fotka

Jaká byla sezona Quadcrossu?

  • vydáno: 18.10.2012
  • autor: Matěj Oliva, Foto: Matěj Oliva, Ing. Václav Duška

Máme za sebou další ročník mezinárodního mistrovství ČR v Quadcrossu, který s sebou přinesl celou řadu změn a byl plný zajímavých událostí, pojďme si připomenout co se letos na tratích událo.

Tři závody za tři víkendy

Hodně rozporuplně vypadal samotný začátek sezóny, kdy na závodníky čekaly tři podniky po sobě. Nepřísluší mi hodnotit záměry AČR, nicméně v důsledku to pro jezdce i diváky nebylo rozhodně nic příjemného. Případné zranění jezdce znamenalo de-facto ztracenou sezónu, stejně jako se velice těžko dával dohromady během jednoho týdne třeba těžce poškozený stroj. Druhým efektem pak byla termínová díra v kalendáři, kde chyběly rovnoměrněji rozdělené závody. Na obranu pořadatelů je ale třeba přiznat, že se podařilo kalendář naplánovat tak, aby se nepřekrýval s důležitými zahraničními podniky, kde se letos ukázali i naši jezdci.

Rozpačití zdravotníci

Všichni jistě ještě máme v očích těžký pád Davida Sůsy hned v prvním závodě v Kramolíně. Nehody samozřejmě k závodům patří, ale je třeba na ně adekvátně reagovat, což se pořadatelům evidentně nepodařilo počínaje neodborným zásahem traťového komisaře, konče ještě daleko neodbornějším zásahem zdravotníků. Tady omluvu budeme hledat jen velice těžko.

Rozhodl pád

Boj o mistrovský titul se po prvních závodech, kde měl technické problémy David Tušl zúžil na souboj Martina Lišky s Lukášem Studeným. Ten v podstatě ukončila jejich nehoda na závodě Crossracing Cupu, která Lukáše vyřadila z bojů o solidní body v následujícím závodě v Ledči. Zde se otevírá otázka, zda by nebylo vhodné škrtat nejhorší výsledek sezóny a dát tak jezdcům možnost bodového výpadku, ať už jde o techniku, zdravotní stav, nebo ekonomickou situaci.

Hon na Lišku nedopadl

Titul obhájil Martin Liška a ukázal tak, že jako legenda tohoto sportu u nás má stále co ukázat a stačí i na daleko mladší jezdce. Vyrovnanými výkony bez technických problémů si dojel pro svůj další titul. Nezbývá, než gratulovat.

Holeshoty #63

Zejména v první polovině sezóny ukazoval všem v první zatáčce záda Zdeněk Poláček, ten jede v MMČR teprve svou druhou sezónu a ukazuje se, že talent mu nechybí. Z prvního místa byl sice vždy sesazen, ale startovní pole si za sezonu pěkných pár kol povodil, což diváky nemohlo nebavit. Škoda jen, že holeshoty se u nás zatím jaksi nenosí.

Vyškolil nás Němec

Zajímavé srovnání přinesla účast mistra Německa – Stefana Schreibera na jednom ze závodů českého mistrovství, kde dokázal suverénně zvítězit a nedal naší špičce šanci – máme se ještě co učit.

Zrušení přeboru nepomohlo

Pro letošní sezonu byl sloučen přebor ČR s třídou mistrovství. V Kramolíně na prvním závodě to vyvolalo nadšení, plný startovní rošt stál za to. Pak už to šlo ale z kopce a i po sloučení jízd s veterány nevypadalo startovní pole moc důstojně. K české povaze samozřejmě patří sbírání pohárků, ale nebude chyba i někde jinde? Tratě i jezdce máme určitě kvalitní a jezdecká základna u nás je, tak proč jsou Hobby závody plné a na nejprestižnějším podniku zeje depo prázdnotou?

Wienenova mašina u nás

V sezóně nás samozřejmě zajímá i to, kdo osedlá jakou techniku. Letos to bylo o to zajímavější, že byl na startu k vidění tovární speciál Chada Wienena - Can-am DS 450. Sedlal ho Mirek Kuchta, i když jen krátce, zranění mu nedovolilo sezónu dokončit.

Junioři stagnují

Podobná situace vládne i ve startovním poli juniorů, které by naopak mělo mít maximální podporu, protože mladí jezdci jsou budoucnost tohoto sportu. Otevírá se možnost zavedení značkového poháru pro Junior I a opět vznikla diskuze na téma stavby pro Junior II, i zde vidíme v konkurenčních seriálech podstatně zajímavější startovní rošt.

Míříme do zahraničí

V letošní sezoně jsme více, než kdy jindy viděli české jezdce v zahraničí, Martin Liška objel několik závodů mistrovství Itálie a Evropy, Lukáš Studený objel Evropu dokonce celou a skončil tu sedmý. I další jezdci ale úspěšně reprezentovali (nutno dodat, že bez podpory Autoklubu). David Tušl objel celé Německo a u našich západních sousedů se ukázal i Studený, Poláček, Rejholec, Sůsa, Kašpar či Vlček. Tradičně jsme ovládli i slovenský mistrák, který vyhrál Marian Klíč a Tomáš Pikart. Takže jen tak dál!

Další články z rubriky:


    Novinky na SKUTRMANIA.CZ
    Novinky na QUADWEB.CZ
    Novinky na OFFROADWEB.CZ
    Copyright © 2010-2017 quadweb.cz