fotka

Strike Sport Motoráj Maraton je za námi, Quadweb na 1. místě!

  • vydáno: 3.8.2013
  • autor: Matěj Oliva

Rumunský offroadový navigační závod je za námi a můžeme znovu říct, že byl velmi zajímavý a až do poslední chvíle dramatický. Jak to celé dopadlo?

Den třetí

Jak všichni víme, třetí den bývá kritický a jinak tomu nemůže být ani na Strike Sport Motoráj Maratonu. Organizátoři tedy naplánovali nejkratší trasu závodu, která měřila pouze 156 km. Etapa začínala tradičně ve vratech centrály Maratonu v Brebu Nou. Za dědinou v husté mlze jsme sklouzli do jedné z mnoha vyjetých drážek v louce, které nás zavedly do pohodového sjezdu lesem ke dvěma vrcholům, ze kterých jsme pokračovali k dalším již drsnějším vodou vymletým kratším sjezdům, pod nimiž jsme se napojili na rychlé šotoliny a klouzali až do startu rychlostní zkoušky. Rychlostní zkouška byla ve znamení rychlých šotolin, které se místy měnily v bahenní lázně průběžně udržované místními náklaďáky se dřevem. Následovalo pár výjezdů po vrstevnicích, které zpravidla končily zarostlou cestou s výhybkami do pekla v podobě v trávě pečlivě skrývaných větví a pařezů. Pak následoval šotolinový sjezd serpentinami do údolí, kde jsme se svezli do cíle RZ po šotolině, kterou rozdělovali na dlouhé 20 km úseky malé vesničky. Dnešní trasa byla to pravé endurové pro opravdová cestovní endura.

Den čtvrtý

Poslední den, poslední etapa… rozhodně však ne důvod pro nějaké úlevy. 203 km dlouhá, středně náročná čtvrtá etapa maratonu neodpustila závodníkům jedinou chybu. Po občasných peripetiích s hledáním startu rychlostní zkoušky v předchozích etapách udělali pořadatelé závodníkům libý krok a posunuli start do „bezpečné vzdálenosti“, takže výjezdy závodníků do eRZety proběhly přesně podle harmonogramu. Rychlé vypálení šotolinou do kopce bylo nutné zase rychle ztlumit, a to nejen kvůli ostrým zatáčkám, ale také kvůli rychle se měnícímu profilu povrchu trati, který z relativně poklidné šotoliny v mžiku přecházel do rozvlněného blázince, prokládaného více či méně hlubokými kalužemi. Případně se rozbahněný úsek změnil v písečný, ne však pozvolna, ale doslova na pár centimetrech, což zvláště na výjezdech z ostrých zatáček bylo jistě milým zpestřením cesty. Právě v zatáčkách bylo navíc nezbytné dávat si pozor na dobrou volbu tracku, protože mnoho kilometrů trati lemoval dlouhý, prudký sráz. Ten byl navíc občas zdůrazněn předcházejícím sesuvem půdy, který na nejednom místě (samozřejmě, že na tom nepřehledném!) výrazně zúžil šířku cesty. Takže vřítit se do zatáčky, ve které byl plný sluneční jas vystřídán temným lesním stínem, z rozbahněných vln povrchu se vytrčily balvany a půl šířky cesty kdysi zmizelo s dešťovou vodou (asi) v hlubokém údolí – toť enduristův sen! A v tomto duchu mohli naši závodníci snít opravdu často. Částečně oddechnout si tak mohli pouze na výjimečných silničních přejezdech, samozřejmě s podmínkou, že jim neuniklo žádné z políček roadbooku. Nicméně poslední třetinu etapy již absolvovali pouze čtyři závodníci, ostatní vyřadila navigační chyba ve stejném úseku trati.

Konečné výsledky

Čtyřkolky

Pořadí Start. číslo Příjmení Jméno stroj celkový čas celkové km

1. 3 Saska Pavel Can-Am Renegade 800 11:28:00 556

2. 11 Míček Michal Can-Am Renegade 800 12:38:00 577

3. 8 Kratochvíl Ladislav Can-Am Renegade 800 13:10:00 528

4. 2 Pejzl Dan SMC Gladiator 720 Sport 15:10:00 523

5. 9 Máj Zdeněk Can-Am Renegade 800 18:58:00 502

6. 10 Blanda Jaroslav Polaris Outlaw 450 36:39:00

7. 5 Raichelt Patrik Gamax AX 430 40:00:00

dnf 6 Píša Miroslav Can-Am Outlander 1000 XT

dnf 14 Písek Petr Can-Am Renegade 1000

Jak jsme dopadli?

Přes drobné potíže v extrémní zátěži jsme dovezli nového Gladiatora Z8 úspěšně do cíle závodu a uštědřili mu tak pořádnou dávku kilometrů v extrémním terénu. Vzhledem k obsazení třídy UTV dokonce na prvním místě! O tom, jak se s Gladiatorem jelo se rozepíšeme v některém z dalších článků, tak se těšte, bude to stát za to!

Další články z rubriky:


    Novinky na SKUTRMANIA.CZ
    Novinky na QUADWEB.CZ
    Novinky na OFFROADWEB.CZ
    Copyright © 2010-2017 quadweb.cz