fotka

Infarktový závěr Quadcrossu v Horním Újezdě

  • vydáno: 5.10.2014
  • autor: Matěj Oliva, Foto: Josef Hejnal Quadrace.cz

Letos jsme zažily jeden z nejdramatičtějších závěrů sezony. Boj o titul v královské kubatuře byl sice před startem závodu téměř rozhodnutý, ale o druhé místo a o veteránský titul se tvrdě bojovalo. A jak to celé dopadlo?

Na trať v Horním Újezdě se sjelo nezvyklé množství diváků, není také divu, měly být rozluštěny poslední hádanky celkového pořadí a hlavně se po závodě konalo celkové vyhlášení šampionátu.

Poláček poprvé mistrem

Hned po první jízdě byla rozluštěna nejdůležitější tajenka sezony. Mistrem republiky se poprvé ve své kariéře stal Zdeněk Poláček. Ten sice dojel v první jízdě "až" na třetím místě, ale i to mu stačilo, aby získal mistrovský titul. Daleko napínavější byl ale souboj o titul vicemistra. K tomu měl po první rozjížďce blíže Jirka Kašpar, kterému ale na paty šlapal Lukáš Studený. Ten celou jízdu suverénně vedl, ale na posledním průjezdu rolet chyboval a Jirka ho přeskočil. Ve druhé rozjížďce musel Jirka dojet nejhůře třetí, aby získal druhé místo bez ohledu na Lukášův výsledek.

Tolik tedy matematika, praxe ovšem byla zcela jiná. Ze startu nejrychleji odjel novopečený mistr s číslem 63, což ovšem nebylo zase tak zajímavé. Dobrý start neměl Lukáš Studený, který odjel až okolo šestého místa. Ještě daleko hůř na tom byl ale Jirka Kašpar, který měl kolizi s Jardou Faktorem a než čtyřkolky rozpletly, bylo závodní pole několik zatáček před ním. Jirka ale nasadil k neuvěřitelné stíhací jízdě, ve které ho hnaly dopředu snad všichni fanoušci podél tratě.

Lukáš mezitím předjel Jakuba Kosteleckého, Míru Zatloukala, Mariana Klíče a po pár kolech boje kolo na kolo se dostal i před Zdeňka Poláčka. V tu chvíli byl vicemistr. To si ale Jirka nenechal líbit, tlačil na pilu co to šlo a v posledním kole předjel Majdu Klíče. Cílem pak projel po boku Zdeňka Poláčka a mohl slavit druhé místo. Třetí flek celkově tak zbyl na loňského mistra Lukáše Studeného.

Infarktoví veteráni

Souběžně s kategorií MMČR se jela i třída veteránů. Tady se jednalo rovněž o přímý souboj o titul. První rozjížďku vyhrál Jarda Faktor, který tak srovnal bodový stav na čele kategorie a připravil divákům hodně zajímavou podívanou. Ve druhé jízdě pak nahrála Rejholcovi kolize Faktora s Kašparem a držel se od začátku na prvním místě. Kolo před koncem se bohužel stalo něco, co už nikdo nečekal. Honzovi praskla těhlice na předním kole v neuvěřitelném místě a ten tak musel závod vzdát. Vítězem se tak stal výborně jedoucí Jarda Faktor a obhájil tak titul z loňského roku. V závodě pak na třetím místě dojel Jirka Vlček.

Večer po závodech proběhlo v nedalekém kulturním zařízení slavnostní vyhlášení spojené s velkou párty. Tady také byla předána hlavní cena pro mistra republiky - zbrusu nový Can-am DS 450x. Co s ním Zdeněk zamýšlí se dozvíte v chystaném rozhovoru.

Kaňkou na celém galavečeru byla neúčast Lukáše Studeného, který opustil závodní trať bezprostředně po skončení závodu a nebyl tak ani na vyhlášení na trati. Na důvody se zeptáme už tento týden v Holandsku na ME národů, kde bude Lukáš startovat v českém dresu, předpokládáme, že pro rychlé opuštění trati měl dobrý důvod.

Zdeněk poprvé v újezdě

V redakčním archivu jsme našli zajímavé fotky zachycující Zdeňka Poláčka 18.6.2011 na prvním MMČR v Horním Újezdě.

Zdeněk Poláček v Cíli

Celkové výsledky

MMČR quad – serial_mmcr_4k
MMČR quad veterán – serial_mmcr_4k_veteran
Přebor ženy – serial_pcr_zeny
Přebor Junior I. – serial_pcr_junior_1
Přebor Junior II. – serial_pcr_junior_2

 

Další články z rubriky:


    Novinky na SKUTRMANIA.CZ
    Novinky na QUADWEB.CZ
    Novinky na OFFROADWEB.CZ
    Copyright © 2010-2017 quadweb.cz