys chtěl vzkázat našim čtenářům?

Chtěl bych poděkovat své rodině a sponzorům za jejich podporu, bez které by to nešlo.

Pro všechny závodníky: Pokud chcete, aby na závodech panovala přátelská atmosféra a aby se nikdo z nás neválel v nemocnici. Tak jezděte čistě, s rozvahou a chovejte se sportovně.

Díky za rozhovor a víc štěstí v příští sezoně

Děkuji,

David Tušl

Další články z rubriky:


    Novinky na SKUTRMANIA.CZ
    Novinky na QUADWEB.CZ
    Novinky na OFFROADWEB.CZ
    Copyright © 2010-2017 quadweb.cz