fotka

Dakar 2014 - Etapa 12 - Lafuente končí!

  • vydáno: 18.1.2014
  • autor: Matěj Oliva

Duny a zase duny. Ani poslední etapy letošního Dakaru nedopřejou závodníkům oddych a trať je stále extrémně náročná. Zejména dunové pole na konci rychlostní zkoušky dalo jezdcům poádně zabrat.

Čtyřkolkářská soutěž letos přinesla v podstatě jen dva zásadní momenty. Tím provním byla nehoda Marcose Patronelliho, který spadl ze srázu a v soutěži musel skončit. Mimochodem Marcose pravděpodobně čeká soudní spor s pořadatelskou agenturou Dakaru, ale o tom později. Druhý zásadní moment přišel včera, kdy na rychlé pistě nezvládl řízení druhý muž celkového pořadí Sergio Lafuente, měl pád a poškodil svou Yamahu tak, že nemohl pokračovat v závodě.

Etapové vítězství si tak připsal Ignacio Casale, který je první i v celkovém pořadí a pokud se nestane nic zásadního, dojede si pro své první dakarské vítězství. Druhý včera dojel Husseini s Hondou a třetí Karyakin. Celkově tedy vede Casale s hodinou a půl na Sonika, který má další čtyři hodiny náskok na třetího Husseiniho. I ten může být v klidu, protože Katařan Abu Issa je za ním o dalších 5 hodin. To jen ukazuje, jak je soutěž quadů náročná a zároveň nevyrovnaná. V závodě je už pouze 15 strojů.

Co nás čeká v poslední etapě?

Závěreční etapa z La Sereny do Valparaiso měří 378km z toho 157km je speciál.

Trať speciálu se kroutí v kopcích, bude tam spousta kaktusů typické scenérie pro jihoamerický Dakaru, tak jako ho známe z minulých let. Mohlo by se zdát, že už to je čistá formalita ale každý rok se stává, že jeden nebo více závodníků během poslední etapy zůstane na trati s problémy nebo dokonce závod nedokončí. V paměti asi máme nešťastníka Chaleca Lopeze, který v roce 2011 poslední den přišel o naději závod dokončit podiovým umístěním. Jeho 40 minutový náskok před Rodriguesem zmizel jako pára nad hrncem, když v poslední "formální" etapě přišla fatální porucha zadního tlumiče a Lopez skončil s bramborovou medailí. Letos to bude ještě větší boj - kromě motorek i v autech, kde je rozdíl mezi prvními jen v řádu desítek sekund. Ale i motorky budou velký boj o eventuální pozice s vyjímkou té první, kde by se muselo stát něco absolutně neočekávaného, aby Coma se svým náskokem o vítězství přišel. Ale Cyril Despres bude zcela jistě bojovat o podium, protože naděje tu stále je. Do dneška druhý Barreda se prakticky o podium připravil dnešní havárií a posunem na sedmé místo ale jestli někdy pojede naplno, tak právě zítra, kdy by mohl umístění maličko vylepšit - nebo hlavně si vylepšit osobní reputaci u svého týmu, například etapovým vítězstvím.

Další články z rubriky:


    Novinky na SKUTRMANIA.CZ
    Novinky na QUADWEB.CZ
    Novinky na OFFROADWEB.CZ
    Copyright © 2010-2017 quadweb.cz