fotka

Trial Žatec od Matesa

  • vydáno: 16.10.2014
  • autor: Matyáš Hošek

Jak je Vám již známo, závod ATV Trial Cupu, co se měl konat v září v Milovicích, se bohužel nemohl uskutečnit díky několikadennímu dešti. To ale neznamená, že bychom my, trialoví závodníci, o něco přišli. Sice lokalita v Milovicích je jedinečná, ale dvoudenní závody v Bezděkově u Žatce nám to zcela jistě vynahradily. Trochu Vám popíšu, jak probíhal sobotní i nedělní závod.

Po pátečním příjezdu a lehké opíjecí party jsem se probral sice do mlhavého dne, ale časem bylo všem jasné, že nás během víkendu nečeká ani kapka. Naopak, občas krásně hřálo slunce, což bylo příjemné. Do depa k bezděkovskému rybníku plného komárů se všichni pomalu sjížděli, catering fungoval již od brzkého rána a po obvyklých přejímkách a rozpravě s jezdci se mohlo začít závodit.

Dopoledne se otevřely dvě trialové sekce a po polední hodinové přestávce na oběd se otevřely zbývající dvě. Jako první trialek jsem si zvolil sekci kousek od depa, v níž nás hned po startu čekal velký strašák – gumy od traktoru napůl zakopané v zemi. Pro některé malina, pro druhé oříšek. Více jak polovina startovního pole se ani za tuto překážku nedostala. Mnozí jezdci museli tuto „gumovou“ překážku, kde byla umístěná branka, zkrátka objet za 50 trestných. My, sportkaři, s náhonem na zadek, jsme si s tím moc nelámali hlavu a Saar, Luboš a já jsme se hravě dostali za překážku. Pracovní čtyřkolky s náhonem na všechny čtyři měly z mého pohledu větší potíže. Nakonec bylo možno vidět dost krkolomných pádů a mnohdy šlo i o zdraví. To nám předvedl i nováček se sportkou Suzuki, Jakub, který poslal svou kolku do přemetu, a ta spadla přímo na něj. Moc mě to nepodpořilo, protože jsem jel hned po něm. Následovala lesní pasáž, kde šlo hodně o náklony v kopečkách. Konečná část byla zakončena betonovými sloupy, které daly zabrat hlavně těm, co to mají nízké třeba jako já, který jsem tam dost ztratil.

Druhou sekci jsem si švihl až po obědě a šlo o lesík. Pro sportovní kolky s náhonem na zadek to bylo opravdu peklo. Po pár závodnících byla dráha doslova jedno kluzké bláto. Z kategorie quad, tedy sportovních zadokolek, bahnitý kopec nevyjel snad nikdo. Všechny nás tahali jak řepu, abychom se vyškrábali po rozmáčeném podkladu nahoru. Mazlavá, jílovitá hlína nám dala dost zabrat. I zde byly k vidění lehké držkopády, třeba v podání Izraelské dvojce. Saar se otočil do bláta v jedné nakloněné brance, což se tak často nevidí.

Další trialová pasáž byla opět v lese. Dosti technická a fyzicky, alespoň pro mě, náročná. Samý kopeček, mnoho branek a dost couvání. Celkem nuda, ale jezdec musel zapojit mozek a pořádně si tuto sekci projít, aby věděl, jak a kudy jet či couvat.

Poslední trial byl umístěn snad nejdále od depa. V lese se zezačátku lehce zakroutilo hned po startu, poté výjezd do kopce a opět výběr ze dvou branek, které jezdec mohl projet. Jedna jednoduchá za +20 trestných i po dobrém projetí a další za 0 trestných, ale u stromu a v náklonu. Samozřejmě jsem si chtěl zkusit za nula a samozřejmě to nevyšlo a bylo štěstí, že jsem se nezasekl o strom. Následoval další výjezd a pár branek. O nic by nešlo, ale v úseku mezi brankami byl dost velký náklon, a plno jezdců zde rozkutálelo svou mašinu.

Sečteno, shrnuto, v kategorii quad (sportky) se pořadí nezměnilo. Saar, Luboš, já a Offer. V kategorii ATV opět kraloval Michal Vágner, druhý Michal Micek a třetici uzavřel Pavel Saska. Sobotní večer byl ve znamení živé hudby, jednoho mikrofonu, nočního trialu a hlavně alkoholu. Všichni se bavili, a každý si přišel na své. Časem si přítomní ustlali buď ve stanech či v autech.

Nedělní ráno u mě začalo jako obvykle návštěvou Toi Toi. Po tradičních přejímkách a rozpravě Pavel rozhodil první tři jezdce na nově otevřené sekce, aby se to začalo trochu hejbat. U nás jel jako první Saar, Luboš a já. Na vedlejší sekci začal Michal Vágner. Zkrátka ti, co byli v sobotu na bedně, jeli jako první. Vyfásli jsme sekci v lesíku s louží, kde se tenkrát Olli tak krásně vymáchala v blátě. Po lehké klikatici mezi mlíkama a stromy se vjelo do propadliny a opět měl jezdec možnost, kudy vyjet ven. Skoro každý zvolil branku za trestné body. Poté došlo na další past v podobě dvou klád, hlavně ta druhá byla obzvláště macatá ☺. Poprvé jsem zůstal vyset na kyvce a nemohl jsem se hnout. Po odcouvání jsem kládu přeskočil a napálil do té druhé, kde jsem se bravurně zasekl mezi kládu a vzrostlí keřík, takže cizí pomoc za 25.

Další sekce, kterou jsem si dal těsně před obědem, byla lesního typu, trochu bahna, hodně listí. Šlo o vcelku rychlou pasáž mezi stromy, ale i tak mně dala zabrat, a nejen mně. Lukáš se zde se svým pracákem dobře zapotil při výjezdu z bahna a také se zde bouralo.

Předposlední trialová sekce byla pro mě nejnáročnější, jak po technické, tak i fyzické stránce. Mnoho branek, couvání, klády. Start přes kaluž v náklonu, dvakrát přes kládu a hurá na poslední špek v závodu. Pro pracovní kolky bezproblémová záležitost, ale pro mou nízkou zadohrabku těžký oříšek. Kmen, který byl umístěn do půlky mezi brankou, mě doslova potrápil. Zůstal jsem na něm vyset bez možnosti pohybu. Tato sekce se posléze tak motala, že byla povolená nápověda i od samotných pořadatelů. Některé branky se jely dvakrát tam i zpět a člověk z toho měl opravdu zamotanou hlavu.

Poslední trialová pasáž nedělního závodu – to byla zkrátka třešnička na dortu a pro sportovní čtyřkolky doslova výzva. Dle mého názoru po sekci s gumami z traktoru nejhezčí trial. Moc se mně líbí ten stav, kdy člověk neví, co to s ním udělá. Vypne mozek a zkrátka přeladí na jinou frekvenci, zmáčkne páčku a děj se, co děj. Hned po startu čekala na jezdce nenáročná překážka ve formě několika betonových sloupů rozházených po zemi. Před druhou brankou za to musel člověk pořádně zatáhnout, aby se vůbec vyškrabal nahoru. Výběr ze dvou branek byl jednoznačný, a každý si jel tu svou pravou za +25 trestných, jelikož branka na levé straně za 0 byla skoro neprůjezdná. Každý, kdo se vyškrábal nahoru, vzbudil divácký obdiv a potlesk.

Co se týče atmosféry, byla zatím jednoznačně nejlepší, co jsem kdy na Trial Cupu zažil. Zkrátka se povzbuzovalo, pískalo a tleskalo. Diváci si u každé sekce přišli na své. Hlavně u trialu s bahenním jezírkem bylo nabyto.

Výsledek po nedělním závodě v kategorii qaud byl stejný jako v pátek. Saar, Luboš, já, Offer. V ATV bral první místo Michal Micek, druhý Petr Kotrč a třetí jako v sobotu Pavel Saska.

Závěrem bych rád poděkoval všem pořadatelům za super prozávoděnej víkend. Bylo to moc fajn a už se těším na poslední závod sezóny, který proběhne 25. 10. na dráze v Sedlčanech. Díkec za přečtení.

Další články z rubriky:


    Novinky na SKUTRMANIA.CZ
    Novinky na QUADWEB.CZ
    Novinky na OFFROADWEB.CZ
    Copyright © 2010-2017 quadweb.cz