fotka

Dakar 2011, Etapa 12 – Polaris zvítězil

  • vydáno: 15.1.2011
  • autor: Matěj Oliva, KM Racing team, Dakar.com

Předposlední etapa Dakaru byla hodně rychlá, hodně zajímavá a hodně bahnitá. Dokončilo jí pouze 12 strojů a startovní pole je už hodně prořídlé, Patronelli si zdá se hlídá náskok v čele a pokud se nestane nic zásadního, o vítězi je rozhodnuto.

Etapupremiérově vyhrál Francouz Declerck na Polarisu Outlaw, který si tím upevnil svou třetí pozici v celkovém pořadí před polákem Laskawiecem, který dojel v etapě třetí. Na druhém místě skončil Argentinec Halpern. Čtvrý dojel Alejandro Patronelli a pátý Copeti. Amélia Liparoti dojela na jedenácté příčce.

V celkovém pořadí to znamená téměř hodinový náskok Patronelliho na Halperna, který ho v poslední etapětěžko dožene, muselo by dojít k nehodě, nebo technickým problémům, ani jedno ale Alejandrovi rozhodně nepřejeme. Čtvrtý celkově je Declerck a čtvrtý při své vynikající premiéře po slabším úvodu Polák Laskawiec.

Pomoc Pepovi Macháčkovi od Martina Plechatého by odporovala pravidlům

Oba čeští čtyřkolkáři stáje KM Racing jsou už mimo hru. Nejdříve v první polovině Rallye Dakar zradila technika Martina Plechatého, těsně před závěrem pak i pětinásobného vítěze nejslavnějšího vytrvalostního maratonu Josefa Macháčka. Prvně jmenovaný jezdec se vyjádřil pro Radiožurnál k nehodě svého staršího kolegy.

„Stejně jako v mém případě to byla jedna ze závad, které nelze opravit. Když praskne zadní osa, která drží zadní kolo, tak to upadne. Na třech kolech se dá s velkými obtížemi ujet třeba dvacet kilometrů,“ konstatoval Plechatý.

„Pepa měl před sebou ještě obrovskou porci etapy v náročném terénu, a byl by to holý nesmysl. Jediným řešením by byla pomoc asistence přímo na trati,“ pokračoval mladoboleslavský jezdec, který byl shodou okolností v době problémů svého kolegy poměrně nedaleko, protože Rallye Dakar dokončuje jízdou na svém quadu, i když samozřejmě už mimo soutěž.

„Kdyby mi dal někdo vědět, tak v tu chvíli jsem byl asi třicet kilometrů od místa, kde Pepa stál. Mohl jsem k němu dojet a půjčit mu osu z mé čtyřkolky, čímž by závadu dočasně opravil,“ dodal Plechatý.

Tato eventualita by ovšem zřejmě odporovala pravidlům soutěže. Jakákoliv asistence poskytnutá někým jiným než od závodníka jedoucího soutěž je v rychlostní zkoušce zakázaná, vede k přímé diskvalifikaci a případnému postihu dalších členů týmu. V tom jsou řády Rallye Dakar je naprosto nekompromisní.

13. ETAPA - sobota, 15. ledna 2011

Cordoba > Buenos Aires

Moto / Čtyřkolky / Auto / Kamiony

Spojovačka: 645 km | Speciálka: 181 km | Celkem: 826 km

Motto: Předváděčka Jedná se již pro většinu soutěžících odstartujících z Cordoby o relaxační etapu.Může zde být ještě šance pro některé soutěžící posunout se v pořadí, ale tak o 1 nebo o 2 místa, u některých soutěžících zde také může dojít k vítězství nad bolavým zápěstím nebo kolenem. Přesto je zde ještě mnoho důvodů zůstat plně koncentrovaný a dojet v závěrečné krátké a rychlé speciálce do cíle soutěže na závodní dráze v Baraderu a dočkat se tam zaručené velké show a vzrušujících konečných zážitků.

Video

Další články z rubriky:


    Novinky na SKUTRMANIA.CZ
    Novinky na QUADWEB.CZ
    Novinky na OFFROADWEB.CZ
    Copyright © 2010-2017 quadweb.cz