fotka

Smart křížený s RZR na Dakaru

  • vydáno: 25.11.2012
  • autor: Matěj Oliva

Když před několika dny VW ukázalo SUV postavené na základě modelu Up!, ozývaly se zprávy, že už zbývá jen Smart v provedení 4x4, no a hle, je tady a hned v závodní verzi pro Rally Dakar!

Na Dakaru jsme toho už viděli opravdu hodně. Od prvních pokusů všech možných automobilek v začátcích samotné soutěže až po dnešní někdy hodně zajímavé projekty, jako je elektromobil, který postavil lotyšský team, nebo třeba Pandu 4x4, která závodila pod názvem Pandakar.

Tentokrát se posádka ze Španělska rozhodla postavit speciál z oblíbeného městského autíčka Smart Fortwo. Se sériovým autem má nicméně speciál pramálo společného. Za základ samozřejmě posloužila smartí karoserie, ale hlavní díly jako je motor a podvozek dodal Polaris ze svého veleúspěšného side-by-side RZR 900 XP.

Podvozek Smartu má tím pádem velké zdvihy a tlumiče Fox. Vzadu jsou pak speciální vlečná ramena s několikabodovým zavěšením. To dává autu vynikající trakci. O pohon se stará dvouválcová devítistovka, která v sérii dává necelých 90 koní.

V kokpitu Smartu najdeme vše, co je nutné pro start na rallye, tedy všechny bezpečnostní prvky předepsané FIA a samozřejmě i navigační přístroje a další. Zajímavé je, že ve Smartu pojede pouze jeden jezdec a řadí se tak do kategorie lehkých bugyn s automatickou převodovkou.

Další články z rubriky:


    Novinky na SKUTRMANIA.CZ
    Novinky na QUADWEB.CZ
    Novinky na OFFROADWEB.CZ
    Copyright © 2010-2017 quadweb.cz