fotka

Dakar 2011, Etapa 1 - Česká převaha!

  • vydáno: 3.1.2011
  • autor: Matěj Oliva, KM Racing team, Dakar.com

Máme za sebou úvodní etapu letošního Dakaru a v kategorii čtyřkolek rozhodně bylo co sledovat. Může nás těšit umístění českých jezdců na špici, naopak zklamáním jsou problémy Marcose Patronelliho hned v úvodním přesunu na start RZ.

Na prvních dvou místech máme tedy jasno, Macháček s Plechatým na Yamaze v první hodně rychlé etapě na dvouválcích ukázali všem záda. Na třetí místo se probojoval Argentince Halpern na Yamaze, čtvrtý dojel Sergio la Fuente a pátý Alejandro Patronelli. Jen pro zajímavost, až 11.(!) stroj ve výsledkové listině není Yamaha a je jím Can-am Argentince Blangina. Třetí značkou ve výsledkové listině je Polaris na třináctém místě. Ve výsledcích figuruje i jedna Honda portugalce Santamariny. Bohužel jsme ve výsledkové listině nenašli Rafala Sonika, který měl těžkou nehodu a letošní závod pro něj pravděpodobně skončil ještě dřív, než pořádně začal. Jedinou ženou ve startovním poli je Italka Camélia Liparotti, která vyměnila fabrickou KTM za Yamahu.

KM Racing team

Všichni quadisté české stáje startují na motocyklech Yamaha Macháčkovy konstrukce, pětinásobný dakarský šampion tak v úvodu soutěže zažívá dvojnásobný úspěch. Třiapadesátiletý matador Macháček vyhrál etapu před Plechatým o 66 vteřin. „Jsem rád, že jsem dojel v pořádku a zdráv,“ pravil v bivaku spokojený Macháček. „Na trati jsem viděl těžce zraněného motorkáře a také mého konkurenta Rafaela Sonika, který měl také těžkou nehodu,“ dodal už vážnějším tónem.

Problémy měl argentinský obhájce prvenství ve čtyřkolkách Marcos Patronelli, který nastoupil na start po listopadové havárii a jeho zdravotní stav zřejmě není zcela způsobilý zátěži dakarské rallye. Obhájce loňského prvenství nabral ztrátu už při dopoledním přejezdu, nestihl start úvodní rychlostní zkoušky, ale pořadatelé mu povolili vyrazit s dvouhodinovým zpožděním. Nakonec si připsal devátý čas, na Macháčka ztrácí 9:46 minuty. Polák Sonik ve výsledcích chybí.

Plechatý komentoval etapu jako extrémně rychlou a nebezpečnou. „Chytl mě déšť a s tím související bahno. Technika je v pořádku, jen vyměním benzínovou pumpu. Hned v úvodu se na trati objevily záludnosti v podobě vymletých děr a rýh v terénu, které nebyly v itineráři uvedeny,“ kroutil hlavou.


Video

Etapa 2

Moto / Čtyřkolky
Spojovačka: 440 km | Speciálka: 300 km | Celkem: 740 km

Auto / Kamiony
Spojovačka: 440 km | Speciálka: 324 km | Celkem: 764 km

Motto: Pocity jako v lese V této etapě bude zcela jiný povrch tratě, ručička kompasů soutěžících bude směřovat k severu a povede soutěž do kulisy lesa, který bude někomu připomínat křovinatá krajina. V části etapy budou opět motocykly a čtyřkolky odděleny od osobních a nákladních automobilů. Akrobaté na dvou kolech si budou moci zgustnout na trati, kde budou velmi četné a velkolepé skoky. Řidiči v kabinách automobilů zase budou moci očekávat hrbolatou trať, nekonečné poskakování, nepřehledné zatáčky ...

Další články z rubriky:


    Novinky na SKUTRMANIA.CZ
    Novinky na QUADWEB.CZ
    Novinky na OFFROADWEB.CZ
    Copyright © 2010-2017 quadweb.cz