fotka

Crossracing Cup Žamberk

  • vydáno: 24.7.2013
  • autor: Ing. Jaromír Šmerda

Po delší prázdninové pauze, pokračoval seriál MČR Amatérů Crossracingcup 2013 dalším podnikem. Ten se uskutečnil tradičně v neděli, v podhůří Orlických hor v motokrosovém areálu Žamberský kotel. Jedná se již o šestý závod letošní sezony, a i když se to tak nejeví, pohybujeme se v počátku druhé poloviny kalendáře Crossracingcupu. Spolu s náhradním závodem za zrušené Vážany nad Litavou, který se odjede na počátku října, se tedy na závodních tratích setkáme ještě čtyřikrát.

V minulých letech byl Žamberk v rámci Crossracingcupu vždy ve znamení nevlídného počasí. To by až tak nevadilo, kdyby následkem toho nebyla totálně rozbahněná trať po přívalovém dešti v sezoně 2011, či stavu v loňském roce, kdy byla trať spíše než jedno velké bláto, rovnou pod vodou. Přesto se závody v těchto létech odjely. Situace koncem prvního prázdninového měsíce v sezoně letošní, však  byla úplně jiná. Teploty přes den neměly k hranici třiceti stupňů daleko, obloha bez mráčku. I příjemné noční teploty, které panovaly večer před závodem, vytáhly mnohé z karavanů, aby pod přístřešky diskutovali třeba o vhodné taktice, obutí, ale i věcech ryze světských, které mají se závoděním pramálo společného.  Zvědavost reportéra mi nedala a tak jsem osobní návštěvou poctil zázemí Mariana Klíče, kde právě probíhala vášnivá debata s Jindrou „Kytkou“ Petlachem, který se po dlouhé odmlce navrátil zpět ke quadům. Přesto, že Marian stále léčí zranění kolene, které mu neumožňuje se zúčastnit celého závodu, je odhodlán do ostrých jízd nastoupit a rozšířit své bodové konto alespoň o nějaké cenné body, i když za nedokončený závod. Cennější mu však je skalp zmíněného Petlacha, dotovaný lahví Hanácké, jež se stává předmětem, toho večera, nejedné sázky mezi těmito rivaly. Pravidla jsou jednoduchá – první z jezdců v točce po startu rozšíří svůj archiv o zmíněnou ohnivou vodu, kterou zacvaká poražený. Prosté a jednoduché.  Jak vše dopadne, dozvíme se záhy.

Ještě před samotnými tréninky, pojďme se seznámit s tratí, ať víme do čeho jdeme. Povrch traťě hlinito-písčitý, místy lehce kamenitý s jemnou prachovou složkou, která se ať už za mokra, či za sucha stará o snížení viditelnosti během závodu. Profil traťě není nijak zvlášť extrémní, chybí prudké výjezdy či sjezdy, naopak hojně zastoupeny jsou poměrně dlouhé rovinky, s nepříliš náročnými umělými překážkami. Lavice umožňují létat dle libosti, ostré dopadové hrany téměř chybí. Okruh je to tedy velice rychlý, a jak je pak vidět na probíhajících závodech, „sedí“ mnoha jezdcům, kdy „tahá“ téměř každý. Rozdíly ve výkonnosti jezdců nejsou tak markantní jako na jiných okruzích. Překvapit tedy mohou nejen jezdci favorizovaní, ale i ti méně zdatní.  Jinak povrch jak jinak, jako dětská prdýlka - krásně rovný a hladký, ideálně navlhčený, startovní rovinka připomínající právě oseté pole. Trať široká jako zadnice indiánské squaw.

Nechme indiánům co jejich jest a zalistujme ve startovní listině. Celková účast jezdců není nikterak závratná, do Žamberka přijela téměř rovná stovka jezdců. Sólistů a quadistů půl na půl, doplněno devíti posádkami třídy Side. Nic víc, nic míň.

Na ranní trénink navázal trénink kvalifikační, který se výjimečně odjel dle jiných pravidel. Za startovní rošt do ostrých jízd se jezdci řadili podle průběžného pořadí. Zajímavé srovnání kvalifikačních časů s těmi v uplynulých sezonách bohužel nejde, nejenom kvůli jinému způsobu časomíry, ale i kvůli jiným povětrnostním podmínkám. Přejděme tedy k samotným závodům.

Třída Junior I, Junior II a Ladies opět sloučena v jeden závod. Za startovní rošt se postavilo celkem deset chlapců a pět dívek a žen. Velice zajímavým byl právě závod něžného pohlaví. I když! Kdovíjak to s tou „něžností bude“, vždyť dámy hravě udrží pod svou něžnou zadnicí půllitrové bestie a v rukou na padesát koní!   Třída Junior I čítala pouhé dva jezdce. Matěj Kováč byl v jízdě první úspěšnější, ve druhé zase Martin Dopita. Stejný bodový zisk obou jezdců, ale lepší druhá jízda znamenala celkové vítězství pro Dopitu, druhou příčku pro Kováče.

Třída Junior II již byla zajímavější. Polák Mieskowski byl v Žamberku k neporažení. Vítězstvím v obou jízdách si zajistil plný bodový zisk a vítězství celkové. Podobně skončil Ondřej Kulka, který ač v obou jízdách poražen polským jezdcem, dojel si do cíle pro druhou příčku. Souboj o třetí pozici probíhal mezi Jendřišákem a Crmanem. V první jízdě byl úspěšnější druhý jmenovaný, ve druhé byla situace opačná, když Jendřišák nechal Crmana za svými zády. Bronz si z tohoto podniku odvezl Jenřišák. Zpátky k Ladies – výborně odstartovala Jitka Konířová, která před dvojicí Klíčová – Scibior (PL) navyšovala náskok, zatímco si to dámy rozdávaly v boji o druhé místo. Polka dlouho vedla, ale její snaha na Sabinu Klíčovou nestačila, takže ze souboje vítězně vyšla právě dcera velkého otce. Druhá jízda byla neméně napínavá, bohužel do doby než musela Sabina ze závodu odstoupit. I Velký otec, se bohužel někdy utne a opomene nakrmit nezkrotné stádo oranžových koníků dostatečnou dávkou krmiva. Nebudeme to okecávat, Sabině došlo palivo v polovině závodu a musela druhou příčku chtě-nechtě, přenechat polské závodnici. Pro vítězství si opět dojela Jitka Konířová.

Závod třídy Quad Hobby byl poznamenám malou účastí jezdců na tomto podniku. Obvykle téměř zaplněný rošt tentokráte zel prázdnotou, účast deseti hobíků nebývá na Crossracingcupu zvykem. První jízda byla vítěznou pro Patrika Vítka, příčku za ním obsadil Michal Kimberling (SK). Oba na strojích japonské provenience. Třetí příčku obsadil Petr Vasiliadis na KTM. Účast hobíků ve druhé jízdě byla poznamenána pozdním nástupem na start poloviny jezdců, kteří zaspali v depu. Do druhé jízdy odstartovalo pouhých pět jezdců, kteří byli včas v předstartovním prostoru. Vítězství ve druhé jízdě si odvezl Petr Vasiliadis, druhou příčku získal Patrik Vítek a třetí Aleš Moravec. Stříbrný z první jízdy, Slovák Kimberling dojel se ztrátou jednoho kola, na pozici páté. Celkové vítězství v kategorii Quad Hobby patřilo Patriku Vítkovi, druhou příčku obsadil Petr Vasiliadis a třetí Michal Kimberling. V kategorii Quad 4x4 se zůčastnil pouze jeden jezdec, sice Michal Vágner,  na stroji Can-Am 800, který nemaje soupeře předváděl pěknou exhibiční jízdu s tímto strojem. O celkovém vítězství ve své třídě však nebylo pochyb.

Zajímavě se vyvíjel závod třídy Quad Veterán. Podobně jako profík Marian Klíč, léčí úraz zlomeniny ruky, také jeden z favoritů Pavel Palme. Jeho účast v obou jízdách a odstoupení po prvním kole byla čistě taktická, s cílem neztratit bodový náskok v celkovém pořadí. Výborně se dařilo Radku Stohrovi na KTM. V podstatě měl jednoho sobě rovného soupeře Romana Matýse. Pavel Vik na dvojici zmíněných jezdců, kteří sváděli souboj o první místo nestačil, jeho výkon však postačil na příčku třetí. Jezdci z dvojice Stohr – Matýs se na vedoucí příčce několikrát vystřídali, cílem však projela vítězně KTM se startovním číslem 8, které nosí na svém dresu právě Stohr. Celkově tedy prní Stohr, druhý Matýs, třetí Vik.

Královská třída Quad Profi s pěti jezdci byla také sloučena, s třídou Quad Elite, která čítala osm jezdců. Za startovní rošt se postavil i zraněný Klíč, který……..tramtadadáááááá……..si může připnout Petlachův skalp na čtyřkolku. Sázku o holeshot vyhrál. Ze závodu samozřejmě kvůli zranění odstoupil a souboj o první místo přenechal na favorita Picmause. Ten musel po kolizi na startu lehce dohánět, za několik okamžiků se však prodral na vedoucí pozici, kterou již nepustil. Ani v jízdě první, ba ani v té druhé. Picmausovi dokázal sekundovat pouze jezdec třídy Elite Radek Stohr. Ten si připsal dvojité vítězství ve své třídě. Druhou příčku ve třídě Profi získal Miroslav Zatloukal, třetí Jakub Kostelecký. Ve třídě Elite zvítězil Stohr, druhý Polák Guzinski, třetí opět Polák Pawlowski.

Ve třídě side zvítězila posádka Kříž-Chérau, druhá příčka Hroch Pavel – Hroch Martin, třetí Frint Michal – Frint Ondřej.

Co dodat? Hodnotil bych to  na opět velice vydařené závody, skvělé počasí, perfektně připravená trať, která se během dne ani příliš nerozbila, výborná atmosféra, nádherný sportovní zážitek. Nezbývá než se těšit v polovině srpna na další závod. Podíváme se letos již podruhé do Mohelnice.

Další články z rubriky:


    Novinky na SKUTRMANIA.CZ
    Novinky na QUADWEB.CZ
    Novinky na OFFROADWEB.CZ
    Copyright © 2010-2017 quadweb.cz