fotka

Mezinárodní mistrovství ČR side a quad 2011 - před startem

  • vydáno: 5.4.2011
  • autor: Jan Jasanský - Quadrace.cz

Zanedlouho začíná nová sezóna MEZ MČR prvním závodě v Kramolíně a tak je zde krátká rekapitulace sezóny uplynulé a seznámení s novinkami, které nás čekají v tomto roce.

V roce 2010 jely quady poprvé rozděleny ne podle obsahu, ale podle výkonnosti jezdců, tedy nově vznikly třídy Mistrovství a Přebor. Každý ze závodníků si na záčátku seriálu mohl dle svého uvážení zvolit, kterou třídu pojede. Někteří sice přecenili své schopnosti a ve třídě Mistrovství se trápili, ale celkově se nové rozdělení osvědčilo a bylo většinou jezdců kladně přijato. Škoda jen, že na prvních závodech se zranili Marián Klíč a Pavlík Vik jun., kteří již tak po zbytek sezony do bojů o čelné umístění nemohli nezasáhnout. Do mistrovství znovu naskočil Pepa Císař, pád a zranění ve Stříbře však jeho sezónu opět předčasně ukončilo a tak všichni sledovali souboj Martina Lišky s Davidem Tušlem o historicky první titul Mistra ČR quad, ze kterého vítězně vyšel David Tušl. Souboj těchto rivalů se dá čekat i v tomto roce, do bojů o nejvyšší stupně budou ale jistě chtít promluvit i Lukáš Studený, Honza Jasanský, David Šimek a další. Trochu nejistá se zdá být účast Michala Prskavce, což souvisí i s rozhodnutím Honzy Záchy a jeho Jawa týmu o jejich neúčasti, necháme se tedy na prvních závodech překvapit. Z Přeboru do Mistrovství tento rok postoupil po celkem suverénním vítězství Jirka Kašpar, společně s Radkem Procházkou a Liborem Švejchou. Horkými kandidáty na vítězství v Přeboru tak v tomto roce budou zřejmě Marek Pondělíček a Mirek Imba Kuchta, pokud tedy v průběhu seriálu nepřestoupí do Mistrovství, což by vzhledem k jejich výkonům bylo určitě patřičné. A ani letos nebude na tratích ve třídě Přebor chybět legenda quadkrosu Jára řezník Nováček, svou účast potvrdil i Petr Hefner, který na motokrosových tratích v letech 2005-2007 dosahoval velice dobrých úspěchů.

Snad největší diskuze se v průběhu minulého roku vedla okolo délky rozjížďky třídy Mistrovství, kdy se některým jezdcům zdálo 25min.+2 kola příliš. Vypsaná anketa ale potvrdila, že většina jezdců je pro zachování této délky, která byla takto stanovena hlavně proto, aby se vyrovnala rozdílná výkonnost strojů a projevila se zdatnost a výkonnost samotných jezdců. Při této délce závodu se projeví, jak se kdo připravoval během zimních měsíců, jak kdo přistupuje k účasti v této nejvyšší čtyřkolkářské soutěži.

Na základě zkušeností z roku 2010 se ukázalo se nezbytné změnit postupový a sestupový klíč, tyto změny se ale promítnou až do propozic na rok 2012. Postup, resp.sestup již nebude určován podle celkového umístění, ale podle průměrného umístění v průběhu roku, které dá zajisté objektivnější hodnocení výkonnosti jezdce.

Nově byla vypsána třída Junior, podle věku juniorů rozdělena na třídu Junior I. (7-10let) a Junior II. (10-14let). Počet závodníků v těchto třídách pomalu narůstal a stejně tak se zvyšovala úroveň těchto závodů, hlavně pak v kategorii Junior II. To s sebou ale přineslo problém se stroji, kdy jezdcům často praskaly sériové rámy a závodění se tak stalo ne příliš bezpečné. Z výše uvedených důvodů bylo vyvoláno jednání na AK, kdy po dlouhém dohadování bylo odsouhlaseno, že v kategorii Junior II. budou dovoleny nejen sériové, ale i racingové rámy, osazené libovolným, tedy i motokrosovým motorem příslušného obsahu. Výkonnost se tak zvedne z průměrných 20 koní na 35-40 a dají se čekat souboje srovnatelné s „velkými kluky“.

Bohužel se nepodařilo prosadit vznik třídy Veterán (nad 40 let), což je jistě velká škoda, protože veteránů by se na závodech sešlo určitě dost. Byl sice učiněn pokus tuto třídu prosadit, nebo alespoň jednat o jejím vzniku, tento však byl v samém zárodku umlčen s odkazem na další jednání, které však již, z důvodu neustálých odkladů ze strany AK, neproběhlo. Ač Mistrovství ČR, jak již celý název napovídá, je určeno pro třídy side a quad, byly zde na úkor quad-veteránů opět prosazeny vložené závody Veterán klasik.Na poslední chvíli se tedy podařil prosadit dodatek k postupovému klíči, kdy jezdci od 40 let věku si mohou, bez ohledu na jejich celkové umístění, zvolit, kterou třídu chtějí v daném roce jet.

Kategorie quad přes svojí stále rostoucí popularitu ( na webu StartovniCislo.cz zatím přihlášeno celkem 108 závodníků) hraje na AK stálé druhé, ne-li třetí housle a zdá se, že veškerá jednání na AK jsou pro jeho činovníky spíše přítěží. A když navíc byla v rámci AMA cupu nepochopitelně zrušena třída čtyřkolek, lze jistě kladně kvitovat vznik nového seriálu závodů Amatér Republika cup i další pokračovaní Crossracing cupu, nově pojmenovaného Mistrovství Moravy.

Co závěrem : všem klukům přeji, aby závody dojížděli v pohodě a hlavně celí, mašiny ať jim 100% fungují a hlavně přeji pohodu v depu.

Kalendář MEZ MČR side a quad

10.04. Kramolín

15.05. Horšovský Týn

28.05. Stříbro

18.06. Horní Újezd

16.07. Kaplice

27.08. Ledeč nad Sáz.

17.09. Mohelnice

01.10. Březová

08.10. Ředhošť družstva

Další články z rubriky:


    Novinky na SKUTRMANIA.CZ
    Novinky na QUADWEB.CZ
    Novinky na OFFROADWEB.CZ
    Copyright © 2010-2017 quadweb.cz