fotka

Mistr u sousedů– Lukáš Studený

  • vydáno: 17.11.2010
  • autor: Matěj Oliva

Závodní sezóna je za námi a je na čase bilancovat a hodnotit. Byly tu výsledky, které už jsme čekali méně. Mezi největší příjemná překvapení letošní sezóny patří Lukáš Studený, který svou kariéru závodníka začal před dvěma lety a letos už má doma slovenský titul!

Lukáš Studený

Bydliště: Olešná, Pelhřimov
Narozen: 19.5.1994
Stroj: KTM 505
Tean: ASPGroup Racing Team
Největší úspěch: Mistr Slovenské Republiky, 3.místo na MMČR, 3.místo na ITP Essox Cup a 1.místo Chalupa cup


Lukáši gratuluju ke slovenskému titulu, ale jak jsi se ke čtyřkolkám vlastně dostal?
LS: Před dvěma lety jsme pořídili Access 300, začalo mě to bavit, ale zatím spíš rekreačně, do závodů bylo ještě přeci jen daleko. V roce 2009 jsme začali jezdit na Suzuki především místní závody, na nižší úrovni. Táta sponzoruje Chalupa Cup, takže jsem jezdil i tam. Začalo mi to celkem jít a závodění jsem dával stále více času a úsilí. Pro sezonu 2010 jsme koupili KTM 505 a nastoupil jsem do českého i slovenského mistráku. Ten jsem nakonec i vyhrál. Byla to pro nás samozřejmě zatím nejlepší sezona.

Vypálil jsi slovákům rybník, jaké jsou slovenské závody?
LS: Na závody tam chodí zhruba stejně lidí jako u nás, tratě připravují kvalitně a opravdu hodně se snaží, nicméně jsou ještě pořád dost pozadu za námi.

Jak hodnotíš český mistrák, která trať se ti líbila nejvíc?
LS: Nejlepší bylo rozhodně stříbro, krásná a dobře připravená trať. U nás je velká škoda, že na závody chodí málo diváků. Dalším problémem je medializace, která u nás chybí, no a do sportu, který není na veřejnosti populární se sponzorům investovat nechce, s tím pak souvisí prořídlé startovní pole.

Teď zase zpět k tobě. Stojíme tu u tvé Suzuki před závodem v CC, v krosu ale jezdíš KTM, proč?
LS: Letos byl mistrák sloučený do jedné třídy open, takže jsme potřebovali co nejsilnější stroj a tím KTM 505 je. Nepotřebuje navíc moc investic, stačí namontovat tlumiče od Foxu, tlumič řízení Precision a můžete startovat. U Suzuki jsme museli stavět vše od začátku. Ale po tolika úpravách už jsme jí nechtěli prodávat, tak dostala pár úprav a jezdí Cross Country, tam bojuji o třetí místo celkově. V technice nás hodně podporuje firma ASPGroup, která nám dává racingové komponenty, jako jsou řidítka, podvozky, osa, atd...

Jak vlastně vypadá příprava špičkového jezdce na závody?
LS: Je to jako v každém jiném sportu. Nejduležitější je samozřejmě jezdit a co nejčastěji sedět na čtyřkolce. Když to nejse, tak plavu, běhám, chodím do fitka, zkrátka je potřeba mít dobrou fyzičku.

Jak se na závody tváří tvé okolí?
LS: Doma mě hodně podporují, táta s bráchou se mnou jezdí na závody a pomáhají mi, bez toho to nejde. I ve škole mi vycházejí vstříc, jsem s ředitelem domluvený na pátečním volnu před závodem, nebo brzkých odchodech na trénink.

Jaké máš plány na příští rok?
LS: Rozhodně bych rád obhájil slovenský titul a pral se i o ten český, prosti Martinovi Liškovi a Davidovi Tušlovi to ale nebude jednoduché. Dál bych se rád podíval do Evropy, chci jezdit co nejkvalitnější závody, abych se učil od těch nejrychlejších. Evropa je bohužel stále o 100% před námi a ještě nějakou dobu potrvá, než se dostaneme na úroveň Němců, Italů, nebo třeba Francouzů. K tomu v rámci tréninku pojedeme i nějaké místní závody, takže sezóna bude opět nabitá.

Co Cross Country?
LS: Víc mě baví kros, ale pokud zbyde čas, rád bych odjel i ITP Essox Cup, myslím, že letošní sezona byla výborně připravená.

A technika?
LS: KTM funguje perfektně, navíc jsme získali tovární podporu, takže není důvod nic měnit, pouze přikoupíme další dva stroje, abychom měli na závodech techniku vždy připravenou. Úpravy by měla opět zajistit ASPGroup.

Quadweb: Děkuju ti za rozhovor a přeju hodně štěstí v příští sezóně. Jo a nezapomeň číst Quadweb
LS: Díky

Poděkování partnerům

Tímto by chtěl Lukáš Studený poděkovat dvou hlavním generální sponzorům:ASP Group www.aspgroup.cz) – racingové doplňky ke čtyřkolkám,Paragan(www.paragan.cz)-výroba nástaveb a přívěsů.

Dále děkujeme firmám: Motopoint,Castrol,Goldfren

Další články z rubriky:


    Novinky na SKUTRMANIA.CZ
    Novinky na QUADWEB.CZ
    Novinky na OFFROADWEB.CZ
    Copyright © 2010-2017 quadweb.cz