fotka

Dakar 2011, Etapa 8 – Macháček už třetí

  • vydáno: 11.1.2011
  • autor: Matěj Oliva, KM Racing team, Dakar.com

Pro vítězství v další náročné pouštní etapě si dojel Alejandro Patronelli a upevnil tak své vedení, vidět ale byl i Pepa Macháček. Cíl etapy vidělo pouze 14 strojů, takže začíná platit, že kdo dojede, má jistý úspěch.

Dnešní etapa byla co do vývoje hodně zajímavá, na vedoucí pozici se vystřídalo několik jezdců včetně Lukasze Laskawiece. Nakonec jezdci dojeli v pořadí Patronelli, Macháček a Laskawiec. Čtvrtý dokončil Santamarina na Hondě a jako pátý dojel Halpern. V závodě stále pokračuje Amélia Liparoti, která dokončila etapu na dvanácté pozici.

Celkově to znamená vedení Alejandra Patronelliho i přes 16 minut penalizace. Druhý je Halpern a na třetí místo se posunul díky dodatečnému vítězství v nedělní etapě posunul Pepa Macháček. Čtvrtý je Copetti a na pátém místě figuruje Francouz Declerc na Polarisu. Liparoti figuruje na celkovém jedenáctém místě.

Diplomatický úspěch

Česká radost nepanovala v neděli večer v bivaku v Antofagastě jen kvůli etapovému vítězství Aleše Lopraise v kamionech. Po skončení sedmé etapy Rallye Dakar se stáji KM Racing podařilo uspět s protestem proti nefungujícímu navigačnímu zařízení na čtyřkolce Josefa Macháčka (na snímku). Díky tomuto úspěchu na diplomatickém poli se stal pětinásobný dakarský šampion dodatečně vítězem nedělní etapy.

Při projednávání kauzy vyšlo najevo, že Macháček dostal od komisařů do GPS omylem software pro motocyklisty. Po uznání protestu mu bylo od výsledného času odečteno 10:20 minut, což stačilo k posunu na první místo. Podle prvotně naměřeného času totiž přijel za původním vítězem Sebastianem Halpernem z Argentiny o 8:42 později. To zároveň znamená, že další čtyřkolkář KM Racingu Lukasz Laskawiec klesl ze druhého místa na třetí. V celkovém pořadí nemá vítězství na Macháčkovo čtvrté místo velký vliv.

KM Racing team

Josef Macháček (na snímku) plní slib, že se pokusí stáhnout dvouhodinové manko a postoupit na třetí místo. Při prvním úkolu najel na Argentince Halperna téměř půl hodiny, ve druhém mu pomohl další Jihoameričan Maffei, který přijel s velikou ztrátou a třiapadesátiletý jezdec se po osmé etapě Rallye Dakar usadil na třetí pozici.

„Hlídal jsem si soupeře a ke konci začal přidávat,“ sdělil k průběhu pondělního maratonského klání pětinásobný dakarský šampion. Výborným výkonem se opět prezentoval jeho týmový druh Lukasz Laskawiec.

9. ETAPA

Copiapo > Copiapo

Moto / Čtyřkolky / Auto / Kamiony
Spojovačka: 35 km | Speciálka: 235 km | Celkem: 270 km

Motto: Lopaty a písečné žebříky
Pokud by se měla posuzovat etapa separátně pouze podle počtu denních kilometrů,tak počet kilometrů ve smyčce Capiopo-Capiopo by se mohl pokládat za pomalou procházku v poušti.Nicméně se může pro mnohé soutěžící stát, že mnozí si najedou podstatně delší trať v důsledku špatného rozhodnutí mezi ohromnými dunami,které této etapě dominují.V některých místech, kde jsou hluboké prolákliny tvořeny horami písku, budou soutěžící odsouzeni k bloudění a nekonečnému manévrování mezi dunami. Během dne plného nástrah bude možno hodně ztratit ale také hodně získat pro ty soutěžící, kteří jsou experty na přejezd dun. Nejjednodušší ale zároveň nejcennější radou pro jízdu na podhuštěných pneumatikách je sledovat stopy předchozích jezdců. Dalším opepřením etapy je,že jezdci budou startovat po skupinách, přední jezdci v řadách po 10 a další po 20.

Video

Další články z rubriky:


    Novinky na SKUTRMANIA.CZ
    Novinky na QUADWEB.CZ
    Novinky na OFFROADWEB.CZ
    Copyright © 2010-2017 quadweb.cz