fotka

Dakar 2014 - Etapa 3 - Patronelli končí!!!

  • vydáno: 8.1.2014
  • autor: Matěj Oliva

Třetí etapa letošního Dakaru byla ve všech směrech tak trochu extrémní. Na motorkáře čekal přejezd And ve výšce přes 4000 metrů, náročné terény, ale i hodně záludná navigace, která zkomplikovala život i špičkovým posádkám aut. Není pak divu, že včerejšek ukončil naděje hned čtyřiceti motorkářů!

Pořadatelé před startem tvrdili, že letošní Dakar bude nejtěžší, který kdy připravili a zatím to tak do puntíku vypadá. Jsme teprve ve třetí etapě a v závodě už je jen něco přes polovinu čtyřkolek. Tentokrát ale bohužel nešlo jen o tvrdé podmínky, ale i fatální pořadatelskou chybu, která ze závodu vyřadila právě největšího favorita Marcose Patronelliho. Ten doplatil na invenci pořadatele těsně před cílem. Ten ho stejně jako asi dvacítku dlaších jezdců navedl do slepého kaňonu a Marcos musel na poslední chvíli vyskočit ze své Yamahy, která se pak zkutálela ze srázu a pochopitelně z ní zbyla jen hromada modrého šrotu. Sám jezdec měl víc štěstí, než třeba Ruben Faria, který dolů spadl i s motorkou a musel být převezen do nemocnice se zraněními hlavy a zad.

Pro vývoj soutěže je to samozřejmě zásadní, do boje o titul se najednou může zapojit daleko více jezdců a můžeme očekávat opravdu zajímavý Dakar. Etapu vyhrál Polák Sonik na Yamaze před Chilanem Casalem a Uruguyacem Lafuentem. Ve výsledkách bohužel nefiguruje ani naše spolupracovnice Camélia Liparotti, která pravděpodobně také doplatila na těžké podmínky ve třetí etapě. 

Dnešní den bude pro závodníky o to náročnější, že se jedná o maratonskou etapu, tedy etapu bez možnosti využití teamového servisu. Jezdec je tak odkázán sám na sebe. Na čtyřkolku nesmí sáhnout nikdo jiný, než závodník. Bohaté týmy si ale pomáhají alespoň převozem náhradních dílů v kamionech, které jsou přihlášené do závodu a mohou tak být součástí závodního bivaku.

A jaký je dnešní program? 4. etapa San Juan – Chilecito


Spojovací úseky (kamiony): 211 km / Rychlostní zkouška (kamiony): 657 km
O středeční etapě by se dalo říct, že se jedná o „dálkový let“. Závodníci pojedou argentinskými pampami směrem na severozápad a po zahřívacím spojovacím úseku dlouhém 43 kilometrů je čeká nebývalá měřená štreka - speciálka má 657 kilometrů! Tak dlouhá rychlostní zkouška byla na Dakaru naposledy v roce 2005. A organizátoři slibují široké a otevřené terény, takže místa na předjíždění bude dost. Jen bude třeba dávat pozor na řeky a kaňony.

Další články z rubriky:


    Novinky na SKUTRMANIA.CZ
    Novinky na QUADWEB.CZ
    Novinky na OFFROADWEB.CZ
    Copyright © 2010-2017 quadweb.cz