fotka

Erzbergrodeo 2013 - Co se chystá?

  • vydáno: 2.12.2012
  • autor: Marek Vincik

V pátek 30. Listopadu v devět hodin ráno byla oficiálně spuštěna registrace závodníků pro nadcházející ročník. O necelou hodinu později mohli organizátoři vyvěsit cedulku „vyprodáno!“ . Navzdory ekonomickým problémům dnešního světa stačili nadšenci extrémního endura ze všech světadílů za necelých šedesát minut zaplnit všech 1500 startovních míst 19. ročníku závodu, který se zas svou nedlouhou historii stal legendou.

Ti, na něž se nedostalo, mají ještě šanci – pokud některý z přihlášených nezaplatí včas startovní poplatek, bude jeho místo automaticky postoupeno dalším zájemcům z wait listu. Stejně jako každý rok čekají na účastníky i diváky 3 hlavní závody – Rocket ride, Prolog a masakrální nedělní Hare scramble. Pro ty, kteří zde ještě nebyli, ve stručnosti vysvětlím:

Smyslem prvních 3 dnů akce je pobavit diváky, nerozbít se a hlavně se kvalifikovat časem z Prologu mezi 500 nejrychlejších a získat právo startovat v nedělním závodu.

Čtvrteční Rocket ride je novinkou posledních 4 let, jedná se o závod do vrchu po suťových svazích po max. 300 přihlášených. Divácky velmi vděčná podívaná, akce koncentrovaná na 4 po sobě následujících prudkých výjezdech s sebou nese mnoho fotogenických momentů s motorkami létajícími přes hlavy závodníků, to vše s majestátnou kulisou Erzbergského kopce v pozadí.

Pátek a sobota je vyhrazena prologu – 15 km sprint po terasách lomu až téměř na samý vrchol. Poslední 3 roky tuto soutěž vyhrávají motokrosaři, rychlost je zde výhodou. Držet na dlouhých rovinkách plný plyn a poprat se zdárně se spoustou zatáček s velmi zrádným povrchem je zde nutným předpokladem úspěchu.

Ovšem v nedělním Hare scramblu jde o zcela jiné kvality a chlapci se startovním číslem 1 zpravidla nevidí cíl…stejně jako většina zbytku startovního pole, úmrtnost je značná a málokdy do cíle dorazí více jak 5% startujících – například loni to byla necelá desítka. Kdo si nekrátí čas na trialové motorce, nemá šanci na výraznější umístění. Stejně tak se stalo trendem posledních let mít na prvním místě oranžovou motorku ☺

V čem spočívá jedinečnost tohoto závodu? Určitě je to kombinace několika faktorů – výjimečná lokace s nádhernými přírodními sceneriemi (pokud jsou zrovna v dešti a mlze vidět), extrémní obtížnost, až megalomanská startovní listina, účast legendárních jmen z většiny offroad moto disciplín, statut nejtěžšího závodu svého druhu na světě… a to jsem něco určitě vynechal.

Loňské vítězství bude obhajovat tovární pilot KTM Jonny Walker, nepochybně největší překážkou by mu měla být přítomnost Grahama Jarvise, fenomenálního ostrovního závodníka a ( a také čerstvého továrního jezdce Husabergu). Ten na tento závod nemá příjemné vzpomínky, neb mu zde během posledních dvou let dvakrát uteklo vítězství o vlas – pokaždé byl v cíli první, pokaždé byl diskvalifikován za neprojetí jednoho z kontrolních bodů.

Chcete-li si najít to své „nej“ spojené s Erzberg rodeem, stačí si udělat ve výše zmíněném termínu výlet do Rakouska , věřím že nebudete litovat. A pro ty lenivější – nedělní hlavní závod bude k vidění v přímém přenosu na internetu na RedBull TV.

Inko k závodu: www.erzberg.at

Vzdálenost z Prahy – cca 400 km, trasa Praha – ČB – Dolní Dvořiště – Linz a dál směr Graz. Do navigací si zadejte „Eisenerz“, ( pozor na to, Erzberg je pouze jméno kopce nad tímto hornickým městečkem, a taky vesnice kdesi u Rakousko-slovinských hranic ☺ ).

Další články z rubriky:


    Novinky na SKUTRMANIA.CZ
    Novinky na QUADWEB.CZ
    Novinky na OFFROADWEB.CZ
    Copyright © 2010-2017 quadweb.cz