fotka

Lubomír Huňka - "Na to ,že skoro netrénuju byla sezóna úspěšná"

• vydáno: 3.11.2011
  • autor: quadweb.cz

O tomhle jezdci jste mohli jen těžko slyšet, já jsem ho potkal na mistrovství Německa v Geisledenu a jeho příběh mě opravdu hodně zaujal. Čtyřkolky vzal opravdu vážně, nechal za sebou motokros i čechy a vyrazil jezdit do evropské čtyřkolkové velmoci, kde udělal velký dojem.

U nás tvé jméno není mezi čtyřkolkáři moc známé, můžeš se nám trochu představit?

Jmenuji se Lubomír Huňka, je mi 16 let a pocházím z Bruntálu na Moravě.K motocrosu mě přivedl táta,který jej jezdil aktivně.Já začal ve 3 letech na malé dělané krosce a později jsem přesedlal na KTM 65.Sbíral jsem zkušenosti v závodech ČR,Moravského Přeboru,Východočeského poháru,Goldren Cupu,OˇNeal Cupu,Vysočina MX cupu a rád vzpomínám jak jsme válčili o přední umístění s D. Procházkou,Krčem,Zmeškalem,Chvojkou,bratry Schneiderovými ...

Jak ses vlastně dostal ke čtyřkolkám a proč zrovna v Německu?

To je dlouhá historie a velká náhoda.Na dovolené v Německu u známého jsem poprvé vyzkoušel 4 kola a mě se to líbilo jezdit zatáčky driftem. V čechách byly ještě quady v začátcích a tak jsme se přestěhovali do Německa.Zpočátku jsem se nemohl vlést do zatáček a problém byl na skocích,ale přeto jsem v juniorech začal porážet kluky s mnohaletou praxí.Hodně mi pomohl motokros i když styl na quadu je úplně jiný.Ale sjezdy,brždění,starty byly mou silnou stránkou.Úvodní sezónu 2009 jsem získal 2 x mistrovský juniorský titul prestižních závodů Hessen Cupu a BEC Cupu na čtyřtaktu do 170 ccm.Jelikož jsem neměl v juniorech konkurenci přešel jsem v roce 2010 mezi dospělé a to už na velké YFZ 450 R.Se zcela sériovým Quadem mimo ochranných rámů jsem po tvrdém tréninku a zimní přípravě získal několik podiových umístění .To vše už za menší podpory mého týmu Quad Altenstadt Racing Team.

Jak funguje tvůj team, v Německu jsou závodní teamy hodně profesionální…

Velkých týmů je v Německu několik a tam si vlastně připravují závodníky již od juniorů.Z takového týmu vzešel momentálně nejlepší jezdec v Německu a dle mne i v Evropě Stefan Schreiber.

Můj tým se bohužel soustředí více na enduro a vytrvalostní závody ,což mne moc neláká.Pro sezónu 2011 jsem dostal nový stroj Yfz 450 R už trošku naladěnější - tlumiče Elka,výfuk Doma,Power Commander,tlumič řízení Precision.Později jsme na předek namontovali Foxy.Úkolem však bylo pokud možno zvítězit v Hessen Cupu,což se mi jako nejmladšímu jezdci v historii podařilo.Navíc jsem zvítězil ve všech závodech,kde jsem startoval.

O německém mistráku se mluví jako o nejkvalitnějším evropském národním šampionátu, jak si tu vedeš?

Mistrák je nabitý jmény pomalu z celé Evropy.Němec Schreiber, Ristenbieter,Knaar,holanďan Maessen,Van Grinsven,Bloemen.Dále jezdci z Belgie,Švycarska,Maďarska a také nesmím zapomenout na ČR.D. Tušl až do svého zranění bojoval o přední příčky.Lukáš Studený zde také jel výborně.

Jel jsem jen dva závody v mém okolí a 15 a 13 místo celkově beru jako velký úspěch,protože na těchto tratích se nesmí po celou sezónu trénovat.

Jezdíš i jiné závody? Co třeba CC?

V GCC jsem startoval v úvodním závodě - asi po půl hodině jsem musel zastavit pro neprůjezdnou trať po kolizi kolečkářů a zezadu mě nabral borec bez reakce.Výsledkem byla utržená nádobka od zad. tlumiče a plyn pryč.Do cíle jsem ještě dojel na 6 místě se ztrátou 7s na druhého v pořadí.

Startoval jsem i v Hessen Cupu A ,kde jsem byl v první rundě druhý a druhou jsem vyhrál.Tohoto vítězství si cením,protože z konkurence chyběli jen Schreiber a holanďan Maessen.

Co technika, jsi s Yamahou spokojený, nebo plánuješ změnu?

Yamaha eRko je super stroj,ještě v juniorech jsem trénoval i na Hondě 450 a KTM 450 což také nebylo špatný.

Na rok 2012 přišla nabídka na změnu značky a to KTM.A tak budeme zvažovat pro a proti.

Je po sezoně, co tě teď čeká? Jak vypadá tvá zimní příprava?

Na to ,že skoro netrénuju byla sezóna úspěšná a tak od půlky listopadu mě čeká zase tvrdá dřina na zdokonalení fyzické kondice.

Fyzička je základ jak říká s obliboou můj táta.Takže posilovna,kolo,běh a doma trenažér.

Jaké jsou plány na příští rok?

No, v týmu proběhla výzva na vítězství Hessen Cupu třídy A,Kolegové si dělají legraci,že jsem robot,všechny kola stejný čas.

V jakých závodech tě uvidíme? Přijedeš se svézt i k nám? Autoklub pravděpodobně padne, takže už by ti nic nemělo bránit.

Tak na prvním místě je Hessen cup,dále německý mistrák a chci jet alespoň jeden závod Evropy.Strašně rád bych se svezl i v Čechách.Třeba Vranov,Přerov,Bělá u Jevíčka,Dlouhá Loučka,Dalečín,Březová jsou perfektní přírodní tratě.

Díky za rozhovor a hodně štěstí v příští sezóně.