fotka

Quadcross odstartoval v Kramolíně

  • vydáno: 14.4.2013
  • autor: Matěj Oliva

Zatímco ještě před týdnem se ještě otevřeně mluvilo o zrušení prvního závodu kvůli přívalu dešťů a sněžení, v závodní den byla trať zalitá sluncem a povolán byl kropící vůz.

Perfektně připravená trať v Kramolíně přivítala tradičně naplněné startovní pole, které i pro nezúčastněného diváka muselo vypadat více než atraktivně. Podařilo se nalákat i dostatek juniorů, kterých se sjelo dost pro všechny třídy. Nechyběly ani ženy, které jely svůj mistrák historicky vůbec poprvé, no a zapomenout nesmíme ani na veterány, kteří svým počtem načali druhou desítku.

Bez obhájce

Konec kariéry oznámil před závody úřadující mistr Martin Liška, který odešel na vrcholu své kariéry. Důvody konce závodů se můžete dočíst v aktuálním Quadu, nebo je uvidíte v televizním rozhovoru, který jsme v Kramolíně natočili, ale o tom později.

MMČR

Roli favorita potvrdil v Kramolíně Lukáš Studený, který je zároveň hlavním adeptem na letošní mistrovský titul. Cestu se mu pokusí znepříjemnit další talentovaný jezdec, kterého jsme zatím mohli vídat jen na moravských tratích – Daniel Picmaus. Výborně ale v kvalifikaci zajel i Marian Klíč, Jirka Kašpar a Zdeněk Poláček.

Nejlepší start letos dostal nový rozměr, když byla vyhlášena soutěž o Holeshot. Ten získal v první rozjížďce celkem suvérénně Picmaus, který byl ale brzy pojet Lukášem Studeným, který si celkem v klidu dojel pro první místo. Za ním se seřadil Picmaus a Klíč. Dobrou formu předvedl i Jirka Kašpar, který předváděl čistou jízdu, na bednu to ale tentokrát nestačilo. První pětku doplnil Zdeněk Poláček, který přes zimu zapracoval na fyzičce a dokázal se držet nejlepších. Rozjížďka bohužel postrádala souboje, na které jsme byli zvyklí v minulé sezoně, ale co není, může být.

Ve druhé jízdě rozhodčí holeshotu málem potřeboval foto finish, ale první na čáře byl o pár centimetrů Marian Klíč před Zdeňkem Poláčkem, který se ale v první zatáčce ujal vedení a celé kolo vodil startovní pole. Naopak zaspal Lukáš Studený, který se musel prokousat startovním polem, než se dostal do vedení. Stejná práce čekala i na Picmause, který byl tentokrát ještě více při chuti a začal Lukáše stíhat, nakonec protnul cílovou pásku těsně za Lukášem a připsal si tak celkové druhé místo. Třetí dojel znovu Marian Klíč a bramborovou medaili si odvezl Jirka Kašpar. Celkové výsledky byly samozřejmě stejné.

Veterán

Veteráni jeli v samostatné rozjížďce a nuda to rozhodně nebyla. V první jízdě se hned po startu ujal vedení Jarda Faktor a ukázal, že se přes zimu rozhodně neflákal. Za ním kroužil Pavel Palme následován Jirkou Vlčkem, který dlouho třetí příčku držel. Honza Rejholec zaspal na startu a musel předvést divokou stíhací jízdu, která se divákům prostě musela líbit. Nakonec z toho pro zelenou KTM bylo třetí místo v cíli.

Zatímco první rozjížďka byla velmi zajímavá, ve druhé předvedli veteráni doslova strhující výkon. Nejlépe odstartoval Pavel Palme následován Honzou Rejholcem a Jardou Faktorem. Několik kol pak tito tři předváděli úžasný souboj kolo na kolo, ve kterém si nedarovali ani metr trati a někdy to bylo opravdu na hraně. Jako první podlehl Honza Rejholec Fakymu, který byl dnes evidentně při chuti. Rejža se ale rozhodně nevzdal a držel se dál vedoucí dvojice, nakonec projel cílem jako třetí. Svou jízdu nakonec dotáhl podruhé do vítězného konce Jarda Faktor. Před veterány rozhodně smekáme, protože za to co předvedli by se nemusela stydět třída mistráku.

Junioři a Ladies

S radostí jsme se dívali na plný startovní žebřík třídy junior. Juniory doplnily také čtyři ženy, které mladým klukům dokázaly pořádně zatápět. Na startu se objevila celá řada nových staveb, ale i sériových raptorů, které jely svůj vlastní pohár. Také třída Junior I rozhodně nezela prázdnotou a ve startovním poli byl konečně k vidění také čtyřtakt!

Bohužel výsledky juniorů nemám zatím k dispozici, tak zatím jen ve zkratce. Absolutně vyhrál David Stejskal, který na své Yamaze nedal nikomu šanci. Statečně se ho držela jen Jitka Konířová s téměř dvakrát objemnějším strojem, ta pochopitelně vyhrála první závod třídy žen. V kategorii Junior I suverénně zvítězil obhájce titulu Tomáš Pikart, který letos přešel na novou techniku s manuální převodovkou, která mu evidentně svědčí.

Co říci závěrem? Kramolín se rozhodně vydařil, plné startovní pole, krásné počasí, připravená trať a především zdravotníci, kteří mohli celý den jen jíst klobásy, protože nedošlo k žádné kolizi, která by vyžadovala jejich zásah a to je to nejdůležitější! Zapomenout také nesmíme na televizní přenos z Kramolína, který bude vysílat stanice Nova Sport a to do 14ti dnů, o tom vás samozřejmě budeme včas informovat.

Další články z rubriky:

    Copyright © 2010-2020 Quadweb.cz