fotka

Mistrovství Moravy odstartovalo v Břeclavi

  • vydáno: 5.4.2011
  • autor: Jan Jasanský - Quadrace.cz

První závod seriálu Crossracing cupu, neboli Mistrovství Moravy 2011 proběhl na trati v Břeclavi v neděli 3.4.2011. Sjelo se hóóódně lidí, jen čtyřkolek bylo kolem a k tomu nepočítaně solistů a tak nevelké depo bylo napráskané na maximum. Někteří přijeli již v sobotu odpoledne, jiní přijeli brzy ráno, klobouček dolů před Jarouškem Faktorů, který vyjížděl ve dvě hodiny ráno, pravda neřídil, ale i tak ...

Trať byla připravena poměrně dobře, ale nic naplat, již po trénincích se měkký podklad dokonale rozoral a moc nepomohlo ani převláčení tratě v polední pauze. Organizace byla opět na jedničku, vše probíhalo v pohodě, je vidět, že i přejímky se dají dělat v klidu, bez zbytečného pruzení a buzerace. Přijelo dost kluků z republiky, ve třídě PROFI se jich sešlo 13, David Tušl, Martin Fox Liška, Lukáš Studený, Jenda Jasanský, Pavlík Vik, Lukáš Kalous, Míra Zatloukal, již zmiňovaný Jaroušek Faktorů, Jindříšek Petlach (ten se mimo jiné vsadil, že bude stát na bedně, no nějak to nedopadlo), bratři Vobečtí, z ciziny zavítal Roman Repa, očekáván byl i Matěj Prostinák, ale jak nás informoval Mišo Farkašovský, trochu se Matěj zrakvil při čtvrtečním tréninku a je v nemocnici na pozorování s otřesem mozku. Nejvíce se sjelo hobíků (25), ve třídě Elite byla účast 11 jezdců, veteránů pak 9. Dětí a juniorů se postavilo před žebřík kolem dvaceti.

Než se rozepíšu o třídě Profi, kterou znám nejvíc a kterou jsem z pochopitelných důvodů také bedlivě sledoval, dovolím si něco málo postřehů :

Ve třídě Veterán jasně kraloval Jarouš Faky Faktor, který ve sloučeném závodě Elite a Veterán obsadil celkově 2 a 4 místo, nechal tedy za sebou i většinu Elitářů. Druhý za Jaroušem se v kategorii Veterán usadil Pavel Palme. Ve třídě Elite získal celkové prvenství Martin Rehák. V druhé rozjížďce se velmi pěkně rozjel Tomáš Rytíř, který téměř půl rozjížďky vedl smečku jezdců. ale byl pojet výborně jedoucím Martinem Rehákem a získal tak celkové druhé místo. Celkově třetí skončil Denis Hanko.

V dětech pak všechny zaujal styl malého Pikarta, který získal celkové druhé místo, když jeho stroj na daleko silnější 250. vítěze zkrátka nemohl stačit.

V Juniorech nenechal nikoho na pochybách Majda Klíč jun., který obě rozjížďky s přehledem vyhrál. V druhé již půl kola po startu získal na druhého Davida Stejskala neuvěřitelný náskok a ten si v pohodě držel až do cíle. Davidův týmový psycholog Evžen Stejskal v přestávce mezi závody synovi domluvil a tak po startu druhé rozjížďky vyjel opět první Marián, tentokrát již těsně sledován Davidem. David ale bohužel hned po první zatáčce vlétl do díry, která ho totálně rozhodila, z kolky vykopla a to byla pro Davida konečná. Naštěstí se tento incident obešel bez následků, škoda ale, mohl to být pěkný souboj této nastupující generace.

Profi

Ve třídě Profi proběhla malá generálka na Mistrák. V první rundě hned po startu David Tušl, zřejmě v presu mezi dvěma stroji se zaklínil do kolky Mariána Klíče a svůj stroj nedobrovolně opustil. Než stroje rozmotali, bylo pole jezdců již dávno pryč. (Marián popsal celý incident výstižně : Jedu, plnej knedlík a najednou mi to přestalo jet. Říkám si „Majdo co se děje, ohlédnu se a vláčím za sebou Davidovu kolku a o kus dál mne dobíhal David, že jako abych mu s ní neujel.") Na malou chvíli se tedy na čele usadil Jindříšek Petlach, sledován Martinem Foxem, Lukášem Studeným a Honzou Jasanským. Na špici byl ale skutečně jen chvíli, než najel špatně do zatáčky, nebo si to zahamstl, nevím, kolka umlkla, Jindra začal naopak nadávat a než svůj stroj přiměl k poslušnosti, propadl se na místo sedmé. Martin na čele odolával náporu Lukáše, daleko za nimi pak začal na třetího Honzu dotírat Pavlík Vik, David se z posledního místa stihl propracovat na místo osmé. Lukáš začal pomalu stahovat náskok Martina, to když Martinovi, jak se v depu posléze „pochlubil" praskl výfukový svod u motoru, Lukášovi ale začal jeho stroj také trochu pokuckávat a tak se na prvních místech nic nezměnilo. Nezměnilo se ani pořadí na místě třetím a čtvrtém, Honza odolal náporu Pavlíka, Davidovi pak chybělo jen málo, aby pojel pomalu již odkvétajícího Jindru.

Krátce před čtvrtou se Profíci opět postavili na start, již bez Martina, kterému jindy ochotný Pavel Vik sen. odmítl výfuk svařit s jalovou výmluvou, že titan vařit skutečně neumí J. No a Jindra Petlach, z první rundy zřejmě totálně vyšťavený, si mazácky nechal svůj stroj na start přitlačit nebohými dětmi a ani mu to nebylo blbé J. Start tentokrát proběhl bez kolizí a chlapci se vydali na totálně rozmašírovanou trať. Nejlépe odjel David Tušl, sledován Lukáši - Kalousem a Studeným. Za nimi pak následovali Roman Repa, Pavel Vik a Honza Jasanský, který po startu udělal školáckou chybu-uřadil se. Lukáš Studený se trápil za Kalousem asi dvě kola, protože na trati skutečně moc místa k předjetí nebylo, než ho konečně pojel a vydal se za Davidem. Pomalu stahoval Davidův náskok a asi po dvou kolech se dostal těsně za něj. A souboj Davida s Lukášem bylo myslím ten den to nejlepší, co bylo na trati k vidění. Několikrát se již již zdálo, že Lukáš Davida pojede, David si ale své první místo zkušeně držel a udržel. Řekl bych, že Lukáš bude tento rok Davidovi i Martinovi více než zdatným soupeřem a na mistrácích se tak máme na co těšit, již to nebude závod o dvou jezdcích. Zrodila se ale i překvapení : Lukáš Kalous navzdory očekávání nevykvetl, ale pěknou jízdou si vyjel za Romanem Repou, který v druhé rundě tahal jak o život, čtvrté místo, Jindřich Petlach ve třetím kole musel z dalších bojů odstoupit, protože ho zradily tlumiče, inu Jindro to jsou ty pružinky, zkus gumičky a nebudeš litovat.

Po součtu bodů z obou rozjížděk tedy celkové pořadí bylo následující :

1. Lukáš Studený

2. David Tušl

3. Roman Repa

Další články z rubriky:


    Novinky na SKUTRMANIA.CZ
    Novinky na QUADWEB.CZ
    Novinky na OFFROADWEB.CZ
    Copyright © 2010-2017 quadweb.cz