fotka

Dakar 2011, Etapa 7 – Macháček má naději?

  • vydáno: 10.1.2011
  • autor: Matěj Oliva, KM Racing team, Dakar.com

Etapa po volném dni je opět plná překvapení, pro stupně vítězů si dojel premiérově polák Laskawiec a nechal za sebou dokonce i Josefa Macháčka. Tomu se podařilo vyjednat snížení trestu za neprojetí kontrolního bodu a je tak znovu ve hře o titul.

Ale popořadě. Náročnou etapu vyhrál Argentinec Halpern na Yamaze, druhý dojel již zmiňovaný Lukasz Laskawiec, pro kterého je to bezesporu životní výkon a také velké překvapení pro všechny ostatní, je na svém prvním Dakaru a vlastně i první velké světové soutěži. Třetí dojel Santamarina na Hondě, který dosud podával také dost nevýrazné výsledky. Čtvrtý dokončil Pepa Macháček. Až na jedenácté příčce dokončil etapu Alejandro Patronelli.

Ten tak musel opustit celkové první místo a přenechat ho Maffeiovi. Třetí v celkovém pořadí je Sebastian Halpern. Na čtvrté místo poskočil Pepa Macháček a jeho ztráta činí necelé tři hodiny. To mu dává naději pokusit se stáhnout Maffeiův náskok a zaútočit na medailové pozice. Laskawiec se posunul na celkové osmé místo.

KM Racing team

Posun vzhůru celkovým pořadím čtyřkolek na Rallye Dakar zaznamenal v neděli Josef Macháček. Pořadatelé jezdci stáje KM Racing před sedmou etapou smazali polovinu z čtyřhodinové penalizace a pětinásobný dakarský šampion pak předvedl výborný výkon. Dojel s minimální ztrátou čtvrtý, na stejném místě je i celkově, když si polepšil o dvě příčky.

Naopak kvůli problémům na trati zaváhali jeho jeho největší soupeři. Dosavadní argentinský lídr Alejandro Patronelli přijel s víc jak hodinovou ztrátou na vítěze. Do čela se tak dostal jeho krajan Tomas Maffei, ale i ten ale hodně ztratil, a tak se čelo průběžného pořadí quadů poněkud srovnalo.

Původně 611 kilometrů dlouhý nedělní speciál pořadatelé kvůli značné náročnosti zkrátili. Sedmá etapa se měla skládat ze dvou měřených úseků rozdělených přejezdem. Ten druhý byl ale zrušen, a tak posádky po dni volna na cestě z Ariky do Antofagasty absolvovaly jen 273 měřených kilometrů.

Mladík ujel matadorovi

Doslova senzaci způsobil Macháčkův týmový kolega Lukasz Laskawiec. Polský nováček nejnáročnější maratonské soutěže v neděli jednak třiapadesátiletého rutinéra o šest a půl minuty porazil a navíc skončil v etapě druhý. Celkově se talentovaný čtyřkolkář posunul z desáté pozice na osmou.

„Jsem strašně šťastný, hlavně sám za sebe. Je to pro mě obrovská sportovní i životní zkušenost. Jedu podle týmových instrukcí, které mě přivedly až k tomuto výsledku,“ radoval se dvacetiletý Laskawiec, loňský mistr Evropy v cross country. Podle Macháčka se jedná o velice perspektivního a houževnatého jezdce. „Po počátečních technických problémech je jeho čtyřkolka již naprosto v pořádku. Do cíle to ale máme všichni ještě dost daleko,“ uvedl ostřílený dakarský hrdina.

Laskawiec absolvuje soutěž na stroji Yamaha Raptor z Macháčkovy dílny, stejně jako to bylo v případě dalšího jezdce KM Racingu na čtyřkolovém motocyklu Martina Plechatého. Ten však musel v průběhu šesté etapy ze soutěže odstoupit kvůli neopravitelné závadě, kterou způsobilo vylomení tyče spojovačky řízení. „Martin dojede celou soutěž s námi v novinářské toyotě,“ informoval z bivaku v Antofagastě stájový manažer Martin Pabiška.

Video


Etapa 8

Antofagasta > Copiapo

Moto / Čtyřkolky / Auto / Kamiony

Spojovačka: 268 km | Speciálka: 508 km | Celkem: 776 km

Motto: Tři v jednom
Ve třech různých fázích dne budou postupně narůstat problémy,které budou mít vliv na pořadí.Proto je doporučeno věnovat největší pozornost na startu speciálky dobrému zvládnutí navigace.V ohromném otevřeném prostoru Chile budou soutěžící přejíždět z jednoho údolí do druhého,orientačních bodů bude málo a proto nebude problém udělat navigační chybu.Proto nejtěžším úkolem na starých důlních cestách v půlce etapy bude nevytvořit žádnou časovou ztrátu. A něco důležitého,na konci etapy se nachází dlouhý písečný úsek,který bude vyžadovat naprosto klidnou hlavu,protože je vždy lepší se s tímto úsekem poprat ještě za denního světla než při svitu reflektorů.

Další články z rubriky:


    Novinky na SKUTRMANIA.CZ
    Novinky na QUADWEB.CZ
    Novinky na OFFROADWEB.CZ
    Copyright © 2010-2017 quadweb.cz