fotka

Dakar 2015 - Etapa 4 a 5 Sonik zvyšuje náskok

  • vydáno: 9.1.2015
  • autor: Matěj Oliva

Pořádné duny čekaly na jezdce v závěru páté etapy a ani ta čtvrtá nebyla rozhodně jednoduchá. Organizátoři znovu dávají jezdcům zabrat hned od začátku a závodníci začínají toužebně vyhlížet den volna, před kterým ale budou muset absolvovat maratonskou etapu.

Na čele letošního Dakaru se usadil Rafal Sonik a vypadá to, že pokud se nestane nic nepředvídatelného, Sonik si pro letošní titul dojede. Vyhrál poslední dvě etapy a svým soupěřům mnoho šancí nedává. Díky velkým rozestupům, které čtyřkolky v jednotlivých etapách nabírají je pro jeho soupeře těžké korigovat ztrátu. Startovní pole Quadů se navíc velmi rychle ztenčuje a jezdci doplácí na náročné podmínky a dlouhé etapy.

Největším soupeřem Rafala Sonika je Argentinec Casale, který v celkovém pořadí ztrácí 24 minut. Pomoci mu mohla Sonikova patnáctiminutová penalizace, ale svou šanci promarnil ziskem dvacetiminutové penalizace. Oba tak pouze dali šanci na útok svým soupeřům. Využil jí Lafuente, který na Casaleho ztrácí pouhé dvě minuty a měl by zasáhnout minimálně do boje o druhé místo celkového pořadí.

Mezi čtyřkolkami stále figuruje i jméno naší občasné dopisovatelky Camélie Liparotti na růžové Yamaze. Jede na průběžném dvacátém místě s už hodně markantní ztrátou devět hodin na Sonika. V soutěži už je pouze třicet strojů, což jen svědčí o náročnosti soutěže. Každý, kdo se dočká alespoň dne volna je tak trochu vítězem.

Podívejme se taky trochu na souboj značek. Na prvních pěti místech jsou Yamahy, což jsme tak nějak očekávali. Zajímavé ale je, že šestá není Honda, ale Can-am Chilana Vineta. Až za ním je první Honda. Je to ale spíše výjimka. Celkově spíš platí, že na dlouhých rychlých RZ jsou stroje 4x4 v nevýhodě a je to vidět i na výsledkové listině, kde můžeme vidět většinu Can-amů v poslední desítce.

Etapa 6 - Antofagasta - Iquique

Spojovačka: 322 km
Speciál: 318 km
 

Trasa povede po pobřeží Pacifiku k Iquique. Motocykly a čtyřkolky pojedou o trošku více kilometrů v rámci jejich RZ. Jejich trasa je povede vytrvalostním typem terénu (endurance) a na hřebeny hor s výhledem na moře. Všichni soutěžící budou poté důkladně prokoumávat duny, které jsou jasnou dominantou pobřeží. Ale do bivaku se nepojede známým sjezdem jako v minulosti. Poprvé trasa povede přímo do centra města Iquique kde bude etapové podium, které bude pro jezdce znamenat že dosáhli poloviny trasy letošního Dakaru. Setkání závodníků s chilskými fanoušky bude emocionální.
 
Co se týká profilu trati, tak 318km rozděluje neutralizační zóna od 69-95km (co to je jsme psali ve včerejším článku ohledně zkratek na rallye). CP1 je na 226km, CP3 na 242km kde je i tancovačka. Výškový profil je fakt pěkný, podívejte se na obrázek a bude vám to jasné.

Další články z rubriky:


    Novinky na SKUTRMANIA.CZ
    Novinky na QUADWEB.CZ
    Novinky na OFFROADWEB.CZ
    Copyright © 2010-2017 quadweb.cz