fotka

Mistry Evropy jsou Nizozemci!

  • vydáno: 14.10.2014
  • autor: Matěj Oliva

Po vydatném nočním dešti byl v neděli ráno posunuté warm upy a na ten první dokonce nikdo z elitní skupiny A nedorazil. V naší kvalifikační skupině vyjelo pár odvážlivců včetně naší trojice, po pár kolech v bahně ale všichni odbočili do depa.

První jízda bez nás

Na první jízdu už byla trať v podstatně přijatelnějším stavu, než při ranním tréninku. Bohužel se v českém týmu stala dost fatální chyba která ovlivnila zbytek závodního dne. Lukáš Studený a Zdeněk Poláček totiž do předstartovního prostoru dorazili zhruba minutu po uzavření předstartovního prostoru a nebyly tak připuštění ke startovní proceduře. Na mistrovství Evropy jsou pravidla nesmlouvavá a s výsledkem se hnout nedalo. Poprvé tak startovní žebřík spadnul bez našich závodníků.

Samotná jízda byla neméně dramatická. Na startu zaspal muž s číslem 1 - Jeremie Warnia a divákům předváděl neuvěřitelnou stíhací jízdu. Holeshot si připsal Estonec Jupaschevski, za ním už se ale řítil Van Grivsen s Coupriem. Během dvou kol se dostali před něj a po celý závod si drželi zhruba stejný rozsetup. Až v posledním kole začal Grivsen tlačit na pilu a Francouze stahoval. To už ale bylo pozdě. Jízda tedy skončila výsledkem Couprie (F), Van Grivsen (NL), Warnia (FR). No a protože druhý Holanďan Maessen dojel až na 11. místě, začal závod vypadat poměrně jednoznačně.

Druhá jízda

Před startem druhé jízdy, do které nastoupil Zdeněk Poláček s Mírou Zatloukalem už šlo vše podle pravidel a naši vyjeli do závodu velmi dobře. Míra opět předvedl exkluzivní start a pohyboval se v první pětce. Ani Zdeněk neazostal a postupně se propracovávl až na hranici první desítky. Míra se naopak propadl a jezdil na patnáctém místě. Zdeněk mezi tím svádl souboje s Britem Winroem a Estoncem Javrlem. Oba nakonec předjel a dokončil závod na 11. místě. Míra dojel 15. a naši si tak připsali první body závodního dne.

Závod vyhrál Ir Dean Colhoun před Romanem Coupriem a Britem Carlem Buncem. Zajímavější je ale vzhledem ke špatnému umístění francouzské trojky čtvrté a páté místo holandských jezdců. Do třetí jízdy tak zůstal souboj o titul otevřený.

Třetí jízda rozhoduje

Do třetí jízdy za náš team nastoupila dvojice Lukáš Studený s Mírou Zatloukalem. Druhý jmenovaný opět vystřihl perfektní start a v prvních úsekách trati se pohyboval na čtvrtém místě. Nevydrželo to však dlouho, v zadní části trati do něj narazil soupeř a než se Mírovi podařilo vyprostit svůj stroj, bylo startovní pole dávno pryč. Vydal se ale na stíhací jízdu, která nesla své ovoce. V cíli skončil devatenáctý. O poznání lépe se vedlo Lukášovi, který se držel ve skupině ve středu startovního pole a závod dokončil jako 12.

Holeshot si připsal Van Grivsen, kterého ale hned od začátku sledoval Warnia, který ho po pár kolech předjel a s jasným náskokem si dojel pro první místo. Druhý skončil Grivsen a třeí Paul Winrow. Hned za ním ale závod dokončil Ingo Ten Vregelar z Holandska, zatímco Antoine Cheurlin z Francie dojel až 17.

V konečném součtu to tedy znamená poměrně překvapivé vítězství teamu Nizozemska, ,které sice nezaznamenalo žádné vítězství, ale zato jelo vyrovnaně a bez velkých výpadků. Na prvním místě tedy skončilo se ziskem 17 bodů, druhá Francie má 24 a na třetím místě dojela Velká Británie s teamem veteránů ve složení Murphy, Bunce a Winrow se ziskem 32 bodů. Stejný bodový zisk má i Estonsko, ale s horšími výsledky. No a nakonec výsledek naší reprezentace. Ta skončila na posledním dvanáctém místě se ziskem 57 bodů. Největší podíl na tom samozřejmě má zmeškaná první jízda, která našim jezdcům de-facto znemožnila soupeřit s ostatními teamy.

Zklamáním nakonec byl team Irska, ti sice měli několik výborných výsledků, ale také v každé jízdě jedno odstoupení. Podobně na tom jsou i jedni z favoritů závodů - Italové, ti skončili až desátí, Irsko šesté.

Pro náš team se jednalo především o sbírání zkušeností mezi těmi nejlepšími, pro Zdeňka Poláčka to byl dokonce první evropský závod. Klukům můžeme poděkovat za reprezentaci naší země na mistrovství Evropy, na trati nechali vše a to je to nejdůležitější. Na písčité trati bohužel budeme vždy znevýhodnění, protože u nás zkrátka není kde trénovat.

Výsledky závodu

Onboard video Van Grivsen

Další články z rubriky:


    Novinky na SKUTRMANIA.CZ
    Novinky na QUADWEB.CZ
    Novinky na OFFROADWEB.CZ
    Copyright © 2010-2017 quadweb.cz