fotka

Dakar 2014 - Etapa 6 - Nejede už ani polovina Quadů

  • vydáno: 11.1.2014
  • autor: Matěj Oliva

Ani poslední etapa před dnem volna nebyla rozhodně procházkou růžovým sadem, přesto, že byla po smrtelné nehodě jednoho z motorkářů zkrácena na polovinu. Startovní pole opět prořídlo a v celkovém pořadí už figuruje pouze 17 jmen. A to jsme teprve v polovině závodu!

Pokud to takto bude pokračovat, bude platit okřídlené "kdo dojede, vyhraje". Šestou etapu vyhrál Rafal Sonik před lídrem celkového pořadí Lafuentem. Stáhnul na něj tak něco přes minutu, ale v celkovém pořadí má Lafuente náskok stále přes dvacet minut. To ale letos opravdu nic neznamená, extrémně náročný Dakar dává zabrat všem a není výjimkou, když má jezdec za den i více než 4 defekty. Pak se najednou i relativně pohodlný náskok rozplyne. Na třetím místě je Chilan Casale, který na druhého Sonika ztrácí jen dvě minuty. 

Zajímavé také je, že bez výjimky u všech čtyřkolkářů svítí minimálně jedna hodinová penalizace. Tu má na svědomí tak trochu zmatená pátá etapa, kde byla chyba v roadbooku a řada jezdců minula WP4 a někdy i WP5. Za vynechání waypointu je automaticky penalizace jednu hodinu. Pokud jich minete více než polovinu, v závodu končíte. Další penalizace může jezdec nabrat třeba za porušení předpisů, nepovolenou pomoc na trati, nebo nepovolený servisní zásah na stroji. 

Zítra bude volno

Sobota bude dakarské soutěžení půlit, je totiž dnem klidu. Pro závodníky představuje významný mezičlánek v rámci celé rallye a dosažení tohoto bodu lze považovat nejen pro nováčky za malé vítězství. Jezdci a týmy proto budou vítáni na pódiu v bivaku v Saltě se všemi poctami, na půli cesty do skutečného cíle pro ně bude uspořádána i oslava. Očekává se, že do „dakarské“ vesnice dorazí tisíce diváků, stejně jako tomu bylo loni v Tucumánu. Všichni budou mít možnost nasát atmosféru, užít si zábavu a setkat se s klíčovými osobami rallye. Pro závodníky to bude jedinečná šance k načerpání nových sil a zvýšení motivace. Ovšem těžce zkoušená technika si žádá své, takže se dá očekávat, že mechanici se v bivaku v Saltě jistě nezastaví a mohou se pustit s větší časovou pohodou do oprav téměř všeho, co se během první části závodů objevilo.

Další články z rubriky:


    Novinky na SKUTRMANIA.CZ
    Novinky na QUADWEB.CZ
    Novinky na OFFROADWEB.CZ
    Copyright © 2010-2017 quadweb.cz