fotka

ATV Trial Cup Benešov od Matesa

  • vydáno: 16.5.2014
  • autor: Matyáš Hošek, Foto: Karel Hoffman

Druhý závod seriálu ATV Trial Cupu je za námi a já Vám přináším další čtení.

Tentokrát jsem to měl „kousek“, závody se jely 10.5 na Kavčáku u Benešova a to na mé narozeniny. V pátek sice větrno, ale k večeru se počasí ustálilo a u ohníčku nám všem bylo dobře. Od pořadatelů mě čekalo moc milé překvapení, kterého si moc vážím a chtěl bych jim touto cestou ještě jednou poděkovat.

Ale k věci. Postavili se čtyři trialové sekce jako obvykle již v pátek za sucha a do druhého dne zapršelo tak jako před rokem. Trialy byly rozestavěné na identických místech jako v loňském roce, jen s pár změnami či s pozměněnou trasou.

Po perné noci kdy jsme se museli stěhovat kvůli vodě ve stanu, se stávalo celkem dobře. Celý trialový team se dal do práce a každý čekal na příjezdy prvních jezdců. Po přejímkách na rozpravě šlo vypozorovat, že nás lidí z řad závodníků oproti Kladnu přibylo a to hlavně z řad nováčků. Dohromady v obou kategoriích bylo krásných 30 jezdců s tím, že kategorie B, tedy sportovní čtyřkolky, ve které je účast jako vždy, bohužel velmi slabá. Doufejme, že tento trend jednoho dne opadne a bude zde více jezdců, tak jak je tomu v kategorii A.

Jako první jsem si dal sekci 4, která byla nejdále od depa a byla skoro identická jako před rokem, jen na pár malých změn. Kluci v této sekci zalaborovali hlavně s mlíkem, tudíž se tím některé pasáže zkomplikovaly. Třeba do vjezdu na branku číslo 3, umístěnou ve strmém rygolu se jezdec musel zamyslet. Někdo se tam převrátil a někdo totálně zasekal jako třeba já a byla za to cizí pomoc za 25 trestných bodů, přitom stačilo dobře najet a přejet mlíko, tak aby čtyřkolka nevyjela přes svou pomyslnou polovinu, což by znamenalo opuštění sekce. Sice to máte za 5 trestných, ale máte jistý a nekomplikovaný průjezd touto pro mnohé komplikovanou brankou č. 3. Poté se klikatila cesta tak jako loni po stráni, malé sjezdy, výjezdy. Ke konci sekce čekal na promáčené klopence špek ve formě betonového sloupku, takový malý hříbeček z betonu, který mě bez problémů zahákl o zadní kyvku a nechtěl mě pustit. Na této první sekci jsem bohužel nadprůměrně „zabodoval“ jak je to mým zvykem a určitě jsem nebyl sám. Třeba Zdeněk Němec či Eda Šlampa startující v kategorii A své kolky obrátili.

Tuto jedinou sekci jsem si dal dopoledne, opět jsem nikam nespěchal a čekal na mé věrné fandy, co mě vždy tak podpoří. Po pár lžic guláše z „vysmátého“ cateringu jsem to vzal hopem od jedničky po trojku. Tyto sekce byly seřazeny za sebou jako před rokem.

Jednička se startovala z bláta do mírného kopce, otočit, dolu, nahoru a takhle to šlo skoro až do cíle. Začátek se celkem dost motal a povrch byl opět bláto, hlína, listí, tak jako na všech sekcích v Benešově. Mimochodem tato jednička byla ze všech trialových sekcí nejdelší a s nejvíce brankami, rozlohou tak na dvě sekce. Pro někoho malina, pro ostatní oříšek. Třeba ostřílený matador Honza Dvořák otočil svou kolku na boudu při sjezdu mezi stromy. Tato sekce byla sice nejdelší ale dle mého nejpřehlednější, kromě začátku, kde člověk musel laborovat s couváním hlavně do branky číslo tři.

Po odjetí jedničky jsem se hned vrhl na dvojku, kde jsem si prošel sekci, počkal na dva jezdce přede mnou a šel jsem na to. Po sjezdu dolů nám píchli dvě branky tak, aby se jezdec musel prokroutit jak had zprava do leva, v kopci kde je vyloučeno couvání, šlo jen o načasování zatáček a dobrého nadjetí. Poté trať vedla tradičně přes klády, gumy a krásnou betonovou rouru, na kterou jsem se hodně dlouho díval, nešlo mě do hlavy, jak se tudy mám s tou mou těžkou kolkou dostat, nakonec jsem tuto pasáž dal pouze s jedním couváním bez dotyku. Po projetí této terénní pasáže přišlo pár kliček, náklonů a hurá na horu po stráni, kde se celá sekce objela vrchem a po třech brankách směrem dolů k cíli. A co by to byl za článek, kdyby se autor sám nepochválil :-D. Ale vážně, stal se mě na této sekci takový malý sportovní zázrak, který nejspíš čekal málo kdo. Zajel jsem to za 17 trestných, což byl nejlepší výsledek v kategorii B, a celkově z 30 jezdců včetně 4*4 ze skupiny A jsem se umístil na této sekci na 4 místě, což považuji za zázrak, když vezmu v potas to, že mám náhon na zadek a má kolka bez náplně váží 212 kg. Ale konec vychloubání a jdeme na poslední trialek.

Sekce 3 se startovala ze spodu do kopce, s levou zatáčkou do první branky, a hned se sjíždělo a zase vyjíždělo. Nebyl by v tom žádný problém krom toho stromu, u kterého byla píchlá branka. Na tom by ještě nic nebylo ale vyhrabané kořeny od stromu se staly pastí pro mou nízkou kolku. ATV s náhonem na všechny čtyři neměly problém, i já bych neměl problém kdybych tomu pořádně naložil, ale stalo se. Chytl jsem se spodkem kyvné vidlice za kořen a už nebylo hnutí. Akorát jsem se zapotil, oholil kořeny a sjel gumy. Také plastový koš za nášlapem to odnesl řádnou prasklinou. Tato sekce se nezdála být nebezpečnou, ale někteří jezdci si vyzkoušeli roli kaskadéra. Byl jsem při pádu Dalibora Šteflíčka, který svá kamna zahodil na vrcholu a kolka se mu zastavila až dole pod srázem, vypadalo to akčně, pro mnohé děsivě, nic se mu nestalo, nakopl svou kolku a sekci dojel.

Výsledky závodu jsou následující: v kategorii B tedy sportovní čtyřkolky s náhonem na zadek vyhrál „nečekaně“ Saar Rat, který měl nejméně bodů celkově ze závodu, tím opět apeluje na pohár šampióna. S Michalem Vágnerem se o to určitě poperou. Jako druhý skončil nováček s KTM Michal Záděra. Na třetím místě byla moje maličkost z Moravy a čtvrtý flek bral Luboš Otoupalík, který na mě ztratil pouhopouhých 5 trestných bodů.

V kategorii A tedy ATV, pracáky 4*4 jako tradičně Michal Vágner první, hned za ním s malou ztrátou Pavel Saska a třetici na bedně uzavřel Miloš Dvořák. Za ním bylo naskládaných dalších 23 závodníků. Mimochodem překvapovali i nováčci, u kterých jde vidět jejich um, či rapidní zlepšení oproti předchozímu závodu co se jel v Kladně.

Mě jako vždy na závěr zbývá poděkovat všem pořadatelům, sponzorům a také jezdcům, bez kterých by se tyto fajn závody se super partou nikdy nekonaly. Zveme Vás na již 3 závod tohoto ročníku, který se bude konat 14. 6. na Moravě, Dlouhá Loučka bude jistě atraktivní lokalita. Budeme se těšit ☺

Další články z rubriky:


    Novinky na SKUTRMANIA.CZ
    Novinky na QUADWEB.CZ
    Novinky na OFFROADWEB.CZ
    Copyright © 2010-2017 quadweb.cz