fotka

Dakar 2011, Etapa 13 – Argentinská nadvláda

  • vydáno: 15.1.2011
  • autor: Matěj Oliva, Dakar.com

Letošní Dakar je u konce, třináctá etapa byla, jak jezdci říkají, „mávací“ a pokud by někdo neměl poruchu, nebo velkou nehodu, už by nic nemohla změnit. No a neměl, takže včerejší vítězové jsou první i dnes a radují se z vítězství v nejnáročnějším závodě planety.

Alejandro zastoupil bratra

Hodně se před startem závodu očekávalo od Marca Patronelliho a byl to právě on, kdo měl s Josefem Macháčkem bojovat o letošní triumf, bohužel jak jeho, tak našeho závodníka zastavily technické problémy a o prvenství bojovala nová generace dravých Argentinců, kterým sekundoval Francouz Declerck a nakonec i nováček Laskawiec. Všem ale nakonec vpálil rybník suverén letošního Dakaru Alejandro Patronelli, který dokázal neskutečně vyrovnanou jízdou kontrolovat celkové první místo, nedělal chyby, nenechal se vyhecovat k riskování a zcela zaslouženě svou Yamahu dovedl na první místo.

Celkové podium patří jednoznačně Yamaze, i když v případě Laskawiece už má s původním Raptorem pramálo společného. Na čtvrtém místě je Declerck s Polarisem, který před rokem nedokončil pro havárii. V cíli je také šestá Honda Santamariny a dva Renegady v rukou Argentince a Chilana. Vše ostatní jsou Yamahy. Velká byla také úmrtnost strojů, čtyřkolky byly na dakaru jednoznačně nejnespolehlivějšími stroji, i když samozřejmě za některá odstoupení nemohla technika, ale nehody, i tak dojelo méně než 50% strojů, z celkových třiceti na startu vidělo cíl jen 12. Rozhodně mě potěšilo, že se podařilo závod dokončit jediné ženě ve startovním poli, Amélii Liparoti, která ještě na podzim jezdila tovární KTM. Skončila v celkovém pořadí děvátá, což je vynikající výsledek.Ukazuje se také, že dálkové soutěže budou doménou sportovních strojů, pracovní čtyřkolky zkrátka nevydrží tak dlouhou zátěž a nedokážou dosáhnout takových rychlostí.

Dakar je tedy za námi, jeho dozvuky budeme cítit určitě ještě několik týdnů a i na stránkách Quadwebu se nějaká ta aktualita určitě objeví. Rád bych Vám poděkoval za pozornost v posledních dvou týdnech.

Video

Další články z rubriky:


    Novinky na SKUTRMANIA.CZ
    Novinky na QUADWEB.CZ
    Novinky na OFFROADWEB.CZ
    Copyright © 2010-2017 quadweb.cz