fotka

Dakar 2011, Etapa 5 – Další penalizace pro Macháčka

  • vydáno: 7.1.2011
  • autor: Matěj Oliva, KM Racing team, Dakar.com

Dakar se nám začíná pomalu dostávat do tempa a včera pokračoval jednou z nejkrásnějších etap v závodu. Jezdci se dostali na hranice pouště Atakama a v přes 400 km dlouhé RZ je čekal prach, kamení, písek a obávaný Fesch fesch. Nakonec celé startovní pole sklesalo z obří duny do bivaku k moři.

Pro vítěztví si dojel Alejandro Patronelli a ukázal, že když je třeba, nemusí jen krýt záda bratrovi. V závěsu za ním cíl viděl Argentinec Maffei a za ním náš Martin Plechatý. Čtvrtý dojel Halpern a pátý Declerc na Polarisu! Čím náročnější etapy budou, tím více bychom měli lehký Polaris vidět na předních pozicích. Bohužel až jako 16. Dokončil etapu Josef Macháček, u jehož jména naskočila čtyřhodinová penalizace, tím pro něj pravděpodobně boj o letošní vítězství bohužel končí. K penalizaci se nám bohužel nepodařilo zjistit žádné podrobnosti, ale takto vysoké tresty většinou pořadatel ukládá za pozdní příjezdy, nebo minutí kontrolního bodu. Během dne se pokusíme zjistit podrobnosti o Macháčkově trestu.

V celkovém pořadí to znamená první místo Patronelliho, druhé místo Mafffeie a třetí pozici pro Halperna, všichni tři jsou Argentinci a sedlají Yamahu. Čtvrtý je pak Plechatý a pátý Francouz Copetti. Josef Macháček se propadl na sedmé místo a na prvního Patronelliho ztrácí už přes pět hodin. V soutěži už pokračuje jen 20 strojů, mezi nimiž stále figuruje Yamaha jediné ženy ve startovním poli, Italky Liparoti.

KM Racing ke 4. Etapě

Podle pravidelných zpráv se celá stáj KM Racing nachází v relativním klidu. Nikdo zatím neřeší žádný propad či dílčí neúspěch. Mají toho totiž před sebou ještě pořádnou porci. Fanoušci možná po úvodním vedení čekali, že se Josef Macháček tak rychle z čela kategorie čtyřkolek nevytratí. Jenže co znamená v první polovině Rallye Dakar ztráta několika desítek minut?

Penalizace potká každého

Jistě, hodně k jeho propadu přispěla jedenáctiminutová penalizace. Jenže té se při Rallye Dakar nevyhne nikdo. „Na devadesátikilometrovém měřené úseku jsem překročil rychlost o pět kilometrů v hodině, což je na tomto stroji otázka okamžiku. Jezdec se občas zadívá mezi davy fanoušků a než se naděje, jede rychleji. Nedá se nic dělat,“ pokrčil rameny Josef Macháček, který se v úvodní části soutěže očividně nežene do stíhačky s jihoamerickými dravci.

Ve všech předstartovních rozhovorech připouštěl, že by rád získal další dakarské vítězství, ale zároveň jedním dechem upozorňoval, že to bude mít se soupeři mladšími o dvacet let velice těžké. Jeho taktikou je dojet v pohodě do poloviny soutěže, kterou bude sobotní den volna, a pak zhodnotit své možnosti. Pokud to situace dovolí, chce zaútočit na čelo.

Z toho pohledu si zatím počíná zkušeně a takticky, vždyť teprve dnes vjíždí dakarský konvoj do obávané chilské pouště Atacama. Tam přijde pravá zkouška připravenosti techniky i závodníka. Během týdne v nehostinných pláních a obrovských dunách se může přihodit cokoliv. Stejně tak i v úplném závěru soutěže, kdy dakaristy před návratem do Buenos Aires čekají extrémně dlouhé argentinské etapy. Pětinásobný dakarský šampion určitě moc dobře ví co dělá.

Video

Etapa 6

Moto / Čtyřkolky / Auto / Kamiony
Spojovačka: 265 km | Speciálka: 456 km | Celkem: 721 km

Motto: Quadal jak místní říkají ... Průzkum pouště Atacama přivede letos účastníky soutěže do Arica,posledního města před peruánskou hranicí.Půjde o veliký kus pouště před dnem odpočinku, s tratí plnou dun,jejichž velikost se bude v průběhu dne zvětšovat. Ale jezdci a řidiči budou prožívat po celou dobu speciálky časté střídání dojmů a to jak při surfování po dunách,z nichž většina je sevře mezi nevyhnutelné duny z písku fesh-fesh nebo také z tzv."quadal",jak je písek nazýván v této části světa. A nejlepším spojencem soutěžících při slalomu mezi prachem,suchou trávou bude jejich trpělivost.

Další články z rubriky:


    Novinky na SKUTRMANIA.CZ
    Novinky na QUADWEB.CZ
    Novinky na OFFROADWEB.CZ
    Copyright © 2010-2017 quadweb.cz