fotka

Dakar 2011, Etapa 11 – Macháček končí!

  • vydáno: 14.1.2011
  • autor: Matěj Oliva, KM Racing team, Dakar.com

Po skvělém úvodu do Rally se českým jezdcům začala lepit na paty smůla, která gradovala odstoupením Martina Plechatého a penalizací pro Pepu Macháčka. Pak se začalo vše obracet k lepšímu a český jezdec etapu po etapě stahoval špičku, na kterou ztrácel díky penalizacím. Bohužel všechny snahy ukončila prasklá osa a jediným českým jezdcem na Dakaru zůstal Vildman v Kamionu.

Jedenáctá etapa byla hodně zkrácena díky dešťům, i tak se jednalo o hodně náročnou etapu, ve které se pravděpodobně lámal chleba letošního Dakaru, poslední dvě etapy už jsou opravdu hodně krátké a pokud se nestane nic zásadního, není zde moc šancí k nahánění času. Včerejší etapu vyhrál Argentinec Halpern před dalším Argentincem Maffeiem a do třetice Alejandrem Patronellim rovněž z Argentiny. Čtvrtý dojel Laskawiec a pátý Declerck z Francie.

V celkovém pořadí to znamená vedení Patronelliho před Halpernem, na třetí místo se po odstoupení Macháčka dostal Declerck, který vyvezl Polaris na historicky nejlepší umístění a je hodně blízko vynikajícímu úspěchu této značky. Čtvrtý je Laskawiec a pátý Lopetti. V závodě stále pokračuje Amelia Liparoti, která je po včerejší etapě celkově devátá! Po včerejšku už v závodě zůstává jen 13 strojů. Čtyřkolky mají bezkonkurenčně největší úmrtnost v poměru k celkovému počtu strojů, na druhou stranu 17 odstoupivších jezdců není zase tolik, záleží tedy na úhlu pohledu.

KM Racing team

Vytrvalostní motoristické soutěže patří mezi takzvané technické sporty, kde o výsledku vedle chyby závodníka může rozhodnout i porucha stroje či únava materiálu. To na Rallye Dakar v posledních dnech naplno pociťují jezdci stáje KM Racing. Po odpadnutí Martina Plechatého a Ivana Jakeše kvůli technickým problémům potkalo ve čtvrtek něco podobného i Josefa Macháčka. Že by začalo platit okřídlené rčení o neštěstí, jenž nechodí jen po horách...

Vzhledem k záplavám, které poslední dny postihly oblast San Juan, se organizátoři v zájmu bezpečnosti posádek rozhodli zkrátit závěr speciálního úseku čtvrteční etapy zhruba o sto kilometrů. Do těch míst se už ale třiapadesátiletý Macháček nedostal. Zlomená zadní poloosa čtyřkolky ho zabrzdila na rychlostní zkoušce krátce po projetí CP1. Pětinásobný dakarský šampion tak stejně jako loni jihoamerickou soutěž nedojede.

Laskawiec blízko třetího místa!

I když u třetího muže průběžného pořadí obětavě zastavil s liazkou Vlastimil Vildman, nemohla mu posádka kamionu nijak pomoci a musela pokračovat v jízdě. Jednalo se o neopravitelnou závadu, a tak řidič quadu vlastní konstrukce Yamaha Raptor dokončí 33. ročník soutěže ve velkém asistenčním liazu KM Racingu.

Úspěšné vystoupení má naopak za sebou Macháčkův týmový kolega Lukasz Laskawiec. Mladý Polák dojel čtvrtý a díky náskoku na největší soupeře postoupil ze šesté na čtvrtou pozici. Na bronzovou příčku mu schází pouhých 47 vteřin, a to je v podání dakarského nováčka velice příjemné zjištění. K vítězství ve čtyřkolkách směřuje i s poraněnou rukou Argentinec Alejandro Patronelli.

12. ETAPA - pátek, 14. ledna 2011

San Juan > Cordoba

Moto / Čtyřkolky / Auto / Kamiony

Spojovačka: km | Speciálka: km | Celkem: km


Motto: Nastává obrat velkých chlapců Závěrečná bitva o titul bude pro nákladní automobily probíhat za denního světla, protože budou mít výjimečně start jako první. Délka této předposlední etapy bude opět vyžadovat opatrnost, zejména v průběhu prvního písečného úseku v délce 100 km. Protože jsou časové rozdíly mezi nejrychlejšími jezdci a řidiči někdy velmi malé, tak může i v této etapě dojít ke změnám v pořadí.

Video

Další články z rubriky:


    Novinky na SKUTRMANIA.CZ
    Novinky na QUADWEB.CZ
    Novinky na OFFROADWEB.CZ
    Copyright © 2010-2017 quadweb.cz