fotka

Crossracing Cup začal ve Vážanech

  • vydáno: 27.3.2012
  • autor: Jarek #6, Foto: Barbora Špačková

Nádherné, téměř letní počasí, přivítalo v neděli 25.3. příznivce čtyřkolek a MX na prvním podniku dvanáctidílného seriálu MČR amatérů Crossracingcup 2012 ve Vážanech nad Litavou. Celý seriál se v letošním roce koná pod záštitou ČAM (Český amatérský motokros), který spadá pod evropskou organizaci IMBA.

Po zimní přestávce se do Vážanského žlebu sjelo přes stoosmdestát jezdců, z toho 88 quadistů. I přes neúčast kategorie SIDE v tomto podniku se jedná o rekordní počet v celé historii seriálu, což jistě svědčí o jeho stále rostoucí oblibě. Zájem o zisk historicky prvního titulu amatérského Mistra České republiky přilákal i velký počet zahraničních jezdců, zejména ze sousedního Slovenska, Polska a Rakouska. Jen mezi quadisty se jich zůčastnilo jedenadvacet - seriál lze tedy úspěšně řadit mezi podniky mezinárodní. Obrovské depo bylo hned od rána narváno k prasknutí a při troše představivosti připomínalo vietnamský trh z předměstí Hanoje řízlý atmosférou Matějské. Mezi ubytovnami jezdců a jejich servisním zázemím nechyběla vojenská vývařovna s guláškem a vepřovým, ke Klíčům se chodilo na kuřecí stejky, kdo je na sladké mohl si dopřát třeba cukrovou vatu nebo popkorn všech barev a chutí.

Motokrosový areál ve Vážanském žlebu je každý rok plný změn, takže letos byla připravena technická, spíše superkrosová trať, s písčitým povrchem. Trať je poměrně dlouhá, očekávaly se průměrné časy na kolo kolem dvou a půl minuty. V technické části jeden skok za druhým, nechyběly však ani dlouhé rychlé rovinky. Pro oko diváka prostě lahoda. Příprava jak jinak než na jedničku povýšenou na hvězdičku. Trať srovnaná tak, že se skoro leskla, hrany lavic jak žiletky, kropení imrvére a rovnání klidně i mezi rozjížďkami. Majda s Pepou a celá organizece zaslouží pochvalu před rozvinutou zástavou.

Bohužel i přes bezchybnou přípravu a snahu pořadatelů, tento podnik již od počátku provázely jisté komplikace, které zaměstnaly hlavně zdravotnický personál, více než by si kdo přál. Ranní tragická nehoda (abych vyvrátil spekulace, nešlo o havárii jezdce) si vyžádala dlouhou asistenci vrtulníku a záchranných složek. Velká časová prodleva pak poznamenala původní harmonogram tak, že po dohodě s jezdci byly závody zkráceny. Druhá rozjížďka byla tedy ve všech kategoriích zrušena.

Vraťme se však k veselejší stránce dne, k samotnému závodění. Dopolední seznamováky a kvalifikace probíhaly podle kategorií dle plánu, avšak s jistou časovým posunem. Nejrychlejší časy se očekávaly ve třídě 4K profi, ve které startovní listina obsahovala nejvíce favoritů - Majda Klíč st., Roman Repa, Honza Jasanský, Jirka Kašpar, ti všichni byli připraveni strhat časomíru. Všem však vypálil rybník někdo jiný - mladý Daniel Picmaus, na své Yamaze 450 byl strůjcem traťového rekordu. Časem 2:12.5 získal právo na výběr místa na roštu jako první. Za ním se se ztrátou jedné vteřiny umístil Jasanský a o tloušťku nárazníku za ním Klíč. Cestovní průměrná rychlost výše zůčastněných se přehoupla přes 40km/hod.

O první body v ostrém závodě se porvali nejmladší quadisté, kteří svou rozjížďku odjeli na zkrácené trati. S písčitým povrchem a dalšími soupeři si nejlépe poradil Michal Trefil na Yamaze 250. Ten za svým strojem nechal dvoutaktní Accesy Slováka Dudika a Jakuba Velikovského. Ostrým hochům na trati statečně sekundovala i zástupkyně něžného pohlaví Pavlína Havlová na stroji Aeon 250.

Do dalšího závodu pak nastoupili starší junioři a svou premiéru si odbyly i dámy ve vlastní třídě Quad- Ladies. Zatímco v juniorech rozdílem třídy zvítězil mladý Klíč na speciálu V-tec 250, před druhým Crmanem a Seidlem, mezi zástupkyněmi něžného pohlaví se nejlépe dařilo Janě Hůlkové na Suzuki 450, která soupeřce Konířové nadělila ztrátu 40vteřin.

O nejpočetnější startovní pole, se šestadvaceti jezdci za startovním roštem, se postarali tradičně hobíci. Na čele závodu se ustálila polská výprava. Polákovi Guzínskému statečně sekundoval český jezdec Cífka, další pozice ale opět brali Poláci, bratří Smyczkové. Mezi veterány se nejlépe dařilo Faktorovi na KTM a Vikovi na Suzuce, který viděl šachovnicový praporek se sedmivteřinovou ztrátou na vítěze. Třetí dojel Palme na KTM.

V odpoledních hodinách odstartovala královská třída 4K Profi sloučená s kategorií Elite. Za startovní rošt se postavilo rovných dvacet jezdců. Rozjížďka však nezačala příliš štastně, po hromadné kolizi za jedním ze skoků byl závod restartován. Start do prvního kola se nejlépe vyvedl Jasanskému na Yamaze, kterého následoval Klíč stíhán Slovákem Repou a jezdcem třídy Elite pekelně rychlým Picmausem. Bohužel slovenský jezdec ze závodu i ze své třetí pozice záhy odstoupil, a tak umožnil Picmausovi atakovat přímo Mistra Klíče jedoucího na druhé pozici. Tomu se podařilo odolávat dotěrnému Picmausovi až do šestého kola, kdy se smiloval a pustil mládí v před. Picmaus se tak probojoval až za vedoucího Jasanského. Protentokrát však zvítězila jezdecká zkušenost před mladistvou dravostí. Jasanský si svou pozici udržel až do cíle. Ve své třídě 4KProfi tedy zvítězil Jasanský, před Klíčem a třetím Kašparem. Suverénní vítězství ve třídě Elite vybojoval Picmaus, s minutovou ztrátou za ním Klíč ml. Pro bronz si dojel Polák Kepa.

První podnik seriálu nelze shrnout jinak - perfektní organizace, špičkově připravná trať i zázemí, ideální počasí, historická účast. Na druhou stranu prach a vítr, jezdecké chyby a bohužel následná zranění. Co víc si přát do druhého podniku, který zanedlouho hostí Vilánec u Jihlavy? Snad jen více klidu a štěstí a hlavně méně starostí záchranářům.

Další články z rubriky:


    Novinky na SKUTRMANIA.CZ
    Novinky na QUADWEB.CZ
    Novinky na OFFROADWEB.CZ
    Copyright © 2010-2017 quadweb.cz