fotka

Sprinty v dunách

  • vydáno: 22.10.2012
  • autor: Matěj Oliva

V rámci Oregon Dune festu se jel jeden z mnoha závodů ve sprintech čtyřkolek – ATV Drag racing. Jedná se o sprinty speciálů i sériových strojů, které táhnou jak diváky, tak samozřejmě i jezdce.

Ve Spojených Státech není žádná národní série sprintů čtyřkolek, ale jezdí se pouze několik místních sérií, což ovšem nebrání šílencům na překoňovaných strojích dosahovat neuvěřitelných výsledků. Závody se jezdí na rovné trati srovnané buldozerem na vzdálenost 300 stop., tedy zhruba 91,5 m.

Nejedná se sice o závody, které by byly zajímavé pro tovární teamy, nebo přinesli jezdcům věčnou slávu, jezdí se ale o nějaký ten dolar, takže motivace tu je a tím vznikají hodně zajímavé stavby, které česká fantazie většinou ani moc nechápe. Na krátké písečné trati je třeba mít lehký, dlouhý a hlavně silný stroj, ideální je tak dvoutakt Yamaha Banchee, který je na krátkou trať ideální. Pak stačí převařit rám, obout pneumatiky do písku, nadopovat motor nějakým tím koněm a před závody nechat doma mozek, s ním nevyhrajete☺

Na rozdíl od českých závodů, kde má svou třídu snad každý model čtyřkolky se jezdí na ATV Drag racing jen dvě kubatury a to do 500ccm a nad 500ccm. Na trati najdete klasickou dragsterovou časomíru i s populárním startovacím stromem. Ten vám ukáže, kdy se připravit, kdy vytočit motor a kdy můžete vyrazit. Sada fotobuněk na zemi pak hlídá kdy jste odstartovali a zda nemáte ulitý start.

U sprintů je obrovské množství faktorů, které ovlivňují finální výkon. Jezdci tak mají den na testování a ladění. Svou roli hraje vlhkost písku, nadmořská výška trati, vlhkost vzduchu a mnoho dalšího. Ladí se tak trysky, obutí, převody,...

U nás se zatím konaly jen závody ve sprintech na asfaltu, ale co byste řekli takovému sprintu na trá, nebo hlíně?

Další články z rubriky:


    Novinky na SKUTRMANIA.CZ
    Novinky na QUADWEB.CZ
    Novinky na OFFROADWEB.CZ
    Copyright © 2010-2017 quadweb.cz